Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: S.M.P. Jongepier, Zilvermeeuwstraat 28, 4332 DG Middelburg, tel. 06-53964998 e-mail: secretaris@zeeuwsekerken.nl Donateursadministratie (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen) Erfgoed Zeeland, Postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670875, Rekeningnummer: NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: j.adriaanse@erfgoedzeeland.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter Vacature, secretaris Drs. S.M.P. Jongepier RA, Middelburg, penningmeester Ir. L.M. de Putter, bouwkundig adviseur Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats C. van Meeuwen, Waterlandkerkje Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Ing. C.M.J. de Jonge, Goes Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Dr. H. Uil, Zierikzee Redactieadres Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 01 13-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Bestellen bulletins Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 01 14-681909. De prijs is 2,00 per stuk exclusief verzendkosten. Met het indienen van artikelen voor het Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken geven auteurs tevens toestemming voor opname van hun artikel in Tijdschriftenbank Zeeland. Frontpagina: Het koor van de H. Maria Tenhemelopnemingkerk te Graauw, 2018. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/documentnummer 14529-73301.) Het algemeen bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken (SOZK) heeft op 15 oktober 2020 digitaal vergaderd. Er is stil gestaan bij het aftreden van Geert-Jan Sarneel als secretaris, zulks wegens drukke werkzaamheden in zijn notarispraktijk. Er is dus een vacature (secretaris) waarin voorzien dient te worden. Verder is een reiskostenvergoeding per kilometer en tolgeld vastgesteld voor bestuursleden samenhangend met extra activiteiten (naast de reguliere vier dage lijks bestuur- en twee algemeen bestuurs vergaderingen per jaar). Nogmaals is aan de orde gesteld dat een technisch adviseur welkom is bijvoorbeeld bij de begeleiding van werkzaamheden door vrijwilligers en beroepskrachten aan de kerken. De aandacht gaat uit naar de gevolgen van de coronaepidemie voor de exploi tatie van de kerken. Met de burgerlijke gemeenten wordt contact opgenomen om compensatie voor verliezen (wegvallen van inkomsten uit exploitatie) te krijgen. De komende tijd zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan het werven van donateurs. In meerdere gemeenten in Zeeland is de opstelling van een kerkenvisie gestart. Het dagelijks bestuur is betrokken bij de op stelling van kerkenvisies in de gemeenten Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. Met de gemeente Borsele dient nog een gesprek plaats te hebben. De gemeente Sluis heeft al een kerkenvisie. De actie om SOZK te maken tot een POM (Professionele Organisatie voor Monumentenbehoud) loopt voort. In voorjaar 2019 zijn de eigenaren van Zeeuwse kerken met een status van rijks monument aangeschreven. Uiteindelijk hebben we met een twintigtal kerkeigena- ren een afspraak kunnen maken voor een gesprek. Bij SOZK staat voorop dat een bunde ling van krachten noodzakelijk is om het Zeeuws erfgoed aan kerken veilig door de tijd te dragen. Hoe meer kerken SOZK vertegenwoordigt, des te meer invloed kan SOZK uitoefenen op ondersteuning door de overheid (Rijk, provincie, gemeente). Niet iedere kerkeigenaar heeft mensen voorhanden die gewend zijn subsidie aan te vragen, toezicht te houden op onder houd en die bereid zijn een her te bestem men kerkgebouw te exploiteren. De inkomstenbron Brim-subsidie is een onzekere, want bij aanvraag is verkrijging van subsidie niet gegarandeerd. Zulks is wel het geval als SOZK de status van POM kan verwerven. Daarvoor is nodig dat de kerkeigenaren het eigendom van hun kerken overdragen aan SOZK om aldus te voldoen aan één van de zwaarste eisen, te weten dat SOZK eigenaresse is van twintig monumentale kerken. De constructie van de ANBI-status van SOZK zal aangepast dienen te worden om de relatie tussen kerken en voormalige eigenaren niet geheel te verbreken. Het ei gendom van de kerk wordt overgedragen, maar de kerk blijft overeind en in gebruik bij de plaatselijke bevolking. Indien u vragen heeft over de POM-actie, dan wel vragen heeft over de organisatie van SOZK in de toekomst, kunt u met één der leden van het dagelijks bestuur contact opnemen. Het bestuur houdt u geïnformeerd over het verloop van de actie. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag.3 Simon Jongepier De voorgevel van de Sint Barbarakapel in Middelburg Pag.9 Simon Jongepier en Jaap Minderhoud Het Sint Barbarabeeld aan de Gasthuiskerk Pag.13 G.J. Lepoeter De kerk van de H. Maria Tenhemelopneming te Graauw Pag.15 Huib Uil Rinus Verhage 30 jaar organist van de Nieuwe Kerk Pag. 16 G.J. Lepoeter Tekstborden in de oude Zeeuwse kerken (aanvulling)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 2