7 Deel van de gerestaureerde boog. (Particuliere collectie.) soort frame rond de spitsboog is gemet seld, waarbij de stenen van dit frame uit de gevel steken. Ook is bij de restauratie zandsteen van elders gebruikt om de spits boog weer zoveel mogelijk in originele vorm te krijgen. De voordeuren In de boekhouding van de bouw van de Sint Barbarakapel wordt in 1494 melding gemaakt van een rekening met betrekking tot het afwerken van de nieuwbouw.5) Aan de scrijnwerker (meubelmaker/tekenaar) Aerrent wordt opdracht gegeven een tekening te maken voor onder meer den appel ende voer die ijsseren traelge in de II voerste doren te laten ende weder te sluiten ende te hangen.6 Deze twee deuren waren geheel of voor een groot deel gemaakt van ijzer en zijn in 1520/1521 vervangen door nieuwe deuren welke werden gemaakt van wagenschot.7) Deze nieuwe deuren met de oorspronkelijke tralies zijn de deuren die nog steeds toegang geven tot de kapel. Dat kosten nog moeite gespaard werden bij het maken van de twee boogdeuren blijkt niet alleen uit het gebruik van hoog waardig eikenhout maar ook uit het hout snijwerk met laat-gotisch rankenwerk bo ven de tralies en het madonnabeeldje in de deurnaald waarmee de deuren over elkaar vallen bij het sluiten. In deze deurnaald is het beeld van Maria met het kindje Jezus uitgesneden. Hoewel het Mariabeeld fors beschadigd was en de contouren van het beeld onder een dikke verflaag niet goed meer te zien waren, kon gasthuismeester P. Ackermans jr. in 1809 toch noteren dat een in het hout uytgehouwen Maria met het kindje waar te nemen was. Het Maria beeld is bij het verplaatsen van de poort deuren naar de voorgevel in 1961 hersteld. Dit is een prachtig kunstwerk dat pronkt op een van de oudste en misschien wel mooiste voordeuren van Nederland. De ingangspoort Achter de boogdeuren bevond zich een portaal met stenen kruisgewelven met ribben rustende op draagstenen met bladversiering en twee schildjes en in de top van het gewelf een doorhangende sluitsteen (ook wel druiper genoemd) die om decoratieve redenen ver naar beneden hing.8) Een gewelf met druipers wordt ook wel een hanggewelf genoemd en is kenmerkend voor de bouwstijl van de late gotiek. Deze kruisgewelven zijn met de plavuizen uit het portaal in 1962 tussen de kerk en de ernaast gelegen win- Het beeld van Maria met kind in de deurnaald, 1975. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/documentnummer 168705.) De boogdeuren, gemaakt van wagenschot uit 1520/21, foto 2020. (Particuliere collectie.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 7