Ringaflezingen Zwartkopmeeuwen Margarethapolder Om? l* Ringaflezen Bert van Broekhoven Ria van Minnen (tekst en foto's) Herkent u ze ook al, de Zwartkopmeeuwen die met hun miauwende roep vanaf begin april veelvuldig in onze regio te horen zijn? Deze prachtige meeuwen zijn spierwit en hebben een kop waarop het zwart een stuk verder doorloopt dan bij de Kokmeeuw. Verder hebben ze een vuurrode snavel. Vanaf 1990 zijn de aantallen Zwartkopmeeuwen in onze regio sterk gestegen. Tot eind jaren tachtig was de Zwartkopmeeuw een zeldzame broedvogel in Nederland, maar sinds 2009 broeden er hier gemiddeld zo'n 2000 paren. Ook het aantal doortrekkers is toegenomen. Meer informatie over de Zwart kopmeeuw is te vinden in de Avifauna Zeelandica in deel 2 op pagina 714719. Broedeiland Zwartkopmeeuwen overwinteren in Nederland slechts in klei ne aantallen en worden vanaf eind februari vooral opgemerkt tijdens de voorjaarstrek, ook op de telpost Margarethapolder. In maart nemen de aantallen snel toe. De piek van voorbijtrek kende vogels ligt ergens half april. Bij de Margarethapolder is het sinds 2-3 jaar erg lastig om de doortrekkende Zwartkop meeuwen te onderscheiden van hun hier verblijvende soortge noten. Samen met Kokmeeuwen tonen ze al vanaf eind maart veel interesse voor het broedeiland dat hier drie jaar geleden voor de Visdieven werd geplaatst. Het eiland werd indertijd pas vrij laat in het broedseizoen ge plaatst en mede daarom waren het in dat jaar vooral de Visdie ven die er zijn gaan broeden. Koppels Zwartkopmeeuwen die probeerden een plekje te bemachtigen, werden stelselmatig door de Visdieven verjaagd. De jaren daarop (2020 en 2021) kwamen er echter vooral Zwartkopmeeuwen en Kokmeeuwen tot broeden. Zij waren al aanwezig op het broedeiland ruim voordat de Visdieven terugkwamen uit het zuiden. Hierdoor was er voor de Visdieven niet veel ruimte meer over. Maar toen de meeuwen klaar waren met broeden en het weer rustig werd op het eiland, gingen de Visdieven alsnog op het eilandje broe den. In 2021 waren de laatste Visdieven nog aanwezig tot in de eerste week van september. Tijdens het controleren bleek dat er behoorlijk wat geringde Zwartkopmeeuwen aanwezig waren. Ringen aflezen bij Zwart kopmeeuwen is lastig als ze op de weilanden foerageren. Ze zijn dan erg beweeglijk en vliegen regelmatig op om een stuk je verderop weer verder te scharrelen. Geringde zwartkopmeeuwen Ook dit jaar hebben er op het eiland mooie aantallen Zwart kopmeeuwen gebroed, naar schatting zo'n 80 tot 100 paar. Tij dens de broedtijd controleren we regelmatig de vogels op het eilandje in verband met de inspanningen van diverse organisa ties om Visdieven uit de binnenstad van Terneuzen te weren. Op 7 juni zijn we op de telpost gaan proberen om zoveel mo gelijk ringen van Zwartkopmeeuwen af te lezen. Dat lukte best aardig die dag, met als resultaat maar liefst 7 ringaflezingen. Er zijn diverse ringprojecten voor de Zwartkopmeeuwen in Eu ropa. Doel van de projecten is om via de ringaflezingen inzicht te krijgen in de verdere verspreiding van Zwartkopmeeuwen in Europa en hun levenswijze. Komen de Zwartkopmeeuwen steeds terug naar dezelfde broedlocaties? Op welke nieuwe plaatsen vestigen ze zich? In welke gebieden overwinteren ze en hoe oud worden Zwartkopmeeuwen? Wij hebben onze gegevens van de telpost gelijk aangeleverd aan het betreffende