Samen eigen Contributie 2014 Doe je ook mee aan de Nationale Tuinvogeltelling 2014? Euro Birdwatch 5 oktober 2013 Tuinvogeltelling 2014 Dit keer is het niet de bijzondere ligging van het huis, maar de vorm. Fien Bussens (1951, Sint Jansteen) en Fonny Roels (1948, Hulst) wonen samen en apart."Is dat uniek? We hebben gewoon allebei de ruimte voor onze eigen hobby's." Fien was managemen tassistente bij het ROC, ze stopte een jaar geleden met werken. Fonny werkte meer dan veertig jaar, vooral als monteur van gas- stations bij Delta. "Zo kent hij heel Zeeuws- Vlaanderen op zijn duimpje." "Floe we de Steltkluut hebben leren kennen? Ik (Fonny) ben al zo'n 35 jaar lid. Eigenlijk gewoon uit interesse, interesse voor de natuur. Op school werd dat al besproken toen.""En ik (Fien) ben via Fonny metde Steltkluut in contact gekomen." "We deden en doen nog steeds mee aan ex cursies, vooral van de insectenwerkgroep. En vroeger de paddenstoelen, met Lucien Noens. Vier jaar geleden heb ik de cursus voor IVN-gids gevolgd. Nu zit ik vaak in het waterwingebied van Sint Jansteen. Daar leid ik bijvoorbeeld klassen met schoolkinderen rond. Ik help regelmatig met het inzaaien en het onderhoud van de reservaatakkers voor Landschapsbeheer. En ik ben betrokken bij de aanleg en het onderhoud van het wandelpadennetwerk in Zeeuws-Vlaanderen, tussen de linies en de kreken, samen met Paul Steijaart. En tenslotte hielp ik mee met de aanleg van het Steenpad." Fien: "Ik doe niet zoveel als Fonny hoor. Ik doe het een en ander voor Alex Wieland. En ik organiseer graag. Zo ben ik graag actief in het netwerk van directiesecretaresses, dat heel goed draait. De Ledendag van de Steltkluut was een idee van Fonny." "Mijn idee was om de leden te zien, om die mensen samen te brengen. En dat is aardig gelukt. In de loop van de dag zijn er wel zo'n tweehonderd mensen geweest!" "Of we nog adviezen hebben voor de Stelt kluut? Hoe zou je de betrokkenheid van de werkgroepen kunnen vergroten? De plano logiewerkgroep en de andere werkgroepen zouden zich meer kunnen presenteren op de ledenvergaderingen. Dan zouden er misschien meer mensen naar die vergaderingen kunnen komen. We bewonderen de mensen die zich al jarenlang inzetten voor de vereniging. Want de meeste leden zijn gewoon sympathisant. We zouden het misschien een keer moeten hebben over wat we in de toekomst willen met de vereniging." "Hoe we aan dat bijenhotel komen in de tuin? We hebben dat een keer in Axel ge zien, en hebben het gewoon nagebouwd. Het zit nu helemaal vol. Je hebt er wel een goede tuin voor nodig." En die hebben Fien en Fonny, samen. Rob Kregting Bij deze verzoeken we om de contributie voor 2014 over te maken. Er worden om kosten te sparen geen acceptgiro's meer gestuurd. De minimum-contributie voor 2014 bedraagt 20 Euro. Een hoger bedrag is welkom. Graag voor 1 februari 2014 betalen via rekeningnummer: IBAN: NL81RABO0136605540 Bic:RABONL2U t.n.v. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Bij voorbaat dank. Vogelbescherming Deze winter kun je weer meedoen door te tellen op zaterdag 18 of zondag 19 januari 2014. Op de site van de vogelbescherming (http://www.tuinvogeltelling.nl) vindt je veel nuttige informatie over hoe je moet tellen, hoe je vogels kunnen voeren, welke soorten je kunt zien, de resultaten van vorig jaar en nog veel meer. Door mee te doen help je de vogelbescherming te weten te komen welke vogelsoorten er allemaal in de winter in Nederland zijn en hoeveel er zijn. ledereen kan er aan meedoen. Ook leuk is de telling te doen vanuit een zelfgemaakte hut zodat je de vogels goed van dichtbij kunt bekijken, spannend hoor. Je moet dan wel heel stil zijn, zorg datje warme kleren aan hebt, want van stilzitten krijg je het snel koud. In een ander stukje van het Stekkertje kun je lezen hoe je eenvoudig zelf een dergelijk hut kunt maken. Veel succes met de telling. Tijdens de Euro Birdwatch heeft De Steltkluut dit jaar weer geteld op 3 locaties, 't Hellegat, de kijkhut bij Saeftinghe en bij de Margaret- hapolder. Er is geteld vanaf 7.30 tot 13.00 uur door 22 tellers. Dit jaar bestond onze telpost 5 jaar. In het vorige nummer van de Steltkluut heb ik u daar al over geïnformeerd en voorzien van de getallen. Een van onze gewaardeerde medetellers, Alex van Herrewege, heeft dit heuglijke feit aangepakt om me te verrassen met een prachtige zelfgemaakte fruitschaal van aardenwerk. De schaal is prachtig gedeco reerd met enkele vliegende vogels. En aan de achterkant zijn alle tellers die meer dan 5 keer hebben geteld vereeuwigd. Alex erg creatief, nogmaals bedankt namens de hele crew. H S N Net als vorig jaar was het helaas geen superdag tijdens de Birdwacth, de aantallen (370.500) voor heel Nederland waren zelfs nog lager y^9R|/orig jaar (373.600) toen het in een Kflooj deel van Nederland mistig was. Er was slechEwefli zichtbare trek. Omdat we kort 2013/14 voor de teldag hadden geconstateerd dat er een slaapplaats van Kleine Zilverreigers was in de Margarethapolder zijn enkelen al in het donker begonnen met tellen. Dat re sulteerde in een mooi aantal van 6 Kleine Zil verreigers. Ook het aantal slapende Spreeuwen was met 7000 fors te noemen deze ochtend. De resultaten: In totaal hebben we op de 3 telposten geteld met 22 personen. Er zijn 82 verschillende soorten vogels en een gewone Zeehond waargenomen. Het totale aantal vogels was 12724 (7000 meer dan in 2012). Verrassing van de dag een heuse Zwarte Ibis Rond 9.15 hoorde ik Alex twijfelend zeggen, "Is dat niet een Zwarte Ibis die daar komt aanvliegen?" De vogel landde buitendijks bij de vloedlijn en was omdat het bijna eb was helaas best ver weg. Met de telescopen was de Zwarte Ibis, voor mij een heuse nieuwe soort, prima te bekijken. Lang heeft hij er helaas niet gezeten. Na 15 minuten vloog hij af richting 't Hellegat. Hiernaast het bewijs, een foto gemaakt door de ontdekker Alex van Herrewege, tevens de maker van de fruitschaal. Alle resultaten zijn te vinden op www.trek- tellen.nl en opwww.vogelbescherming.nl. Bert van Broekhoven A Ul Pt P P NEDERLAND TELFQRMULJER TELTIPS RESULTATEN TUINVOGELS VOEDERTIPS REACTIES =9 QJ P P in P

de Steltkluut | 2013 | | pagina 2