22 23 De koperbekleding in de schampgoten van het koor werd vervangen. (Rothuizen Erfgoed.) met koperen nagels (nog geen leihaken zoals nu gebruikelijk). Af en toe waaiden er leien af wat kon leiden tot gevaarlijke situ aties in de aangrenzende Nieuwstraat. Het voorstel was om de leibedekking gelijk uit te voeren met de onderhoudswerkzaam heden aan de kerkgevels en -goten zodat steigerkosten werden bespaard. Gekozen werd voor een gehele nieuwe lei enbedekking. Vanuit ervaringen bij andere leidaken zijn er Canadese leien van het type Glendyne toegepast die voorafgaand aan de uitvoering zijn bemonsterd en beoordeeld. Voor de bevestiging zijn nu RVS leihaken toegepast. Tegelijkertijd zijn de goten uitgebreid schoongemaakt en het aansluit- lood in de topgevels (noord- en zuidzijde) plaatselijk vervangen. Ten behoeve van een betere ventilatie in de kap zijn nieuwe, loden monnikskappen in het leidekwerk opgenomen. De bliksemafleiderinstallatie was deels binnenin de kerkkap aangebracht. Dit had het ongewenste effect dat de afleiding deels via het kerkinterieur plaatsvond met alle risico's van dien. De hoofdafvoerlei- ding van de installatie is nu over de kap van het dak aangebracht met verschillende leidingen over het leiendak. Het windkruis op het torentje was ernstig aangetast door corrosie, de windvaan was vastgeroest en het verguldwerk van de bol was er niet best aan toe. Besloten werd de gehele bekroning te demonteren. Alle onderdelen werden hersteld en de wind vaan werd weer gangbaar gemaakt. Het ijzerwerk werd gestraald, dunne plekken zijn opgelast en vervolgens geschopeerd. (Voorzien van een corrosiebestendige laag die het ijzerwerk beschermt. Hierdoor krijgt een object een langere levensduur.) Detail van een herstelde goot. (Rothuizen Erfgoed.) oostelijk dakvlak met nieuwe leien bedekt. Doordat werkzaamheden gecombineerd zijn uitgevoerd, is op lange termijn geld bespaard. De restauratie is gerealiseerd met behulp van Rijkssubsidie, provinciale subsidie en financiering uit fondsen. De dakbedekking De leibedekking van het linkerdakvlak van het schip werd in 2012 door de Monumen- tenwacht als matig beoordeeld, dit is de zijde van de Nieuwstraat. Het advies was vervanging binnen een periode van 6-10 jaar. Het rechterdakvlak was in een recent verleden al een keer opnieuw gedekt (jaren negentig) en werd in de rapportage als goed gekwalificeerd. Op het linkerdakvlak was echter sprake van geschilferde, bescha digde en broze leien op het dak, vernageld Foto van de kapconstructie. (Foto auteur.) Werkzaamheden goten en hemelwaterafvoeren De goten van het koor zijn conform het plan vervangen in koper. De bestaande hemelwaterafvoeren werden voorzien van nieuwe stalen ondereinden. De goten onder de schipdaken waren nog in goede toestand en konden gehandhaafd blijven. Wel dienden er twee expansiestukken vervangen te worden. Hiermee kon gelijk gerealiseerd worden dat de gootdelen meer thermische spanning (uitzetting) konden opnemen. Kapconstructie De kapconstructies boven het schip en Detailfoto van uitgehaald metselwerk in de voorgevel. (Foto auteur.) het koor werden schoon gezogen en behandeld tegen aantasting door houtbo rende insecten. Door deze behandeling en het creëren van meer ventilatie door Voorbeeld van een afbrokkelende steen ten gevolge van te hard, omliggend voegwerk (cementgebonden) en een van de muuran kers in de voorgevel welke zijn ontroest en geschilderd. Waar nodig is het omliggende metselwerk hersteld. (Rothuizen Erfgoed.) de monnikskappen is de kans op nieuwe aantastingen sterk verkleind. In de kap constructie van het koor zijn deels nieuwe muurplaten aangebracht (een muurplaat is een houten balk die op z'n plat op het muurwerk wordt bevestigd). Een aantal muurplaten was ingerot ten gevolge van lekkage via een van de goten. De muurpla ten werden vervangen in de traditionele maar duurzame houtsoort Oregon Pine. Herstel gevels De Gasthuiskerk is zoals geschreven in de loop der eeuwen diverse malen verbouwd. De ouderdom van de verschillende delen van het gebouw verschilt enorm, wat terug te zien is in het type en formaat van de kloostermoppen. Ook is er veel verschil in kwaliteit. In de voorgevel waren de meeste gebreken aanwezig. Veel moppen waren afgebrokkeld ten gevolge van erosie en vorstschade. Ook was bij onderhouds beurten in het verleden plaatselijk een te harde voegmortel toegepast wat tot schade aan de stenen leidde. Dit cementgebonden Overzicht van de gerestaureerde voorgevel. (Rothuizen Erfgoed.) voegwerk onthechtte dan ook sterk en is vervangen door traditionele kalkmortel. Uitgangspunt bij de restauratie was het terughoudend restaureren van de gevels met maximaal behoud van de bestaande stenen en voegwerk. In de voorgevel was het meeste schade aanwezig. Hier zijn bijna tweehonderd stenen en ruim 90 m2 voegwerk vervan gen. De andere gevels waren er wat beter aan toe. Het inboetwerk is uitgevoerd met tweedehands moppen van goede kwaliteit. Deze stenen sluiten qua vorm, kleur en kwaliteit goed aan bij het bestaande werk.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 12