c c O 18 19 De multifunctionele Grote-Kerk van Groede. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort, documentnummer 10740-7133.) herbestemmingen zijn vooral op cultureel en maatschappelijk terrein (39 procent), gevolgd door wonen al of niet in combi natie met een bedrijf (30 procent). Bij 11 procent gaat het om kerkgebouwen die kantoor zijn; horeca en toerisme staat op 7 procent. Minstens zo interessant zijn de statistie ken over andere landen in Noordwest Europa: België, Duitsland, Denemarken, Zweden en het Verenigd Koninkrijk. Het blijkt dat ons land een kerkdichtheid heeft van 2,4 op duizend inwoners. In Zweden is dat 2,9; in het Verenigd Koninkrijk daarentegen: 1,4. Terzijde: in Nederland heeft Friesland de hoogste kerkdichtheid, de architectuurhistoricus Peter Karstkarel uit Leeuwarden stelt zelfs de hoogste in de wereld. Nederland heeft het grootste per centage niet gelovigen: 51 procent. In alle andere landen is dat nog een minderheid. Alleen in België zijn de kerkgebouwen van de overheid. Een aantal landen kent de kerkbelasting of draagt de overheid bij in de kosten. Heeft in Nederland 33 procent van de kerkgebouwen een beschermde status als rijksmonument, in andere lan den is dat meestal hoger. In Denemarken zijn zelfs alle kerkgebouwen beschermd en die van honderd jaar en ouder genieten extra bescherming. In Duitsland en Zwe den zijn de percentages 88 en 87 procent. Overigens zijn deze getallen indicatief omdat niet alles goed te vergelijken is en de bronnen verschillend zijn. Vrijwilligers zijn onmisbaar 'Geen kerk zonder mensen' is de titel van een van de hoofdstukken in dit boek. Het gaat over vrijwilligers die de kerk gebouwen in stand helpen houden. Het werd een portret van de velen die actief zijn binnen de Stichting Oude Groninger Kerken. Deze vrijwilligers koesteren hun kerkgebouwen en zorgen dat ze opnieuw een waardevolle functie vervullen in de samenleving. Herbestemming in Zeeland Zeeland is vertegenwoordigd met drie voorbeelden, alle uit Zeeuws-Vlaanderen. In de Maria-Hemelvaartkerk in Sas van Gent, daterend uit 1892, is nu een vers markt, restaurant, bierbrouwerij, koffiebar en koffiebranderij te vinden. In deze kerk werd voor het eerst in Nederland cement ijzer toegepast, een voorloper van gewa pend beton. De architect Jos Cuypers betrok het van een fabriek in datzelfde Sa!ï van Gent. De kerk sloot in 2017, een stichting werd opgericht om het gebouw te behouden, plannen werden gesmeed en uiteindelijk was dit het resultaat. Op een nieuw aangebrachte verdieping zijn kantoren te vinden. De GSM-masten op het gebouw leveren ook inkomsten op. Een stilteruimte is een herinnering aan de vroegere functie. De herbestemming kwam in 2019 gereed. De rooms-katholieke Maria Hemelvaart- kerk in Graauw, gebouwd in 1855, werd in 2016 gesloten. In 2020 werd het interi eur grotendeels ontmanteld. Nog op tijd konden de foto's voor dit boek worden gemaakt. Die laten ons het rijke interi eur zien, maar ook de vele scheuren in de muren en kozijnen. In de inleidende tekst wordt onder meer gewezen op de eigen koers die de bisdommen voeren. In ons Bulletin nr. 71 van maart 2015 is een artikel over de geschiedenis van de kerk te Niet in het boek, maar wel een mooi voorbeeld van een herbestemde Zeeuwse kerk is de voormalige Gereformeerde Kerk van Baarland. Die biedt nu onderdak aan restaurant 'De Kleine Toren van Baarland'. (Foto: De Kleine Toren van Baarland.) vinden van de hand van G.J. Lepoeter. De wens van het dorp om de kerk te behou den, is begrijpelijk maar de verwezenlij king onzeker. Waar dat wel lukte, is de Hervormde kerk in Groede, die nu 'Grote kerk' heet. Met succes hebben de inwoners de instand houding, restauratie en herinrichting voor elkaar gekregen. Maar voor het zover was, is er heel wat afgepraat en gewerkt. Even leek het einde nabij toen de kerk gesloten werd vanwege de bouwvallige staat. De omwonenden pakten de kerktoren in met witte lakens onder het moto: Bedek de Schande. Niet alleen de overheden zorgden voor geld, de inwoners haalden onder elkaar honderdduizend gulden op en dan te weten dat hun aantal ongeveer negenhonderd is. Maar zo doende werd het dan ook 'hun' kerk. De heropening vond plaats in 2010. Allerlei activiteiten kunnen hier plaatsvinden, inclusief kerk diensten. Groede laat zien hoe gemeen schapszin zich vertaalt in een fraai en inspirerend resultaat. Mooi is een zin uit het 'Voorwoord' van Susan Lammers, algemeen directeur van de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed: Kerkgebouwen zijn immers meer dan alleen een fysieke omhulling. Zij gaan over meer dan het alledaagse. Zij tillen ons als mensheid op. Hoe goed en nuttig herbestemmen ook is, er moet net zoveel, of nog liever, zoveel mogelijk energie gestoken worden in het bewaren en bewaken van de kerkgebou wen in hun traditionele vorm. Alleen als dat onmogelijk is geworden, is herbestem men aan de orde. Daarvoor biedt dit boek inspiratie. Aan het eind van het boek volgt een sa menvatting met alle informatie over de ge bouwen en de herbestemming. Het wordt gevolgd door een verklarende woordenlijst, een literatuuropgave en registers van archi tecten en plaatsen. Het boek is voortref felijk uitgevoerd en mooi geïllustreerd. De prijs lijkt hoog maar is dat niet voor wie de omvang en uitvoering in aanmerking neemt. De auteurs verdienen waardering en daarom noemen we ze: Albert Reinstra, Frank Strolenberg, Jaco Boer, Jeroen Wes terman, Karei Loeffi Mascha van Damme, Richelle Wansing, Lilian Grootswagers, Marchje Schaap en Miranda Megens. Albert Reinstra en Frank Strolenberg, Kerkgebouwen. 88 inspirerende voorbeel den van nieuw gebruik, Uitgeverij Blauw druk in samenwerking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Wageningen 2020,400 p., hardcover, foliedruk, full colour, ISBN 9789492474384, 39,50.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 10