Kans voor de kievit Bijzondere waarnemingen in de regio Marian Sponselee (tekst) en Frank Kuijpers (foto's) Frank Knijpers trof enkele kievitsjongen aan op zijn maisakker IT- - waarnemingen I Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en anekdotes over leuke, zeldzame of bijzondere waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto, sturen naar redactie@steltkluut.nl Dit keer twee bijdragen van Marian Sponselee -met foto's van Frank Kuijpers en Jo de Kind- over 'kansen voor de Kievit' en 'Zwarte Ibissen in de Putting'. Zoals iedereen wellicht weet, doen weidevogels het niet zo goed. We zien en horen ze steeds minder. Kuikens zien we maar zelden. Zelfs in natuurgebieden die speciaal worden beheerd ten gunste van Grutto, Scholekster, Tureluur en Kievit zijn kuikens een zeldzaamheid geworden. Tijdens broedvogeltellingen worden nog wel nesten aangetroffen, maar de aantallen blijven afnemen. Over de oorzaken wil ik het nu niet hebben, want het is tijd voor een positief geluid. Tijdens het gereedmaken van een maïsakker kwam Frank Kuijpers wat Kieviten tegen. Door te letten op het gedrag van de oudervogels heeft hij de jonkies ontdekt. Heel voorzichtig heeft hij de kuikens benaderd en geprobeerd ze naar de veilige kant van de akker te leiden. Daar wilden ze niet aan meewerken. Hij besloot vervolgens maar om eerst ver van de kuikens vandaan verder te wérken en ze op die manier de veilige kant op te sturen. Dit lukte gelukkig wel, waardoor deze twee schoonheden een kans krijgen om op te groeien. Frank is gelukkig niet de enige landbouwer in de omgeving die moeite doet voor weidevogelkuikens. Als we nesten tijdig ontdekken en dat vóór werkzaamheden doorgeven, werken agrariërs heel graag mee. Met een beetje goede wil kunnen zo toch nog wat kuikens groot worden. Bijzondere De steltkluut zomer2022

de Steltkluut | 2022 | | pagina 7