b 3 lets voor de lange winterdagen? :a:. gï» Eerste wasplatenreservaat van Nederland Natuurwerkdag 2013 V* 3 B -t De wind wijd om het huis, de regen klettert tegen de ramen en niemand ook echt niemand is buiten te zien. Echt geen dag om naar buiten te gaan, als het niet moet. Maar wat moet ik dan de hele dag? Herken je dit mis schien? Zeker wel eens zo een weekend of een dag in de vakantie mee gemaakt. En waarschijnlijk komen er ook wel weer eens van deze dagen eraan. Nou, dan hebben we misschien een idee voor jou. Ken je Jan Wolkers? Hij is wel al in 2007 gestorven, maar misschien heb je wel eens op televisie de uitzending "In de achtertuin van Jan Wolkers" gezien. Die een paar jaren geleden op Villa Achterwerk uitgezonden werd. Hij vertelde op een heel leuke en bijzonder manier over planten en dieren die in zijn tuin op Texel groeiden en leefden. Op zondag de 27e oktober is de eerste Jan Wolkers Prijs voor het beste Nederlandse natuurboek uitgereikt. De winnaar is Simon van der Geest, de 35-jarige schrijver kreeg de prijs voor zijn jeugdboek Spinder. De belangrijkste reden voor de jury om Van der Geest de Jan Wolkers Prijs te geven was de natuurbeschrijvingen in zijn werk. Het boek gaat over de jongen Hidde, bijgenaamd Spinder, en zijn insectenverzameling. Van der Geest kreeg eerder deze maand ook al de Gouden Griffel voor zijn boek. Van der Geest schrijft ook gedichten en toneelstukken en geeft theater- en toneelschrijfles aan kinderen en jongeren. Benieuwd? Loop dan snel naar de biblio theek of misschien een leuk idee voor een kerstcadeau? Simon Elisabeth Hoek Woensdagmiddag 30 oktober was de opening van het eerste wasplatenreservaat in Nederland. Dit is een beschermd paddenstoelen-reservaat en ligt in de buurt van Heerenveen in Friesland. Je kan hier wel 25 verschillende soorten zoge naamde wasplaten ontdekken. Het gebied is ongeveer 50 hectare (100 voetbalvelden) groot. Wasplaten worden door hun opvallende kleuren wel ook de orchideeën onder de paddenstoelen genoemd en groeien alleen op weilanden waar nog nooit kunstmest is gebruikt. Ze zijn vrij makkelijkte herkennen. Bijna alle wasplaten hebben een glimmende hoed en steel, alsof er een vettige waslaag op ligt en lamellen aan de onderkant. In heel Nederland komen er zo'n 45 soorten voor. Rond 1900 waren er nog veel onbemeste graslanden in Nederland. In de afgelopen eeuw zijn die wel grotendeels verdwenen en daarmee ook veel graslandpaddenstoelen. Heel veel wasplaten zijn dan ook uiterst zeldzaam geworden. Paddenstoelenliefhebbers gaan dan echt uit hun dak, vooral als ze misschien een klaprooswasplaat zien, die in veel Europese landen op de rode lijst staat. Door van het grasland een reservaat te maken, willen de organisaties voorkomen dat het gebied toch bemest of bewerkt zou worden, wat het einde van de zwammen betekent. Je mag het gebied dan ook alleen in onder begeleiding of met een excursies. Misschien eens een idee voor de volgende herfstvakantie? Elisabeth Hoek veel enthousiasme in de natuur aan het werk waren. En enthousiasme was er zeker, op één van de locaties werd in mum van tijd een aantal knotwilgen van alle takken ontdaan. Onder toeziend oog van één van de strenge, maar rechtvaardige begeleiders werd er zo hier en daar nog wat extra gezaagd om ook de laatste stronkjes netjes af te zagen. Als vuistregel geldt namelijk dat je een tak zo hoog moet afzagen als dat die dik is, is de tak bijvoorbeeld 5cm dik dan moetje hem ook ongeveer 5cm boven de knot afzagen. Noemenswaardig is het ook dat een gezin uit Rotterdam naar Hoek is afgereisd om hier deel te nemen aan de natuurwerkdag. Speciaal omdat er in Hoek zoveel leuke activiteiten waren. Naast de vele jongeren en vrijwilligers waren er ook een aantal maatschappelijke stagiaires die gedurende de dag op de diverse locaties meehielpen. Jongeren in de leeftijd van 14t/m 16 jaar krijgen deze stage-opdracht van de middelbare school. Wil je vaker mee gaan knotten?? Kijk dan eens in de agenda elders in dit blad of op onze website, want de knotgroep van De Steltkluut gaat vanaf de natuurwerkdag tot eind maart om de week op zaterdag knotbomen knotten of ander beheerwerk in het landschap uitvoeren. Je komt op tal van leuke locaties en er is altijd tijd om mini- excursies te houden of wat lol te maken. Bas de Maat Zaterdag 2 november nam een recordaantal van ruim 14.000 mensen deel aan de nationale Natuurwerkdag, de grootste vrijwilligersactie in het groen. Dankzij de gezamenlijke inzet van vrijwilligers op 464 locaties in Nederland, kreeg het landschap een grote opknapbeurt. Eén van die locaties was de Voorste Kreek in Hoek. Hier werkten we met ongeveer 250 mensen, waaronder heel veel jongeren. Naast leden van De Steltkluut waren er ook veel jongeren van Scouting EOS Hubertus en Scouting Doorman uit Terneuzen en Scouting 4 Ambachten uit Axel. Op meerdere locaties werden samen met de buurtbewoners knotwilgen geknot en takkenrillen aangelegd. In het Hoekse bos (of Toorenbos) konden bomen worden om gezaagd. Hierdoor krijgen de bomen die blijven staan weer de ruimte om verder te groeien. Naast al dit werken was er vooral ook tijd om leuke dingen te doen. Zo kon er geklommen worden in bietennetten, die tussen de bomen waren opgehangen en kon je met een hoogwerker omhoog om zo het bos eens van bovenaf te bekijken. Natuur Zo verzorgde een aantal interessante natuur excursies, en ging appeltjes bakken met de allerkleinsten. De scouting zorgde voor een broodje knak worst, soep en warme chocomelk. Gedeputeerde Carla Schönknecht maakte samen met Lous Coppoolse (de voorzitter ng Landschapsbeheer Zeeland) en (onze voorzitter) een wandeling iverse werkplekken. Ze vond het te zien hoe alle jongeren met I O) o> 0^ 3d

de Steltkluut | 2013 | | pagina 12