A\ De steltkluut 1956-2006. deel 1het begin door Adrie Paauwe Zoals u ondertussen begrepen vieren we dit jaar een jubileum. Door heel het jaar heen zullen verschillende activiteiten worden opgezet, zoals 'oude wegen opnieuw bewandelt', een speciaal natuurarangement en niet te vergeten onze jubileumdag op 17 juni a.s. Adrie Paauwe, de huidige voorzitter van de Steltkluut, zal in enkele bijdragen 'het verhaal' van de Steltkluut vertellen. Vandaag deel 1, hoe het allemaal begon. Op de 19e juni 1956 werd in Terneuzen de vereniging opgericht als Vogelwacht Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het initiatief kwam van Mr.T. Lebret, hoofdbestuurslid van Vogelbescherming en enthousiast vogelaar. Er werd een voorlopig bestuur benoemd, bestaande uit F.K. Haak, toen wonend in Zaamslag, H. Goossens uit Axel en E. Schelfhout uit Hengstdijk. Kort daarna werd G. Sponselee secretaris. Vogelbescherming zorgde voor een startkapitaaltje en de leden stelden de contributie vast op 1 gulden 20 per jaar. In hetzelfde jaar publiceerden J. Maebe en H. v.d. Vloet de "Avifauna van het verdronken land van Saeftinge". In de beginjaren werd veel aan propaganda en ledenwerving gedaan, maar ook actie gevoerd. De eerste mijlpaal was het in 1957 veilig stellen van het "Blikke Weidje" bij Hoek. Er broeden in dat jaar in dat gebiedje 15 paar kluten, 3 paar tureluurs, 1 visdiefje, 2 kleine plevieren enz. Daarna werden nog meerdere gebieden "vrijwillig vogelreservaat", een soort semi- beschermde status. In 1959 kreeg de Vogelwacht de naam "de steltkluut"; er broedden toen nog ongeveer 7 paar van die soort in de streek. Broeder Simeon uit Gent tekende voor het mededelingenblad in 1960 het eerste logo. Het blad werd Himantopus genoemd, latijn voor steltkluut. In 1970 verscheen het blad voor het eerst onder de naam "de steltkluut". Van de mensen die nauw bij de oprichting waren betrokken zijn nog steeds meerderen lid. Een enkeling (G. Sponselee) zelfs nog actief. Jean Maebe telt nog steeds vogels in Saeftinghe en is er een zeer gewaardeerde gids. De vogelwerkgroep gaf i.s.m. Het Zeeuwse Landschap vorig jaar weer een nieuwe versie van de avifauna van Saeftinghe uit.

de Steltkluut | 2006 | | pagina 14