i T 8 Rib rustend op een draagsteen met bladversiering en schildje, 2020. (Particuliere collectie.) Kruisgewelf in de hal van de winkel de Vier Wienekes, 2020. (Particuliere collectie.) kel teruggeplaatst waardoor de winkel een bijzondere entree kreeg. Hierdoor is de poort, zij het in twee delen gesplitst, wel behouden gebleven. De toren De toren is voor een deel in de top van de voorgevel gemetseld. Deze toren is bij de restauratie in 1953-1955 aangebracht en is een reconstructie van het oorspronkelijke laatgotisch hangtorentje met speklagen. Dit hangtorentje met een grote roodkope ren bol met bijzondere elementen als spits is in 1588 vervangen door een spitse toren zoals we die bijvoorbeeld op de tekening in de Cronyk van Zeeland uit 1696 aan treffen.^ Bij de restauratie in 1953-1955 is in het torentje een andere klok opgehan gen en op de toren een spits in de vorm van een haan geplaatst.10) De nis Drs. J.H. Kluiver merkt bij de restaura tie in 1961 op dat de restauratie van de westgevel op een verantwoorde wijze was uitgevoerd maar dat het toch wel erg jammer was dat de spitsboog niet was voorzien van een (dicht gemetseld) raam met maaswerk aan de bovenkant maar dat in plaats daarvan een nis was ingemetseld.11) Dit doet vermoeden dat de nis eerst in 1961 boven de deur is ge plaatst. Dit is echter niet het geval. Zoals uit de archieven van het gasthuis blijkt, is in 1568 geld betaald voor het herstel van stenen beelden in de nis boven de twee boogdeuren.12) Het raam boven de rondboognis De restauratie aan de voorgevel, in 1961 begonnen, werd in 1964 afgerond met de vervanging van het raam in de top van de voorgevel door een raam met een gemet seld harnas met maaswerk in vorkmotief. Ook de andere ramen van de kapel wer den in dezelfde vorm aangepast. Als stenen konden spreken... De stenen van de Sint Barbarakerk heb ben via dit artikel hun verhaal kunnen doen. De lezers van het Bulletin zullen ongetwijfeld met nieuwe interesse naar de voorgevel van de Sint Barbarakapel kijken wanneer ze door de Lange Delft in Mid delburg lopen. Noten 1. Doornik ligt in het zuiden van België in de provincie Henegouwen. 2. Merlijn Hurx, Het repertoire van de ex portarchitectuur in de 15e en 16e eeuw in de Nederlanden. 3. Zo reisde in 1511 de steenhouwer Heynric van de Eycke naar Mechelen om daar An- thonis Keldermans bij te staan bij het ma ken van de berderen voor de stadhuistoren van Middelburg, waarvoor hij 42 dagen in Mechelen verbleef. 4. A. Oosthoek, Voorlopige lijst der Nederland se monumenten van geschiedenis en kunst, deel VI, de Provincie Zeeland, Utrecht1922, p. 147, Lange Delft H 23. 5. Zeeuws Archief, De archieven van de Godshuizen, rekening van de Nederkapel nr. 91. 6. Zie hierover verder voetnoot 9. 7. Onder wagenschot worden eikenhou ten planken verstaan van een bijzondere kwaliteit. De eikenstam wordt daartoe eerst gekloofd in vier stukken (kwartieren genaamd). Deze kwartieren worden ver volgens tot planken gezaagd, waarbij de zaagsnede loodrecht op de jaarringen komt te staan. Aldus worden planken verkregen waarin zich fraaie patronen aftekenen. Het op 18 januari 2020 geplaatste Sint Barbara- beeld boven de deuren is overigens ook van wagenschot gemaakt. 8. Als noot 4. 9. Een sluitsteen aan de zijkant van de kerk met het jaartal 1588 daarop, verwijst naar het verwijderen (mogelijk als gevolg van blikseminslag) in dat jaar van de toren van de kerk en de torenspits (de zogenaamde appel van Jeruzalem). Een identieke toren spits die ook in 1492 is gemaakt, wordt nog aangetroffen op de Jerusalemkerk in Brugge. 10. De oorspronkelijke klok was eerder al verwijderd en in de toren van Kleverskerke geplaatst. 11. J.H. Kluiver, voormalig conservator Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, De restauraties in 1953-1955 en 1961, in het boekje 500jaar te gast in Gasthuiskerk, Middelburg 1994. 12. Als noot 5. Rekening voor het herstel van stenen beelden in de nis boven de boogdeuren uit 1568. De tekst luidt: Betaelt Basbiaen van Huye dartich scel- lingen grooten over dat hy vermaecht heeft die steene beelden over den inganck van Onzer Vrouwe kercke in 't Neder tgasthuys by quitancie XXX sch. gr. (Zeeuws Archief, Godshuizen Middelburg, inv.nr. 91.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 8