0 12 Yerseke. De kerk was na de brand zwaar gehavend. De torenromp stond nog overeind, maar bleek zodanig ontzet dat afbraak noodzakelijk was. Later werd op de kerk een dakruiter geplaatst. Op de voorgrond wat er overbleef van de omringende bebouwing. (Collectie Johan Eckhardt). nauwkeurige reconstructie van het raam door Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder onthuld. Aan de hand van een foto van het verwoeste raam en vergelijking met de gebrandschilderde ramen van glazenier Cornelis van Barker in de kerk te Biervliet, werd het nieuwe raam door glazenier Stef Hagemeier vervaardigd.18' 12. Yerseke, Hervormde kerk, 16 mei 1940 In de vroege morgen van vrijdag 10 mei waren Duitse troepen Nederland binnen gevallen. Dat was voor ons land het begin van de Tweede Wereldoorlog. De strijd was van korte duur, het modern uitgeruste Duitse leger was oppermachtig. Na de Nederlandse capitulatie op 15 mei werd echter als gevolg van de Franse aanwezig heid de strijd in Zeeland nog enkele dagen voortgezet. Een dapper besluit, maar daar werd wel een prijs voor betaald. Terwijl de bevolking van Yerseke vrijwel geheel was geëvacueerd, werd het centrum van het dorp in de middag van 16 mei door een artilleriebeschieting vanaf Franse oorlogsschepen die op de Westerschelde lagen zwaar getroffen. De bedoeling was om de opmars van Duitse troepen te ver hinderen. Een vernietigende brand zorgde voor grote schade. De kerk en de toren werden zwaar getroffen. Van de kerk ble ven de muren grotendeels overeind, verder was vrijwel alles verwoest en verbrand. Waardevolle elementen uit het interieur, zoals de borden met de wetsartikelen en de tien geboden en 29 stuks houten kapbeeldjes uit de vijftiende eeuw, wa ren voorgoed verdwenen. Wat er van de beeldjes nog gespaard bleef, was nader hand spoorloos verdwenen. Van de toren was de spits afgerukt, klokken en uurwerk waren in de vuurzee ten onder gegaan. Omdat het casco van de toren ontzet was, bleek volledige afbraak de enige oplossing. Een dakruiter op de kerk is er in 1976 voor in de plaats gekomen. Voor de kerk was na een eerste inventari satie al snel duidelijk dat herbouw met be- Middelburg. De door de brand op 17 mei 1940 verwoeste Nieuwe Kerk en de Lange Jan. Gezicht vanuit het zuidwesten. Schilderij door J.H. Eversen, 1940. (Foto particuliere collectie). houd van wat overeind was gebleven een goede oplossing zou zijn. In oktober 1943 werd een aanvang gemaakt met de uitvoe ring van maatregelen om het gebouw voor verder verval te behoeden. Na het einde van de oorlog is de daadwerkelijke restau ratie en herbouw uitgevoerd. In 1948 is de kerk weer in gebruik genomen. Op 9 april 1952 kon een nieuw volwaardig orgel in gebruik worden genomen. Het is een door Flentrop te Zaandam gebouwd mecha nisch instrument met twee klavieren en een vrij pedaal.19' 13. Middelburg, Koorkerk en Nieuwe Kerk, 17 mei 1940 Het was een compleet inferno in de ware betekenis van het woord, dat de binnen stad van Middelburg op die memorabele vrijdag 17 mei 1940 vrijwel geheel in een geblakerde massa puin en schroot veran derde. Een stadsbrand waardoor ongeveer 600 panden, voor een belangrijk deel met een grote historische waarde, in de as wer den gelegd. Branden die op verschillende plaatsen in de stad ontstonden, smolten gaandeweg grotendeels samen tot één alles vernietigende brand. In verhouding tot de omvang van de ramp was het aantal slachtoffers gering, tien burgers en zeven militairen. De overgrote meerderheid van de bevolking had de stad tijdig kunnen verlaten. De machtige Duitse Luftwaffe was de grote boosdoener. Die strooide bommen uit over de stad, waardoor op meerdere plaatsen de branden ontstonden. Oog getuigen vertelden wat ze hadden gezien. In alle publicaties die er naar verwezen werd het gebeuren vermeld als het bom bardement van Middelburg. Zo zou deze ramp de geschiedenis in gaan. Of lag het uiteindelijk toch genuanceerder? Het heeft vreemd genoeg ongeveer ze ventig jaar geduurd voordat onderzoekers serieus en uitputtend onderzoek naar de loop van de gebeurtenissen op die bewuste vrijdag hebben uitgevoerd. Alle denkbare bronnen zijn minutieus onder zocht, onafhankelijke deskundigen zijn uitvoerig geraadpleegd. Het blijkt dat mogelijk een aantal bommen op de stad zijn afgeworpen, maar dat er geen sprake is geweest van een grootschalig luchtbom bardement. Waardoor ontstonden dan hier en daar de branden? Beschietingen door artillerie, zowel van Duitse als van Franse zijde waren de oorzaak. Over de vraag of de Duitsers of de Fransen als hoofdschuldigen aangemerkt dienden te worden, bestond onder de onderzoekers geen eensluidende mening. Om tot een afgeronde conclusie te komen wendde het gemeentebestuur van Mid delburg zich tot het Nederlands Instituut voor Militaire Historie met het verzoek om een onderzoek. Uit de brief van het gemeentebestuur van 8 september 2015 citeren we: Wij vinden namelijk dat een dergelijke voor de stad zeer ingrijpende gebeurtenis niet aan een blijvende discussie onderhevig moet zijn. De ingestelde onderzoekscommissie kwam in 2016 in haar eindrapport tot de conclusie dat Duitse en Franse artil leriegranaten en Duitse vliegtuigbommen in het spel zijn geweest, waarbij het aan nemelijk is dat Duitse artilleriegranaten daarvan de belangrijkste zijn geweest. Hoe dan ook, de Koorkerk en de Nieuwe Kerk gingen, evenals de andere delen van het abdijcomplex, in vlammen op. Her bouw en restauratie hebben na de Tweede Wereldoorlog plaatsgevonden.'0' 14. Hulst, toren van de Willibrordus- basiliek, 18 september 1944 Bij een vluchtige beschouwing lijkt het een normale vieringtoren, verankerd in de gewelfconstructie van de kerk. Maar daarvoor is de toren veel te zwaar en te fors. Hij rust op een viertal zware kolom men die midden in de kruisbasiliek zijn opgetrokken. Vermoedelijk dateert deze onderbouw uit de veertiende eeuw. Tijdens de Tweede Wereldoorlog deed de toren dienst als militaire uitkijkpost voor de Duitsers. Dit betekende automatisch Hulst. De beschadigde torenspits van de basiliek na de brand op 18 september 1944. (G. Sponselee en E.Taelman, Hulst toen en nu. Hulst 1989, pag. 60).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 7