Evaluatie stadsvogelonderzoek Figuur 6: territoriumlocaties heggenmus 2021 -2022 5^' Figuur 7: relatieve dichtheid 2009 Figuur 8: relatieve dichtheid 2022 Heggenmus Alhoewel er nog een aanzienlijk aantal heggenmussen in het telgebied voorkomt is een afname van 6 (n=25) ten opzichte van 2021 (n=31groot. Als we de territoriumlocaties 2022 vergelijken met die van 2021 dan zien we dat de heggenmus redelijk honkvast is en jaren op dezelfde locatie handhaaft. Opvallend is de grote afname in het zuidoostelijk deel rondom de vrijstaande woningen. Hier is het aantal territoria met 50% afgenomen. De oorzaak hiervan is niet bekend. De inrichting van de tuinen is min of meer ongewijzigd. De gelegenheid om hier te broeden is nog volop aanwezig. In mijn eigen tuin merk ik dat de heggenmus gevoelig is voor de vestiging van katten. Verder valt op dat rondom de centraal in het gebied staande bungalows het aantal heggenmussen bijna is verdubbeld. Een vergelijking tussen 2022 en 2009 Na 15 jaar broedvogelonderzoek is het interessant de aantallen 2022 te vergelijken met gegevens uit het verleden en dan specifiek het jaar met het hoogste aantal broedvogelterritoria en de meeste soorten. In 2009, een jaar na de start van dit meerjarig onderzoek, zijn de meeste soorten (n= 25) en territoria (n=299) vastgesteld. De top 10 van 2022 is vergeleken met de aantallen uit 2009. De toe- en afname hiervan is gerelateerd aan het terrein/woningtype. Uit de resultaten van dit vergelijkend onderzoek is af te leiden dat in de loop der jaren veel soorten hun territorium verplaatst hebben naar het openbaar groen. Dit doet zich het sterkst voor bij heggenmus, winterkoning, koolmees, en houtduif. Bij de koolmees wordt opgemerkt dat de afgelopen jaren steeds meer bewoners nestkasten ophangen in het openbaar groen die hiervan gebruik maken. Bij de merel wordt een aanzienzienlijke afname geconstateerd rondom de vrijstaande woningen, twee-onder-een-kapwoningen, rijtjeswoningen en bungalows met slechts een geringe toename in het openbaar groen. Dat een toenemend aantal soorten in de loop der jaren gebruik maakt van het openbaar groen is toe te schrijven aan het groen in particuliere tuinen dat meer en meer verdwijnt waardoor vogels noodgedwongen moeten uitwijken naar het openbaar groen. Hiermee wordt de waarde van het openbaar groen voor stadsvogels en de bufferfunctie die deze vervuld bij het verlies aan groen in particuliere tuinen benadrukt. Dichtheid territoria 2022 versus 2009 In figuur 7 en 8 zijn de relatieve dichtheden 2009 en 2022 weergegeven. Het aantal clusters (rood-bruin: hoge dichtheid, groen: lage dichtheid) met een hoge dichtheid is in 2022 aanzienlijk lager dan in 2009. Opvallend is het aantal stadsvogels dat in het zuidelijk deel van het gebied met name langs de oostkant behoorlijk is afgenomen. Dit is in tegenspraak met de inrichting van de tuinen die de afgelopen 15 jaar niet noemenswaardig veranderd is. Verder in 2022 aan de zuidwestzijde langs de Sloelaan ontwaart zich een verdere uitholling van het leefgebied van de stadsvogels, de omvang van de witte vlekken zijn hier illustratief. In 2009 waren hier al weinig stadsvogels aanwezig, anno 2022 komen hier amper nog stadsvogels voor. De verklaring hiervoor is dat het voor stadsvogels steeds minder aantrekkelijk is om zich hier te vestigen doordat de verstening en verschutting verder doorzet en er amper nog groen aanwezig is. De groenstrook aan de westzijde parallel aan de Rooseveltlaan blijft het goed doen. Hier is het aantal territoria en soorten stabiel. In het noordelijk deel vallen er langs de oostzijde 'gaten'. Ook hier zien we de negatieve impact van het verdwijnende groen in de particuliere