24 Controle van metsel- en voegwerk op maaiveldniveau (Rothuizen Erfgoed.) Verder werd tijdens de restauratie al het voegwerk op zwaar vochtbelaste plaatsen vervangen, zoals tussen de natuursteen dekbanden op de topgevels. Ook de toe stand van het metselwerk onder maaiveld werd bekeken. Hiertoe zijn op drie plaat sen rond de kerk gaten gegraven. Hieruit bleek dat het metsel- en voegwerk in orde was zodat verdere ontgravingen rond de gevels niet zinvol werden geacht. Herstel glas-in-lood vensters Voornamelijk in de vensters aan de Nieuw- straatzijde bleken behoorlijk wat ruitjes beschadigd te zijn. Het ging echter te ver om de glas-in-lood panelen los te nemen; het loodnet en de panelen waren nog in goede staat. Ter plaatse van beschadigde ruitjes werd dan ook het loodnet openge sneden en weer aangeheeld na plaatsing van de nieuwe ruitjes. De vervangen ruitjes sluiten qua glans en structuur goed aan bij het bestaande werk. Het is nu niet meer te zien welke ruitjes vervangen zijn. Aan de binnenzijde van de glas-in-lood panelen zijn ter afronding van het herstel de loden condensgootjes hersteld. Interieur In het kerkinterieur hoefde niet veel te gebeuren. Net als aan de buitenzijde dien den de zij- en middenmontants (profiel stenen) plaatselijk vervangen te worden. Verder hebben er een aantal schilderwer ken plaatsgevonden. Tot besluit De Gasthuiskerk staat er na afronding van De loden condensgootjes boven de brug- staven zijn hersteld. Ook aan de binnenzijde moesten een aantal montantstenen vervangen worden. (Rothuizen Erfgoed.) de restauratie in 2018 weer netjes bij. Na deze restauratie kan de kerk, mits onder houd tijdig uitgevoerd wordt, weer min stens dertig jaar zonder grote restauratie. Het ligt in de bedoeling van het kerkbe stuur om hiervoor weer een nieuwe BRIM (tegenwoordig Subsidie Instandhouding Monumenten, kortweg SIM-) subsidie aan te vragen zodat de Gasthuiskerk ook in de toekomst goed onderhouden kan worden. Dit alles onder het toeziend oog van het nieuw geplaatste beeldje van Sint Barbara. ZBI Planbureau en Bibliotheek van Zeeland

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 13