van der Maas de Bierkreek Groenbeheer Hoe slim zijn kraaiachtigen? O Kelvin Terminals II Bijzondere waarnemingen 0115-561488 Restaurant Paviljoen ‘t Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl 06 - 107 555 86 vdmgroenbeheer@gmail.com Tuin aanleg Onderhoud Planten Bomen rooien Snoeiwerk Stronken frezen Haardhout DE GROTE VERLEIDING een biologische supermarkt met de lekkerste, verste en gezondste pro ducten, veelal uit de regio? We be zorgen de boodschappen wekelijks in heel Zeeland bij onze klanten aan de deur. Axel BIOLOGISCHE ROZENKWEKERIJ Adverteren? info@steltkluut.nl Adverteren? info@steltkluut.nl Steltkluut winter2022 Walnoten zijn heel voedzaam maar hebben wel een nadeel. Ze zijn heel hard en voor vogels moeilijk te kraken. Zwarte kraaien zijn er dol op, maar ondanks hun forse snavel kunnen ze de noten niet open krijgen. Nu zijn kraaien vindingrijk en kunnen ze trucjes gebruiken. Ze laten de noten vanaf een flinke hoogte op straat vallen, waarbij ze kapot slaan en ze de inhoud kunnen oppeuzelen. Zoals ook meeuwen dat met keiharde oesters doen. Op internet kun je allerlei verbazingwekkende filmpjes vinden over de intelligentie van kraaien. Zoals bij een stoplicht, waarbij de kraaien bij het laten vallen van de noten rekening houden met de momenten waarop het licht op rood springt...: heel slim! Bij oma in de tuin op Vogelwaarde staat een grote walnotenboom, die jaarlijks veel vruchten draagt. We zien in de herfst dagelijks zwarte kraaien met noten in de bek wegvliegen. Blijkbaar zijn toch niet alle kraaien even pienter en moeten ze het aanleren. De tuin is omringd door akkers waarvan de bodem zacht is. De noten die op de akkers vallen, breken daarom niet open. Nu ligt er een verhard pad tussen de akkers en precies daar ligt het vol met walnootresten: geniaal! Maar één (of enkele, dat kunnen we helaas niet zien) Lucien Cai ie, Marleen Peeters (tekst) en Bert van Broekhoven (foto) moet duidelijk deze les nog leren: een paar proberen er noten te kraken terwijl een paar andere uit de groep toekijken. Anders dan de kraaien, proberen de kauwtjes de op de straat liggende noten te lijf te gaan. Een nieuwsgierige ekster komt de kunst afkijken. Na twee dagen proberen is de les geleerd: de kauwtjes gaan op zoek naar iets anders eetbaars. De ekster doet er wonderlijk genoeg een dag langer over om tot dezelfde conclusie te komen. Niet zo'n slim exemplaar of zijn die kauwen gewoon slimmer? M Dierenkliniek van de kraaien kunnen dat blijkbaar niet snappen. Die blijft het hardnekkig op de akkers proberen. We zien dat dier wel 20 keer achterelkaar vanaf zo'n 10 meter hoogte de noot laat vallen. En dat dagen achtereen: helemaal niet slim!; Het kauwtje is de kleinste kraaiachtige in Nederland en doet in intelligentie niets onder voor zijn grote broer. Zijn walnoten al lastig te kraken, dan zijn de zwarte walnoten (Juglans nigra) de overtreffende trap. Deze noten zijn zó hard dat ze zonder gereedschap niet open te krijgen zijn. De groep juveniele kauwen in het parkje voor mijn huis ‘'rt'". CORRIE MACCOLL LIMITED

de Steltkluut | 2022 | | pagina 11