Voor het komende broedseizoen gaan we ook hier beginnen met de telling van de zwaluwnesten. Hierbij zal de jeugd worden ingeschakeld. Verschillende personen, o.a. veel onderwijzers hebben reeds hun steun toegezegd en zullen de plaatselijke leiding op zich nemen. Voor enkele plaatsen vragen we echter nog medewerkers. Spoedig zullen de lijsten verzonden worden, voorzien van nadere uitleg. =fc Xk zou graag in contact komen met beroeps— of vergevorderde amateurfotograaf-leden, om technische voorlichting en steun bij het samenstellen van enkele filmstrips, waarvan het mate riaal reeds aanwezig is. Leden die helpen willen, U kent mijn adres. Schrijf even, ik kom dan wel eens aan. Ook zoek ik nog een 10-tal 6-10 cm.dikke palen, ter lengte van 2^-3 meter. Liefst voor een zacht prijsje en zo dicht mogelijk bij mijn woonplaats. Prima zou b.Vo een knotwilg vol doen, die afgekapt kan worden. Indien niet afgekapt kom ik dat zelf wel doen. Mag ik ook hierover een berichtje? Sp, - y, EXCURSIE HAAR DE BRAAKMAN Riet begunstigd door het weer, maar toch vol goede moed en vol opgewektheid hebben we op zaterdag 8 maart de eerste excursie van de Vogelwacht gehouden. Allé leden hebben een rondschrijven hierover gehad. Re stopplaatsen van de bus wa ren te Axel, Zaamslag, Terneuzen en Hoek.Hier was het gezel schap compleet en telde 27 deelnemers. Re deelnemers die voor Terneuzen opgestapt waren keken nog even bij de Otheense kreek,waar we al direct de Grote Zaagbek konden bewonderen. Dhr.Visserjachtopzichter in de Braakman had ons toegezegd in de polder de excursie te leiden, maar helaas moest hij op het laatste moment bericht van verhindering sturen. Zoals al opgemerktwas het zicht .tijdelijk niet al te best door de sneeuwvalmaar onze eerste stopplaats leverde al een aardige waarneming op n.l. de Velduil. Om dit verslag niet al te lang te maken volgt een opspmining van de soorten die we hebben kunnen waarnemen, zonder daarbij de plaatsen te vermelden. Wilde Eend - Velduil(vrij zeldzaam hier) - Smient - Bergeend- Slobeend(enkele exemplar :n - Zilvermeeuw(waarby enkele ge deeltelijke olieslachtoffers) - Torenvalk(stond "biddend" bo ven de weg voor de bus en stootte in de slootkant een prooi, vermoedelijk een muis) - Winterta ling - Kolgans(+ 1500) - Brandgans ffff" (55) - IJseend(5 st.jvrij zeldzaam)- Kluut(4) - Tureluur - Bonte strand- v u loper - Huismus - Spreeuw - Patrijs- Grote Zaagbek - Meerkoet - Kievit - Holenduif - Stormmeeuw - Kapmeeuw (waaronder reeds ver uitgekleurde exemplaren) - Houtduif - Merel - Brilduiker(baltsend) -Kuif- eend - Wulp - Scholekster - Ekster - Fuut - Mantelmeeuw - Middelste Zaagbek - Akkerleeuwerik - Zwarte Zeeeend - Kleine Zwaan(l6) - Goudpluvier - Rietgors - Geelgors - Toppereend - Tafeleend - Roek - Kauw - Bonte Kraai - Steenuil. Totaal 45 soorten op deze winterse dag. Zoals men ziet staan de soorten geheel los van elkaar vermeld.Ze worden hier weer gegeven zoals ze genoteerd werden tijdens de waarnemingen. Als we terugzien op deze middag, dan mogen we zeggen dat het een goede en naar onze mening genoegelijke vogelmiddag was.Op de terugweg hebben we voor de deelnemers die nog verder mee gingen dan Hoek nog even het "Blikken Weitje" bezocht. Soor ten die we die dag nog niet gezien hadden, konden niet geno teerd worden. We spreken de hoop uit, dat nog meerdere excursies mogen vol gen j dagen waarop onze leden en bestuur mat elkaar in con tact komen en die de band verstevigen. Sp. - V. WERKEN BIJ RE AARKOOP VAR EER VERREKIJKER Geregeld wordt ons advies gevraagd bij de aanschaf van een ver re kijker. Wij willen proberen in 't kort wegwijs te maken. Op een kijker staat steeds aangegeven 6x25 of 8x30 of 7x50, enz. Het eerste gedeelte duidt de vergroting aan, dus 6x, 8x of 7x, enz. Re vergroting 8x is wel de sterkste die prak tisch in de losse hand bruibaar is5 voor een kijker 12x of nog hoger moot men bij het gebruik een steun zoeken, anders weet U het beeld niet stil te houden. Een trilling in de hard wordt voor het oog uiteraard ook evenveel malen versterkt. Het cijfer 25, 30, 50, enz. geeft de middellijn aan in milli meters van de lens waarin het beeld valt. Dit heeft dan ook veel betekenis voor de invallende lichtsterkte. Het beeld in een kijker 6x30 is helderder dan in een 8x30, want een ster kere vergroting gaat ten koste van de lichtsterkte. Voor het observeren van vogels voldoet 8x30 wel het best, hoewel 6x25 iets "rustiger" is, doch minder bijtrekt. Re kijker 7x50 heeft

de Steltkluut | 1958 | | pagina 4