'Er gaat een wereld voor je open 4 KSHe De Floron-cursus t 7 WP Inspectie van een veteraanboom Paars® dovenetei I WiI je de natuur leren kennen, dan moet je planten leren kennen: die kunnen je veel vertellen over de ecologie van een leder jaar, van maart tot begin juli, geeft Floron een online basiscursus Flora. In veertien lessen leer je de belangrijkste families en soorten her kennen en te determineren met Heu- kels' Flora. Hiermee krijg je een goede basis om bijvoorbeeld een bijdrage te leveren aan vrijwilligersprojecten zoals het in kaart brengen van kilo- meterhokken. Een aantal van onze leden waaronder Bert Vanden Berghe, Christine Lombaerts, Guy De Vos en Marleen Peeters volgden deze cursus. Een korte terugblik. Wiöa dowaneïel plaats/aldus Bert. Christine beaamt dit: 'Planten zijn indicatoren. Hun aanwe zigheid vertelt iets over de bodem, over biodiversiteit. De waarde die planten hebben voor insecten, de manier waarop de bloemen bevrucht worden, hoe ze hun zaden verspreiden, het zijn allemaal boeiende facetten/ Heukels' Flora Alle deelnemers zijn het erover eens, dat de goed gestructureerde lessen van Stef van Walsum van Floron heb ben geholpen om meer details aan planten te ontdekken en makkelijker te determineren met behulp van Heukels' Flora. Nathalie De Somer van de Plan- tenwerkgroep:'Wie zichzelf een cursus gunt, is niet langer afhankelijk van al te gemakkelijke beeld-identificatie via apps of voortdurende begeleiding en ervaart zo de voldoening die hoort bij het onder de knie krijgen van nieuwe kennis. De kennis en de inzichten die we zo opdoen, zetten we om in natuurbescherming.' Nathalie onderstreept het belang van goede waarnemingen als je deze wilt invoeren in bijvoorbeeld waarneming, nl. 'Als validator kan ik aan de ingevoer de waarnemingen herkennen wie met nieuwsgierigheid naar planten kijkt.' Wat doe je ermee? Tijdens de cursus word je uitgedaagd om een eigen kilometerhokte inven tariseren. Niet iedereen doet dit overi gens. Guy volgde de lessen omdat hij als natuur- en bosgids bij Natuurpunt Vlaanderen zijn deelnemers meer wilde kunnen vertellen over de planten onder weg. Voor Bert was de cursus aanleiding om met zijn vrouw vaker de natuur in te trekken en plantjes te bestuderen.'Je ziet zoveel wonderlijke details als je er op gaat letten.' En Christine geniet nog meer dan voorheen van de schoonheid van alle planten die ze ziet.'Onkruid bestaat niet. Elke plant heeft een verhaal, iets moois.'Wil je echt plezier aan de cursus beleven, dan moet je er ook tijd in inves teren. Christine:'Je moet voor deze cur sus wel voldoende tijd hebben om het veld in te gaan en je huiswerk te maken.' Guy vertelt: 'Door meer naar de details van de planten te kijken, heb ik ontdekt dat sommige planten niet de plant was die ik dacht.' Bert vat de essentie samen: 'Vroeger vond ik planten ook al wel inte ressant, maar ik besef nu dat ik héél veel gewoon niet zag omdat ik het niet ken de. Er gaat een wereld voor je open maar tegelijk besef ik dat ik nog een leven lang te leren heb. En dat is het mooie ervan!' Meer info over de cursus: www.floron.nl/floracursus Wil je met iemand van de Plan- tenwerkgroep overleggen of deze cursus iets voor jou is? Stuur een mailtje naar: plantenwerkgroep@ steltkluut.nl Bert Vanden Berg he: Écht duizend- J guldenkruid Bert Vanden Berghe: Rapunzelkl^faté Monumentale zomereik in het bos van Sint-Jansteen. Ook deze boom wordt in de schaduw gezet door veel jongere bomen rond om hem. Literatuur Bütler, R., Lachat,T., Krumm, F., Kraus, D., Larrieu, L., 2020: Field Guide to Tree-related Microhabitats. Dort, Klaas van en Bart Hovers, 2021Coniocarpen, Regen- schaduwspecialisten. JoyeTom, 2013, Het beheer van veteraanbomen, Bosrevue 46, Inverde. Read Helen 2012, Veteran trees - a guide to good, Natural England en Ancient Tree Forum.'Het beheer van veteraan bomen'is een vertaling (en gedeeltelijke bewerking) van het boek van Helen Read, Agentschap voor Natuur en Bos, 2012. Vereniging van Bos- en Natuurterreineigenaren (VBNE) 2020, Gedragscode Soortbescherming Bosbeheer. De steltkluut herfst 2022 Christiraf€ofnbaerts:Huiswerkopdracht: zoek eefc/K en een Paarse dovenetel. Beschrijf d- verschillen, tv laak foto's en zorg datae onderscheidende kenmerken goed zichtbaar zijn. Beleid Beleidsmatig wordt het belang van "versleten" bomen nog onvoldoende onderkend. In de nieuwe Gedragscode Soortbe scherming Bosbeheer (2020) wordt nauwelijks aandacht aan veteraanbomen besteed. Positief is wel, dat in de gedragscode is opgenomen dat bomen met holten niet mogen worden ge veld in verband met het mogelijke voorkomen van vleermui zen, marters en broedende vogels. Voor dikke bomen met veel dood hout wordt de term "Bijzondere keverbomen" gebruikt: "Dikke kwijnende bomen waarin larven van vliegend hert en vermiljoenkever kunnen voorkomen, worden ontzien". In onze streek zijn deze soorten overigens nooit aangetroffen. In de gemeentelijke kapverordeningen staat meestal dat het ecologisch belang meegewogen moet worden. In de praktijk houdt dit niet veel in. Veel veteraanbomen staan niet eens geregistreerd op een lijst die bij de kapverordening gebruikt wordt en zijn daardoor niet beschermd. Op zijn best vindt bij de wel geregistreerde bomen een controle op broedvogels en vleermuizen plaats. De andere soortgroepen, die juist veel soortenrijker zijn, krijgen hierbij tot nu toe geen enkele aan dacht. Het wordt te lastig gevonden en de kennis ontbreekt vaak. Als dit niet verandert zou tenminste het voorzorgsprin cipe moeten gelden. Dit houdt in dat veteraanbomen nooit worden gekapt, tenzij het echt niet anders kan.

de Steltkluut | 2022 | | pagina 4