project en al vrij snel ontvingen we de lifelist van elk afzonderlijk individu. Op de lifelist staat waar de Zwartkopmeeuwen geringd zijn, op welke leeftijd en waar ze nog meer zijn gezien. Het is leuk om deze informatie te weten te komen. De meeste ringaflezingen van ons waren afkomstig van in de regio Antwerpen geringde vogels. Ringtellingen De verwerkers van de gegevens moedigden ons gelijk enthou siast aan om vooral regelmatig door te gaan met de tellingen en de gegevens zo spoedig mogelijk door te geven. Zo ge schiedde. Binnen 1 dag na de aanlevering van de nieuwe tel lingen ontvingen we de lifelists alweer terug. Dat motiveerde ons erg om het aflezen dagelijks vol te houden. Tot 19 juli zijn we hiermee doorgegaan. Het resultaat mag er zijn. We hebben 293 ringen afgelezen van 65 verschillende Zwartkopmeeuwen. Er was zelfs een geringd koppel aanwezig. Doordat we de ringen enkele weken achter elkaar hebben afgelezen, zagen we ook de ontwikkeling van de jonge vogels naar exemplaren die vliegvlug werden en gingen proefvliegen. Dat was erg leuk om te volgen. We zagen ook dat de Zwartkop meeuwen naar elkaar toe niet erg vriendelijk zijn. Als een jong van een ander koppel in de buurt kwam, werd het handhandig weggestuurd door flinke uithalen met de snavel van de ouder- vogels. In het midden een geringde Zwartkopmeeuw, alleen meteen telescoop af te lezen (BvB) 26/07/2009Le Portel; Pas-de-Calais; Hauts-de-France; France 18/03/2010 Voorland, Nummer Een; Sluis; Zeeland; 22/06/2011 Hoeckelingsdam/Kinseldam, Waterland; Amsterdam; Noord-Holland; 16/04/2016Blaricum; Noord-Holland; 07/03/2020 Zwin; Knokke-Heist; West-Vlaanderen; Flanders; 12/03/2021 Total; Antwerpen; Antwerpen; Flanders 21/06/2022 telpost Margarethapolder, Zaamslag; Terneuzen; Zeeland Vogelgriep bij Margarethapolder Dit jaar waart er helaas een zeer besmettelijke variant van de vogelgriep rond, ook in onze regio. Ook dat was een reden om de kolonie goed in de gaten te houden. Diverse keren zijn er op het broedeiland en langs de waterlijn in de Mararetha- polder dode vogels geruimd. Op 5 juli alleen al 9 Visdieven adult1 Zwartkopmeeuw adult4 Grote Sterns adult en een onbekend aantal jonge kuikens. Op 12 juli 1 Kokmeeuw adult, 6 Kokmeeuw juveniel, 15 Visdief adult en 3 Zwartkopmeeuw adult. Een van de dode Visdieven was geringd in 2003 in Ter neuzen en was dus al 19 jaar oud, jammer. Begin juli waren er 40-50 broedparen Visdief aanwezig. Twee weken later was daar helaas niets meer van over, een regel rechte ramp. De Zwartkopmeeuwen hadden minder last gehad van de vo gelgriep. Er waren wel enkele slachtoffers, maar er zijn volop gezonde jonge vogels succesvol grootgebracht. We schatten dat aantal op 120- 150. Het merendeel van de vogels had een witte ring met daarop 4 cijfers en/of letters, steeds beginnend met het cijfer 3. Dat levert dan bijvoorbeeld de volgende codes op: W3LVV, W3215, GR08J (de W staat voor een witte ring, de G voor een groene ring). De Zwartkopmeeuw met de groene ring GR08J was de oudste die we hebben afgelezen. Deze meeuw bleek in 2009 geringd te zijn in Noord-Frankrijk (50 km ten zuiden van Calais) en overwintert daar ook jaarlijks. Verder is deze vogel onder meer op de volgende plaatsen gezien: Gemengde kolonie van Zwartkopmeeuw, Kokmeeuw en Visdief (BvB) De steltkluut herfst 2022

de Steltkluut | 2022 | | pagina 5