6 1922 de stad Middelburg bezocht: De voorgevel, grotendeels achter de huizen van de Lange Delft verborgen vertoont een groot spitsboogvenster, waaronder een ingang.4) Op de foto uit de jaren vijftig op pagina 5 is dat ook duidelijk te zien. Boven de poort was een slaapkamer en een keukentje aanwezig die gebruikt wer den door bewoners van de aanpalende panden. Deze situatie veranderde drastisch in 1961 toen werd overgegaan tot de sloop van de monumentale panden voor en naast de kapel. Dit maakte onderdeel uit van een plan om monumentale pan den in de Lange Delft en op de Dam te verwijderen om zodoende ruimte te maken voor auto's die door de Lange Delft moesten kunnen rijden en op het Damplein parkeren. Met de sloop van de huizen verdween ook de poort naar de kapel. De kapel was nu wel goed zicht baar geworden maar wel met een zwaar gehavende voorgevel. Dit was dan ook de reden dat besloten werd de poort met de spitsboog samen met de fraaie deuren te verplaatsen naar de voorgevel van de kapel, waarbij boven de deur een oor spronkelijke nis werd aangebracht. De sloop van de huizen in de Lange Delft voor de kerk in maart 1961. (Bulletin van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken, nummer 17.) De situatie van voor 1961 is nog goed zichtbaar in de voorgevel terug te vinden. Zo is links op de gevel een dichtgemet selde deur te zien die toegang gaf van de winkels naar de kapel. Ook is goed zichtbaar dat het inmetselen van de schalken en de spitsboog van de poort in de voorgevel van de kapel niet geheel zonder problemen is verlopen. Tijdens de afbraak van de woningen is een deel van de spitsboog kapot gegaan. Ook zijn een aantal elementen bij de afbraak gebroken en later met specie weer aan elkaar gezet. Dit alles maakte het noodzakelijk dat de spitsboog voor een deel in het metselwerk weggewerkt moest worden waarvoor een De Lange Delft gezien vanaf de richting van de Dam voor de sloop van de gebouwen voor de Gasthuiskerk, 1956. (Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed, Amersfoort/documentnummer 047790.) De Lange Delft gezien vanuit de richting van de Dam na de sloop van de gebouwen voor de Gasthuiskerk, 1986. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/documentnummer 263315.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 6