in een nieuw jasje De verdwenen flora van Oost-Vlaanderen GROEN TOEN I Boekentip Nieuw jasje NMuurbr-Kh«niMnKSvcr*nt(int De Ste&luut Sirwwikort Frangoise Moeliker (tekst en beeld) Tekst: Ingrid Smit Welkom btj De Stetttóuut Onze weikgroepeti Steun lïj om ook’ Actief en betrokken "Dit land kent weinig variatie in vegetatie en de landbouw is dermate geperfectioneerd dat er geen plaats meer is voor onkruiden." Het is een zin die nu geschreven zou kunnen zijn, maar hij dateert uit 1810 en staat in een reisverslag over Vlaan deren van de Zwitserse botanicus Candolle. Zijn publicatie leidde er toe dat er meer wetenschappelijke belangstelling ontstond voor de lokale flora. Zo verzamelde en beschreef de apotheker en botanicus Charles van Hoorebeke (1790-1821 in zijn korte leven ruim duizend verschillende planten in het Oost-Vlaanderen van voor de agrarische en industriële revo lutie. Door zijn unieke herbarium weten we nu, dat er na zijn leven 133 soorten uit deze streek zijn verdwenen, door verdere intensivering van de landbouw en de door stikstof vervuilde lucht. Soorten als zevenster, genadekruid en het rozenkransje hebben het niet gered. Fijn goudscherm is uit Oost-Vlaanderen verdwenen, maar is in o.a. Saeftighe gelukkig nog wel te vinden. De auteurs van Groen van toen betreuren het dat veel studies de huidige plantenbiologie vergelijken met die van decen nia geleden. Zij pleiten ervoor om verder terug te gaan in de tijd en stellen dat door een meer diverse plantenrijkdom een gebied veerkrachtiger kan reageren op klimaatverandering en invasieve soorten. In Groen van toen zijn de 133 verdwenen planten als uitgang spunt genomen, voor het beschrijven van de verschillende landschappen waar deze planten voorkwamen. Vanuit een his torisch en ecologisch perspectief worden in aparte hoofdstuk- De meeste hoofdstukken worden afgesloten met suggesties voor mogelijk herstel. Zo zijn in goede staat verkerende kalk- moerassen in Oost-Vlaanderen helaas niet meer te vinden, terwijl deze moerassen tot de meest soortenrijke landschap pen van Vlaanderen behoorden. Al in de negentiende eeuw werden ze drooggelegd en gedraineerd. De wantsenorchis, grote muggenorchis en honingorchis verdwenen zo uit de streek. Herstel van moerassig kalkland is volgens de auteurs mogelijk in het Waasland, de valleien van de Schelde en de Leie en de Vinderhoutse bossen door o.a. de toe- en afvoer van regenwater en kalkrijk grondwater weer in evenwicht te brengen. Ook het verwijderen van de bovenste grondlaag is effectief in dit soort gebieden, omdat in de grond daaronder nog een langlevende zaadvoorraad zit van veel typische moerasplanten. Over het herstel van andere landschappen zijn de auteurs wat somberder. Zo hebben de resterende heischrale graslanden doorgaans een te kleine oppervlakte. Daarbij komt dat percelen die meer dan veertig jaar zijn bemest geen kriem- krachtige zaden meer bevatten van de verdwenen soorten die daar ooit leefden. ken o.a. het blauwgrasland, kalkgrasland, akkers, heischraal grasland en het Schelde-estuarium beschreven. Even voorstellen Mijn naam is Franchise Moeliker, 56 jaar, getrouwd met Frans en wonend in Zaamslag. Ik werk als administratief ondersteuner van de beleidsmedewer kers van Nucleuszorg, een ondersteunende eerstelijns-organisatie van en voor huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen. Bij toeval zag ik een vacature voor webmaster van De Steltkluut voorbij ko men en het leek mij ontzettend leuk om een bijdrage te mogen leveren aan de digitale uitstraling van de vereniging. Omdat ik al enkele jaren ervaring in webdesign en contentbeheer heb, solliciteerde ik. Op dat moment beheerde Bernard de Ruyck tijdelijk de website nadat Bas de Maat deze taak jarenlang op zich had genomen. Bernard liet weten dat De Steltkluut openstond voor een nieuwe look feel van de website. Dat maakte mij nog enthousiaster. Ik begon aan een voorstel voor een nieuwe uitstraling en dat viel in goede aarde: ik kreeg groen licht om de hele web site om te zetten. Aanpak vernieuwen website Ik heb eerst gekeken of alle informatie die de vereniging wil delen, beschik baar is. De basis was prima op orde. En van daaruit ben ik dan ook gestart. De bestaande teksten zijn overgenomen, gecontroleerd en waar nodig aangepast. Ik heb ook gekeken of er wordt voldaan aan wet- en regelgeving. Kloppen de verwijzingen naar andere sites nog? Is er een goede balans tus sen tekst en foto's? Hoe zit het met contactformulieren? Hebben we ruimte voor Socie? Wat is ANBI? Lay-out Voor het gebruik van kleuren ben ik uitgegaan van de kleuren van het Stelt- kluut-logo. De informatie heb ik speelser weergegeven. De verschillende werkgroepen hebben prachtige foto's aangeleverd en deze geven, in com binatie met de tekst, een compleet en visueel aantrekkelijk beeld. De infor matie die terug te vinden is op de website heb ik, waar nodig, uitgebreid en ik heb gebruik gemaakt van vaste blokken die op verschillende pagina's terugkeren. Live-gang Na de live-gang zullen zeker nog puntjes op de i gezet moeten worden. Het is een nieuwe digitale start die we samen met alle werkgroepen zullen onderhouden en optimaliseren. Jullie opmerkingen, tips, suggesties, foto's, teksten, enz. zijn van zeer grote waarde. Blijf kritisch op je eigen onderdeel van de website. Vraag om vernieuwing. Lever nieuwe informatie aan en geef het aan als "oude" informatie kan vervallen. Dankwoord Dank aan iedereen die heeft geholpen met het optimaliseren van de tekst op elke vernieuwde pagina. Dank ook voor de prachtige foto's die gemaakt zijn en gedeeld mogen worden op de website. M Groen van toen: De verdwenen flora van Oost-Vlaanderen Auteurs: Katrijn Vannerum en Thijs Lambrecht Uitgeverij: Academia Press ISBN: 9789401482073 - *r***^«T<*R M De steltkluut herfst 2022 Een deel van de beschreven landschappen in Groen van toen is ook in Zeeuws-Vlaanderen te vinden. Dat maakt dit vlot geschreven boek boordevol informatie over uiteenlopende plantengemeenschappen boeiend en/of inspirerend voor bewoners, landschapsbeheerders en natuurbeschermers van deze streek. vtagen? wem contact op. katrijn vannerum Dit b.Kk bosofll hd VtlW Nieuws 0 de verdwenen flora VAN OOST-VLAANDEREN KATRIJN VANNERUM THIJS LAMBRECI VAN

de Steltkluut | 2022 | | pagina 7