tuinen. Door het grote verloop van eigenaar van de afgelopen 2-3 jaar zijn veel tuinen opnieuw ingericht waarbij veel groen verdwenen is. Conclusie In 2022 zijn 278 territoria en 22 soorten vastgesteld. Ten opzichte van 2021 een toename van 12 territoria en een afname van 2 soorten. De hogere aantallen zijn met name toe te schrijven aan de pimpelmees en merel. De merel lijkt met een toename van 30% uit het dal te klimmen. Bij de pimpelmees is hoogstwaarschijnlijk sprake van een ondertelling in 2021Hierdoor wordt hogere aantal van deze soort in 2022 aangemerkt als een schijntoename. Het aantal clusters met een hoge dichtheid is ten opzichte van 2021 verder afgenomen. Vergeleken met 2009 blijken in 2022 steeds meer stadsvogels zich te vestigen in het openbaar groen. Het stelselmatig verdwijnen van groen in de tuinen in ruil voor schutting en verharding lijkt hier debet aan te zijn. De constatering dat de met bomen en 2021 2022 Zoals in vorige rapportages al opgemerkt zet de verschutting en verstening gestaag door. Het aantal bewoners dat de beplanting vervangt door verharding (klinkers en grind) en schuttingen neemt nog steeds toe. Dit is een van hoofdoorzaken dat de stadsvogels in dit gebied stelselmatig afnemen, getuige de'witte vlekken'in figuur 7. Om dit een halt toe te roepen is het zaak dat de eigenaren van particuliere tuinen en terreinbeherende instanties bij de inrichting van hun tuinen en gebieden bewuster omgaan met het inrichten, beheren en onderhouden hiervan. struiken beplante groenstroken (openbaar groen) meer en meer getransformeerd worden naar grasperken doet de stadsvogels geen goed. Deze ingrepen leiden ertoe dat het stadsvogels steeds lastiger zo niet onmogelijk gemaakt wordt een geschikte plek te vinden om zich te vestigen. Dit benadrukt dat het openbaar groen een steeds belangrijkere functie inneemt als toevluchtsoord voor stadsvogels en zoveel als mogelijk behouden moeten blijven. Om deze functie te behouden vraagt dit om een meer op stadsvogels afgestemd beheer. In plaats van in één keer alle beplanting terug te zetten is het zaak dit meer gefaseerd uit te voeren en het kappen en snoeien meer in de ruimte te spreiden. Hiermee wordt een kaalslag voorkomen en hebben de stadsvogels de gelegenheid hiernaar uit te wijken. De Nederlandse tuinen bestaan voor 46% uit tegels (bron: Direct Research). Om dit percentage te verlagen zijn er landelijke acties zoals het NKTegelwippen. Deze initiatieven dragen positief bij aan de gedragsbeïnvloeding van de burger voor een groenere omgeving. Tot op heden (oktober 2022) zijn er in totaal 1.881.049 tegels verwijderd in ruil voor groen. Ook de gemeente Terneuzen doet mee aan deze landelijke actie. Voor de geïnteresseerden verwijs ik naar de website NKTegelwippen 2022 (nk-tegelwippen.nl). Hier worden tips gegeven om je tuin natuurvriendelijker te maken. Besef datje door het groener maken van je tuin de stadsvogels een steun in de rug geeft. Maar dat niet alleen. De afgelopen jaren hebben we te kampen gehad met extreme weersomstandigheden in de vorm van extreem hoge temperaturen en extreme regenbuien. Door de tuin minder te verharden en meer groen zal de warmte beter geabsorbeerd worden en minder warm aanvoelen en het regenwater dat anders via de verharding versneld afgevoerd wordt heeft nu de tijd om opgenomen te worden in de tuin hetgeen de verdroging tegen zal gaan. Door op deze manier met je omgeving om te gaan zal het aangenamer zijn om in uw tuin te vertoeven en in ruil hiervoor zit u op de eerste rij van een vogelorkest. J bungalow groen rijtjeswoning Ml speelweide O tweeHMider-een-kapwonlng vrijstaande woning wegen De Steltkluut winter 2022

de Steltkluut | 2022 | | pagina 5