de Bierkreek Broedpoging van Koereigers? KORTE BERICHTEN VAN HET BESTUUR 1 Najaarsvergadering op dinsdag 22 november rv Restaurant Paviljoen ‘t Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl Korte berichten ''ft -F DE GROTE VERLEIDING een biologische supermarkt met de lekkerste, verste en gezondste pro ducten, veelal uit de regio? We be zorgen de boodschappen wekelijks in heel Zeeland bij onze klanten aan de deur. F BIOLOGISCHE ROZENKWEKERIJ «1 Sinds 1989 tel ik de nesten van reigers in de Braakman. De resultaten daarvan zijn te vinden bij de soortbeschrijvingen van de Blauwe Reiger, de Kleine Zilverreiger en de Koereiger in de recent verschenen Avifauna Zeelandica (Meininger 2022, Castelijns 2022). In het voorjaar van 2022 heb ik de reigerkolonie aan de Gluur- muur drie keer bezocht. Op 3 mei telde ik 27 nesten van Blauwe Reigers en wa ren geen andere soorten aanwezig. Op 13 juni zaten er op en bij de 'oude' nes ten van Blauwe Reigers vijf Koereigers. Ook waren er nog nesten met jonge Blauwe Reigers en zat er een niet-broed- verdachte Kleine Zilverreiger in een boom. Op 12 juli wilde ik met behulp van een camera op een stok de eventue le nesten van de Koereigers controleren, maar op enkele Blauwe Reigers na was de kolonie leeg. Op 23 juli ontmoette ik Dirk Verroken. Hij inventariseert al enige jaren de Braakman op broedvogels en bezoekt het gebied vrijwel wekelijks. Zijn laatste waarneming van een Koereiger in de kolonie was van juni. Hij zei ook dat hij Koereigers broeden 24 dagen en de nesttijd van de jongen bedraagt 30 da gen. Vanaf 10-20 dagen voor de eileg wordt de snavelbasis rood. In de dagen voor de eileg krijgt deze weer de gebrui kelijke oranje gele kleur. Het schudden met takjes ("twig-shake display") maakt onderdeel uit van de balts (Cramp Simmons 1977). Een en ander in ogen schouw nemend is mijn conclusie dat er in de Braakman in 2022 weliswaar door Koereigers is gebaltst maar niet is gebroed. geen Koereiger in broedhouding op het nest had gezien. Hoewel in Nederland en Vlaanderen steeds meer Koereigers worden waar genomen, wordt er nog maar inciden teel gebroed (Boele 2018, Meininger 2022, https://www.natuurpunt.be/ nieuws/eerste-broedgeval-van-koerei- ger-de-blankaart-20201021 De broedplaats aan de Gluurmuur is trouwens amper geschikt. Zo heeft de qua broedgedrag erg op de Koereiger gelijkende Kleine Zilverreiger zich daar - Literatuur Boe/e A 2078. Koereiger, p. 188-189 in: Sovon Vogelonderzoek Nederland 2018, Vogelatlas van Nederland. Kos mos Uitgevers, Utrecht/Antwerpen. Cramp S. Simmons K.E.L. (editors) 1977. Handbook of the birds of Euro pe, the Middle East and North Africa: the birds of the Western Palearctic. Volume 1. Ostrich to ducks. Oxford University Press, Oxford. Castelijns H. 2022. Kleine Zilverreiger, p. 868-874 in: Meininger PL. (redactie). Avifauna Zeelandica. Vogels, voge laars en vogelonderzoek in Zeeland. Sovon Vogelonderzoek Nederland, Nijmegen. Meininger P.L. 2022. Koereiger, p. 851 -854 in: Meininger P.L. (redactie). Avifauna Zeelandica. Vogels, voge laars en vogelonderzoek in Zeeland. Sovon Vogelonderzoek Nederland, Nijmegen. Het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft positief gereageerd op onze aanvraag voor een bijdrage in de kosten van ons jubileumfes- tival op 17 september. We zijn blij met deze tegemoetkoming en hopen er een gedenkwaardige dag van te kunnen maken voor jong en oud, leden en niet-leden. Bekijk de achterkant van dit blad voor het programma. Het bestuur is intussen nog altijd op zoek naar een secretaris. In deze rol be- 1 1 reid je bestuurs- en ledenvergaderingen voor en zorg je voor de verslaglegging en 11 archivering. Het bestuur komt circa acht keer per jaar bijeen (fysiek maar ook digitaal als dat zo uitkomt) en daarnaast is er tweemaal per jaar een ALV om voor te bereiden. Reken op een tijdsbeslag van gemiddeld zo'n 6 uur per maand, soms wat meer, soms wat minder. Neem contact op met voorzitter@steltkluut.nl als het je wat lijkt of bel haar even. Na vele jaren trouwe dienst is Bas de Maat afgezwaaid als webmaster. Bas, heel erg bedankt voor al je inspanningen. Opvolgster is Fran^oise Moeliker, die de website ook meteen in een nieuw jasje heeft gestoken. Meer hier over elders in dit blad. De agenda: Welkom Mededelingen Begroting 2023 Rondvraag Pauze Vooruit- en terugblik werkgroepen (ca. 10 minuten per werkgroep) na de gedwongen verhuizing vanaf het Eilandje midden in de Braakmankreek - niet weten te handhaven (Castelijns 2022). De algemene ledenvergadering wordt gehouden in ons clubgebouw. Tijd: 19.30 uur Locatie: Edvard Grieghof 113 Terneuzen, ingang rechtsom aan de achterzijde. Graag vooraf aanmelden via info@steltkluut.nl Tekst: Henk Castelijns De steitkluut herfst2022 Koereiger meteen Kleine waterpa- lamandérin de Braakrpah op 9junt 2022. Koereigers eten vooral insecten. Foto: Jo de Kind. iie dag aan we'- ^uwmutfin Jraakmail^p Ij juni2022. o: Bert van Broekhoven:' erergt rodeiSp dvelbp- sis aan'deaan^ de Gluurmuur - in de Braakman op 14 juni 2022. Foto: Jode..Kind. Drie van de Zi zige Koereigè kolonje arjpc In Braakman Noord bevindt zich aan de Gluurmuur een reigerkolonie. Op 29 mei 2022 foerageerde in de buurt van deze kolonie een groepje van elf Koereigers waarvan er enkele in de reigerkolonie gingen zitten (Bert van Broekhoven, wrn. nl). Op 30 mei werd in de kolonie voor het eerst balts gezien (Dirk Verroken, wrn.nl). In de periode tot en met 29 juni werd vaker gebaltst en zaten tot maximaal acht vogels in de kolonie, soms op'oude' (niet meer in gebruik zijnde) nesten van Blauwe Reigers (diverse waarnemers, wrn.nl). Op 14 juni werd een vogel met een tak in de snavel gezien (Jo de Kind, foto). Vogels met een rode snavelbasis werden gezien op 15 juni en 23 juni (Dirk Verroken, wrn.nl en; Jo de Kind, foto).

de Steltkluut | 2022 | | pagina 10