De voorgevel van de Sint Barbarakapel in Middelburg 3 Het Gasthuiscomplex Simon Jongepier Het nieuwe beeld van Sint Barbara. (Foto Klazien Dijkhuizen-Groot Nibbelink (kgn fotografie.) deze twee gilden op in het gilde van Onze Lieve Vrouwe van der qualen en alle tribu- latiën (of languore), gemeen zijnde met St. Job en St. Juliaen. Dit bestuur was onaf hankelijk van het gemeentebestuur en kerk maar onderhield daar wel de eeuwen door nauwe contacten mee. De kapel is het enige gebouw dat nog res teert van het Gasthuiscomplex en staat op de hoek van de Lange Delft en de Nieuw- straat. De kapel heeft in de loop van de eeuwen vele verschillende geloofsgemeen schappen onderdak geboden, variërend van Rooms-Katholieken, Engelse Puritei nen, Nederduitsch Gereformeerden en Christelijk Afgescheidenen. Sinds 1936 is de kapel in gebruik bij de Christelijk-Ge- reformeerden. Deze wisseling van geloofs gemeenschappen heeft aan de binnenkant van de kapel tot aanpassingen geleid. De buitenkant van de kerk daarentegen is redelijk ongeschonden door de eeuwen heen gekomen. Recent in 2018 is de bui tenkant grondig gerestaureerd waarbij ook De Sint Barbarakapel in Middelburg, ook wel bekend als de Gasthuiskerk, is als kapel bij het Gasthuis in 1493-1494 gebouwd. De kapel maakte onderdeel uit van een groot zorgcomplex met ziekenzalen, gebouwen voor de verzorging van ouderen, een gebouw voor de opvang van daklozen en pakhuizen. Daarnaast was er op het terrein een eigen wasserij, bakkerij en opleidingsinstituut voor de zorg gevestigd (Collegium Anatomica Chirurgicum Medioburgense). Aan het Gasthuiscomplex aan de Lange Delft in Middelburg waren meerdere broederschappen of gilden uit de stad ver bonden. Naast het gilde van Onze Lieve Vrouwe Sinte Maria betrof dit ook het gilde van Sinte Barbara en het gilde van Campo Sancto. Dit waren verenigingen waarvan de leden met elkaar verbonden waren door onderlinge gebeden en het verrichten van goede werken door bijstand te verlenen aan arme, zwakke en zieke mensen. De betrokkenheid van verschil lende gilden bij het gasthuis verklaart dan ook waarom in de Middeleeuwen twee namen voor het gasthuis gebruikt werden: het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis en het Sint Barbara Gasthuis. Ook op de toegang naar de kapel waren beide heiligen duide lijk zichtbaar: Onze Lieve Vrouwe met het kind Jezus uitgesneden op de deurnaald van de toegangsdeuren en een beeld van Sint Barbara in een nis boven de deuren. Het Sint Barbaragilde droeg niet alleen fi nancieel bij maar vormde vanaf 1425 ook het bestuur van het Gasthuis (de zoge naamde gasthuismeesters of regenten), na dat zij het bestuur hadden overgenomen van het gemeentebestuur. In 1492 gingen De Gasthuiskerk gezien vanaf de Lange Delft, 1975. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/documentnummer 168704.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 3