4 Kerkelijke gebouwen in Middelburg naar de situatie in 1550, gebaseerd op de tekening van Jacob van Deventer uit 1545. op de tekening van Jacob van Deventer uit 1545) werden deze met de verwoesting in 1940 grotendeels van de kaart geveegd. De Sint Barbarakapel bleef als een van de weinige kerkgebouwen behouden waar door het nu het oudste overgebleven mid deleeuwse kerkgebouw van Middelburg is. Kort na de brand in 1492 werd in 1493 met de wederopbouw van de stad begon nen waaronder de volledige nieuwbouw van de Abdij met de daaromheen liggende 200 woningen. De binnenstad moet des tijds een enorme bouwplaats zijn geweest. Het bestuur van het Gasthuis besloot hierbij aan te haken door het bouwen van een nieuwe kapel. Vanwege de sterke groei van de bevolking was het Gasthuis namelijk te klein geworden, zodat met de bouw van de nieuwe kapel, de kapel in het Gasthuis plaats kon maken voor nieuwe bedden voor zieken. Hierbij werd tegen een bestaand gebouw, dat omgebouwd werd tot het koor van de kapel, het schip van de kapel geplaatst. De kapel werd niet voorzien van een transept, waarschijnlijk vanwege ruimtegebrek. De rondboognis Overeenkomstig de laatgotische bouw- traditie werden de wanden van de Sint Barbarakapel opgebouwd als een boog- stelling opgevuld met lichtere wanden waardoor hoog opgaande rondboognis sen ontstonden. Deze rondboognissen komt men ook tegen in de Abdij. Niet uitgesloten moet worden dat de bouw meester van de Abdij in 1493 dezelfde is geweest als die van de Sint Barbarakapel. Poort van de Gasthuiskerk, 2020. (Particuliere collectie.) aandacht aan oorspronkelijke elementen is gegeven, waaronder het terugplaatsen van een Sint Barbarabeeld in de nis boven de voordeuren naar een voorbeeld uit eind vijftiende eeuw. De muren van de kerk, in het bijzonder die van de voorgevel, met verschillende stenen en een hoek met uit stekende stenen doen vermoeden dat niet alleen in 2018 maar ook eerder het nodige herstelwerk heeft plaatsgevonden. In dit artikel wordt daar verder op ingegaan. De bouw in 1493-1494 Het jaar 1492 was voor de stad Middel burg een veelbewogen jaar. De binnenstad van Middelburg werd in dat jaar, evenals in 1432 en in 1940, bijna volledig in de as gelegd. Waar na de brand in 1492 nog diverse oude kerken in de binnenstad be houden waren (zie het kaartje gebaseerd De Witte poort van de Abdij, 2020. (Particuliere collectie.) Gezicht op het middeleeuwse gasthuis, gezien vanuit de Lange Delft te Middelburg T. Brouwer. Schaal 1:100. 's-Gravenhage 1990. 2 tekeningen [in 1 omslag] pen, calque 13 x 12,5/71,5 x 38,3 cm, 1500 c.] Reconstructie naar kopergravure uit de zeventiende eeuw, kadastrale tekenin gen en opmetingen uit 1960 (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, deel II, nr. 2656.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 4