In memoriam Frans Rothuizen (1935-2021) Kerkgebouwen. 88 inspirerende voorbeelden van nieuw gebruik - van appartement tot zorgcomplex Hu,b un 16 Elk jaar wordt er een nieuwe jaargang van ons bulletin aan de Tijdschriftenbank toegevoegd, per 1 januari 2022 zijn dat de twee nummers van 2018. Om mezelf in te werken als redactielid heb ik alle beschikbare bulletins in de Tijdschriftenbank en de nummers van de afgelopen drie jaar doorgenomen. Ik raakte behoorlijk onder de indruk van de rijke inhoud, inclusief de vele illustraties, niet alleen over de vele historische kerk gebouwen in onze provincie, maar ook over bouwkundige kenmerken van oude kerkgebouwen. De rode draad in de afgelopen 40 jaar is toch wel de verandering van de bestem ming van dit Zeeuwse culturele erfgoed als gevolg van de ontkerkelijking, de fusie van hervormde gemeenten en ge reformeerde kerken tot de Protestantse kerken in Nederland én de krimp van het inwoneraantal in de dorpen. De Stich ting Oude Zeeuwse Kerken speelt bij het vinden van andere bestemmingen een belangrijke rol. Over de Nieuwe Kerk te Zierikzee, de Sint-Maartenskerk van Baarland en de Hervormde kerk van Kapelle is het meest geschreven in het bulletin. Logisch, want de eerste twee kerkgebouwen zijn sinds respectievelijk 1977 en 1983 eigendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken en die van Kapelle is de 'thuiskerk' van re dactielid G.J. Lepoeter. Ger is overigens al lid van de redactie vanaf 1980. Hij heeft in totaal - ik heb het geturfd - tot en met dit nummer 69 bijdragen geschreven, niet alleen over heel veel kerkgebouwen, maar ook over diverse elementen. Zijn mooiste bijdrage vind ik die over de tekstbor den in de oude protestantse kerken van Zeeland. Op 6 februari van dit jaar overleed na een periode van ziekte architect Frans Rothuizen. In 2009 kwam hij als opvolger van Maarten van Doorn de redactie versterken. De vaste rubriek Bouwkundige onderwerpen zette hij, steu nend op zijn grote deskundigheid direct met verve voort. Verder schreef hij voor het bulletin waardevolle artikelen, zoals over het noodkerkje in Ellewoutsdijk en over de Westerkerk in Goes. De inspanningen van Frans voor behoud van het na de Tweede Wereldoorlog in Ellewoutsdijk gebouwde nood- kerkje mogen niet onvermeld blijven. Het is aan hem te danken dat het als loods op een boerenerf terecht gekomen kerkje door de medewerking van veel vrijwilligers volledig herbouwd is. Het is nu in volle glorie te bewonderen op het terrein van het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp. Ook is grote bewondering op zijn plaats voor zijn ontwerp en begeleiding van de uitvoering van het nieuwe toiletge bouw van de kerk in Baarland. Het is voor de stichting van blijvende waarde. In 2017 heeft Frans vanwege minder wordende vitaliteit afscheid genomen. Als mens was hij een voorbeeld. Zijn be scheidenheid, vriendelijkheid en meelevendheid blijven in onze herinnering. Wij gedenken hem met eerbied en respect. Zijn vrouw Ina en zijn nabestaanden wensen wij troost en sterkte. De redactie Het in Nieuwdorp bij het Bevrijdingsmuseum herbouwde noodkerkje van Ellewoutsdijk. (Foto F.G.C. Rothuizen.) Nederland is niet in te denken zonder kerkgebouwen. Waar de blik ook gaat, de kerken vallen altijd in het zicht. De panorama's van steden en dorpen worden gekenmerkt door de torens en altijd weer staat er ergens een kerk in het midden of om de hoek. Al eeuwenlang vergezellen de gebouwen de bewoners op hun levensweg. Geloof, bouwkunst en verleden komen erin samen. Maar de vanzelfsprekendheid ervan komt in het gedrang. Steeds vaker worden kerkdeuren gesloten en dreigt sloop. Een andere weg is die van de herbestemming en dat is het onderwerp van dit kloeke boek: Kerkgebouwen. 88 inspirerende voorbeelden van nieuw gebruik. Het wil inzicht geven in de mogelijkheden om aan de gebouwen een andere invulling geven. In de Maria-Hemelvaartkerk in Sas van Gent, is nu een versmarkt, restaurant, bierbrouwerij, kof fiebar en koffiebranderij te vinden. (Foto uit het boek.) Variatie in herbestemming Van de ruim 7.100 kerken in Nederland hebben meer dan 1.500 inmiddels een andere bestemming gekregen. Ook komt het meervoudig gebruik steeds vaker voor. In dit boek worden 88 voorbeelden ge presenteerd, verspreid over het hele land. Het boek is een uitgave van Blauwdruk in samenwerking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Het is nadrukkelijk een momentopname want het herbestem- men is in volle gang. Het wil eigenaren en beheerders van kerken aan het denken zetten om mogelijkheden en onmogelijk heden te verkennen. De variatie in herbestemmingen is ui terst divers, zo leert dit boek; weliswaar van appartement tot zorgcomplex, maar heel veel daar tussenin. De voormalige Lutherse kerk in Weesp is nu een tand artsenpraktijk. Waar de Hervormde vrijzinnigen in Haarlem kerkten wordt nu bier gebrouwen, een voormalige rooms- katholieke kerk in Hilversum staat vol met trampolines, in de Sint Franciscuskerk in Weert is een schaatsbaan. Zulke nieuwe bestemmingen zorgden voor veel ophef en bezwaren, maar die zijn ondertussen minder geworden. Een zekere vorm van acceptatie is het gevolg. Hoe dichter de nieuwe functie bij het vroegere gebruik De omslag van het boek. ligt, hoe minder gevoelig de aanpassingen worden ervaren. Waardevol is dat bekende kerkgebouwen, die nu een nevenfunctie hebben, ook uitvoerig aan de orde komen. Het gaat om bijvoorbeeld de Nieuwe Kerk in Amster dam, de Laurenskerk in Rotterdam en de Nieuwe Kerk in Delft. Die voorbeelden laten zien hoe met behoud van de oor spronkelijke functie andere activiteiten mogelijk zijn en welke aanpassingen daar voor werden benut. Kerkgebouwen in cijfers Bijzonder leerzaam zijn de statistische gegevens, op een heel aantrekkelijke wijze gepresenteerd. 74 procent van de kerk gebouwen is als zodanig in gebruik, 22 procent is herbestemd en onderweg naar een andere bestemming is 4 procent. De

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 9