Restauratie van de Sint Barbarakapel c.q. Gasthuiskerk in Middelburg Kees de Jonge 21 In het Bulletin van december 2020 is de heer S. Jongepier ingegaan op de geschiedenis van de Sint Barbarakapel, of te wel de Gasthuiskerk, in Middelburg. In dit stuk wordt uitgebreid ingegaan op de bouw en de vele wijzigingen die deze kerk in de loop der eeuwen heeft ondergaan. De kerk aan de Lange Delft heeft z'n huidige verschijningsvorm te danken aan de veranderingen die in 1961 zijn doorgevoerd. Tot die tijd was de kerk ingebouwd door een aantal panden tegen voor- en zijgevel. Voordien werd in 1954/55 de kerk inwendig geheel gerestaureerd. De huidige consistorie, eigenlijk het koor van de kerk, was tot 1961 kosterswoning. Het vorige interieur is in 1981 tot stand gekomen; het bijgebouw van de kerk werd in 1982/83 gere aliseerd. In het voorjaar van 2002 heeft een herinrichting plaatsgevonden van de kerkzaal. De grootste veranderingen waren destijds het aanbrengen van vloerverwarming, het vervangen van de houten vloer door een hardstenen vloer, het creëren van een middenpad en het verhogen van het liturgisch centrum. Om een zelfde aantal zitplaatsen te behouden als voorheen is de gaanderij in die tijd ook vergroot. Archieftekening gevel aan de zijde van de Nieuwstraat. Detailopnames van het leidekwerk tegen de zuidelijke topgevel. (Rothuizen Erfgoed.) Het nieuwe leidekwerk werd in verticale banen aangebracht. Oud leiwerk werd pas verwijderd als er direct nieuwe leien gelegd konden worden. Het dakbeschot heeft daar door niet bloot gelegen zodat er geen kans was op lekkage. (Rothuizen Erfgoed.) De restauratie is een voortvloeisel uit het Periodiek Instandhoudingsplan 2015 2020 (PIP) dat in opdracht van de Chris telijke Gereformeerde Kerk is opgesteld door de afdeling Erfgoed van Rothuizen Architecten te Middelburg. Door Rothui zen Erfgoed is een bouwkundige opname uitgevoerd met als basis de aanbevelingen die voortkwamen uit de rapportages van de Monumentenwacht Zeeland (tegen woordig Erfgoed Zeeland). Dit resulteerde in een gedetailleerd bestek met uitgebreide kwaliteitsbeschrijving van de toe te passen materialen. In overleg met de kerkelijke gemeente is besloten om de werkzaamheden in een keer uit te voeren en niet te spreiden over de zes jaar die een Periodiek Instandhoudingsplan normaliter omvat. Het werk werd in 2017 aanbesteed onder deskundige aannemers. Voorwaarde voor deelname aan de aanbe steding was, dat de aannemers aantoon bare ervaring hadden met het restaureren van historisch massief metselwerk en his torische dakbedekking. Het werk is uit eindelijk gegund aan Bouwbedrijf Melis- kerke, dat onder meer restauratie-ervaring Het herstelde en opnieuw geconserveerde windkruis. (Foto auteur.) Over de leigedekte daken zijn nieuwe lei dingen van de bliksemafleider aangebracht. Gekozen werd voor een bevestigingssysteem met RVS klemmen zodat er geen kans is op schade aan de leien. (Rothuizen Erfgoed.) had met de kerken van Wolphaartsdijk en Meliskerke. Ook de onderaannemers zijn getoetst aan soortgelijke projecten. De restauratie van de Gasthuiskerk is in december 2017 gestart waarbij onder meer de daken, de gevels en de vensters grondig zijn aangepakt. Uitgangspunt was het in orde brengen van de kerk zodat in de aankomende dertig jaar geen grote res tauratie meer uitgevoerd hoeft te worden. Vanuit praktische overweging is dan ook gekozen zoveel als mogelijk werkzaam heden te combineren. Zo is bijvoorbeeld met behulp van de steiger aan Nieuw- straatzijde zowel de gevel hersteld als het De torenbekroning in de oude situatie. (Foto auteur.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 11