Plantensappen H If r F ja ■r- Toon'aard Toon'aard Berk Toon Hagenaar (tekst 4 foto's) Heksenmelk, een soort uit de Wolfsmelk-familie Den Paardenbloem Stinkende gouwe De opa van Mart noemt het verliezen van vocht bij een plant bloeden. Klopt dat eigenlijk wel? Als we het opzoeken in een woordenboek staat er: (plantkunde) het uitvloeien van sap uit de houtvaten. Dus dat klopt. Dat is niet bij alle planten of bomen zo. Er zijn er die hier zelfs veel last van kunnen hebben. Bijvoorbeeld de berk, de druif of de tamme kastanje. Het sap van de stengel van de paardenbloem is licht giftig, net als die van de stinkende gouwe of van de wijnruit. Toch is niet alle sap van planten giftig. Het sap van een plant dat tegenwoordig veel wordt gebruikt is dat van de Aloë vera. Als je van deze plant het blad doormidden snijdt druppelt er sap uit. Dit wordt opgevangen. Het sap wordt gebruikt in verschillende producten zoals tandpasta. Op dezelfde manier wordt bij de suikeresdoorn ook het plantensap afgetapt. Dit sap wordt in ingedikte vorm esdoornsiroop of ahornsiroop genoemd. Het is een dunne stroop. Een boom steekt bij de planten waar we vocht van aftappen er met kop en schouders bovenuit. Dat is de Braziliaanse rubberboom. Het is een familielid van onze wolfsmelk. Bij verwonding stroomt er een witte melksap uit de bast. Dit vocht noemen we ook wel latex. Van deze latex wordt natuurlijk rubber gemaakt. Om dit te winnen maken ze insnijdingen in de bast. Er onder wordt een soort van emmertje gehangen om de latex in op te vangen. Bij het versturen van een brief heb je een envelop nodig. Vroeger was het randje waar je met je tong langs likte ingesmeerd met een soort lijm. Die lijm kwam van een boom die familie is van Hars Naaldbomen produceren ook een sap. Dit heet alleen anders, we noemen dit hars. Je hebt vast wel eens hars aan je vingers gehad nadat je over de stam van de kerstboom bent gegaan. Of in het bos als je over de boomschors van een den strijkt. Het plakt heel erg. Iets bijzonders aan hars is, is dat het moeilijk afbreekbaar is. Het kan door zijn ouderdom verstenen. We noemen het dan amber of barnsteen. Soms komt er een insect in vast te zitten. Hierdoor weten we welk insect vroeger al leefde. Guttatie De sapstroom kan er ook voor zorgen dat een plant gaat huilen. Huilende planten, hoor ik je al denken. Ja, het kan echt. Deze planten verliezen onze acacia. Het witte vocht daarvan wordt ook wel Arabische gom genoemd. waterdruppels via hun blad. Je hebt net al gelezen dat planten het water opnemen met hun wortels en verdampen via het blad. Alleen in de nacht zijn de poriën van het blad gesloten. De plant verdampt dan geen water, maar de wortels nemen nog wel water op. Hierdoor ontstaat er een overdruk van water in de plant. Om dat overtollige vocht te verliezen, zijn er speciale waterklieren in de punt van het blad. Hier ontstaan dan waterdruppels. Dit noemen we guttatie. Een bekende hiervan is de bananenplant. Thuis hebben jullie misschien wel een gatenplant of een olifantsoor. Huilen die ook? Guttatie is niet schadelijk voor je planten en bij sommige planten is het onvermijdelijk. In een natuurtijdschrijft uit 1859 schrijft Rauwenhoff het volgende over melksappen: Het is algemeen bekend, dat wanneer men in sommige planten eene insnijding maakt, een troebel vocht uit de snede te voorschijn komt, hetgeen weldra de snede geheel bedekt en somwijlen zelfs droppelsgewijze afvloeit. Wie weet niet, dat er uit de Wolfs- of Heksenmelksoorten, die bij ons langs wegen en op weilanden tamelijk algemeen voorkomen, eene witte melk vlooit, zoodra men blad of stengel afbreekt? Zowel bomen als planten hebben een sapstroom. Deze komt in de late winter weer op gang. De sapstroom zorgt voor het vervoer van water en voedingsstoffen van de wortel tot aan de kroon. Als er aan de boom of plant blad zit, verdampt het vocht via de huidmondjes in het blad. In de herfst en de winter is het blad afgevallen. De sapstroom is dan niet meer nodig. De boom of plant gaat in een soort van winterslaap. Als we in de zomer een insnijding maken in een boom of een plant kan er vocht tevoorschijn komen. Dit noemen we dus bloeden. Bij de paardenbloem, stinkende gouwe of de wolfsmelk is het leuk om het bloeden te bekijken. Pluk er maar eens een en kijk wat er gebeurt. Bij de paardenbloem en wolfsmelk is het sap wit. Bij de stinkende gouwe is het sap oranje van kleur. Deze planten ondervinden van het insnijden geen last. Wanneer we die op het verkeerde moment snoeien of insnijden kunnen ze zelfs doodbloeden. Wanneer een boom uit zichzelf bloedt is er iets niet goed. Het bloeden kan dan een vorm zijn van een afweermechanisme. Op die manier kan er niets naar binnen komen. Hierbij kun je denken aan schimmels of ziektes. Ook houdt het bloeden insecten tegen. Dit vocht moet je dus niet tegenhouden, zoals oma wel bij Mart doet door er een pleister op te plakken. Het heeft ook weinig zin, want het keert toch weer terug. Als de boom het overleeft zal het bloed op een bepaald moment stelpen. Stelpen wil zeggen: het bloeden zal ophouden. Er komt een soort van korst op de wond. Het is net als bij jezelf als je een wondje hebt. Het is leuk om eraan te peuteren. Dit moet je bij een boom niet doen. Gewoon laten zitten! Bij jezelf is dat ook het beste. In de noordelijke landen zoals Canada en Finland worden er onderin de berk gaatjes geboord. Hierin plaatsen ze buisjes. Het berkensap stroomt door de buisjes en wordt opgevangen. Het wordt puur gedronken of in flessen bewaard. Het smaakt lichtzoet. 't stekkertje zomer2022 - Hf

de Steltkluut | 2022 | | pagina 12