De Verdwaalgast De Verdwaalgast Peter Maas (tekst foto) Spelende hond in het water, bij Axel. Hanneke Versol (tekst) en Carola André (foto) Resten van medicijnen en bestrijdingsmiddelen worden in steeds hogere concentraties aangetroffen in afvalwater en oppervlaktewater (naar schatting worden jaarlijks in Nederland 140 ton geneesmiddelen en 17 ton bestrijdingsmiddelen op het oppervlaktewater geloosd). Het beperken en tegen gaan van meststoffen, bestrijdingsmiddelen en medicijnresten in grond- en oppervlaktewater zijn nu de belangrijkste actiepunten voor waterbeheerders. Ook huisdieren worden behandeld met medicijnen, en met vele bestrijdingsmiddelen tegen wormen, vlooien, teken en andere mijten zoals schurftmijten en huisstofmijten. Dit leidt waarschijnlijk tot normoverschrijding van deze middelen in het oppervlaktewater. De emissieroutes van de toepassing bij hond en kat (als halsband, tablet, spot on druppels, spray, shampoo) naar oppervlaktewater zijn in kaart gebracht. Restanten hiervan horen te worden afgevoerd via klein chemisch afval en niet via het riool of het zwemwater. Bij halsbanden en druppels wordt de lipofiele werkzame stof opgenomen in de keratine van de opperhuid en haren, en slijt daar langzaam weer van af. De moderne anti-ectoparasitica zijn zo effectief dat ook een hond met een allergie voor vlooien of mijten redelijk jeukvrij kan blijven. Maar dat jaarrond of zgn. preventief behandelen is bijna nooit nodig. Een gezonde hond of kat hoeft alleen behandeld te worden als vlooien zijn gevonden op de huid, simpel met een vlooienkammetje. Met stofzuigen en kleedjes wassen, de vlooienkam en een enkele teek verwijderen kan een huisdier bijna zonder vlooienbestrijding. Chemische tekenbestrijding is alleen aan te raden wanneer veel of gevaarlijke teken worden gevonden. Eerst de diagnose, dan - gerichte - behandeling! Blind of zgn. preventief behandelen met bestrijdingsmiddelen is slecht op alle fronten, en zeker voor het milieu! Goede diagnoses en adviezen door dierenartsen kunnen een groot verschil maken. Hier valt veel winst te behalen. In 2008 is de nieuwe Wet Diergeneesmiddelen van kracht geworden. Bestrijdingsmiddelen voor gebruik bij koeien, schapen en paarden zijn sindsdien alleen op recept van de dierenarts verkrijgbaar, gekoppeld aan een monitoringsprogramma. Door gericht behandelen na onderzoek krijgt men een veel beter resultaat bij minimaal gebruik. Vooral bij paardenhouders werd voordien "blind" behandeld; men ontwormde veel te vaak waardoor ook resistentie een probleem dreigde te worden. Dit "alleen op recept" zou ook bij onze kleine huisdieren ingevoerd moeten worden. Omdat ze geen consumptiedieren zijn blijven ze bij de overheid buiten schot! Zeker lang werkende antiparasitica (langer dan 4 weken) zouden alleen bij uitzondering gebruikt moeten kunnen worden, met duidelijke waarschuwingen op de bijsluiter: niet wassen of laten zwemmen binnen een halfjaar na toediening. Misschien is het verreweg het beste om honden helemaal niet te laten zwemmen. Het is meer een gewoonte van de baas dan plezier voor de hond, en het is nergens goed voor, zeker niet voor de natuur met broedende vogels, kwetsbare oevers en hopelijk schoon water. Voor ons ligt de Braakmankreek. De ooit zo machtige getijdengeul die vanuit de Westerschelde tot diep in Zeeuws- Vlaanderen doordrong. Op oude kaarten lezen we namen als De Souterick, Schorre vanden Isabelle Polder, Het Sasse Gadt, Akselsche Gat, Savojaard Plaat, Groote Stelle, Groot Hondegat, Kleine Stelle en natuurlijk De Braakman. Biervliet ligt dan nog op een eiland. De dijk die we vóór ons zien ligt daar al sinds 1542 toen de Lovenpolder werd bedijkt. De Braakman zelf werd pas in 1952 volledig aan de zee onttrokken door de aanleg van de Wevelswaaldijk. De dijk waar we nu op staan is van nog recenter datum. Ergens rond de eeuwwisseling aangelegd, vooral als afscheiding tussen natuur en silo, tussen stilte en gedoe. Het geeft ons nu de mogelijkheid om vanaf een hoogte van ongeveer 5 meter tot ver het gebied in te kijken. Eén van de mooiste plekjes om de Braakman te beleven is vanaf het picknickbankje op de dijk langs het onverharde fietspad dat je vanaf de Savoyaardsweg in kunt gaan. De dijk maakt eerst een haakse bocht naar rechts en even later een wat flauwe bocht naar links. Daar kun je de dijk op naar het bankje. Zorg datje wat te drinken of eten bij je hebt want het loont de moeite hier een paar uur te verblijven. Ik ben vroeg vandaag. Het is nog geen 7 uur in de ochtend. Op de een of andere manier, als je zo vroeg bent en het is nog donker, roept het herinneringen op aan de allereerste keren dat je op ontdekkingstocht ging. Je hebt geen idee watje straks te zien gaat krijgen, waar je precies bent of wat je tegen zult komen. Langzaam wordt het lichter, en de temperatuur zakt nog wat. Boven het natte gras ontstaan flarden grondmist. Om 10 over 7 vaart er al een bootje over de kreek. De eerste fietser passeert een uur later. Heel stilletjes sluipt een vos voorbij die snel weer verdwijnt tussen de struiken. Het is een komen en gaan van ganzen. Niet alleen Grauwe gans, maar ook Grote Canadese Gans, Kolgans en Nijlgans. Het is één en al snateren, gakken, klagen, blazen en lachen. Waarschijnlijk hebben ze vannacht allemaal op het open water van de kreek geslapen en zijn in alle vroegte al even naar dit moeras toe gekomen. Er is onderling druk en zenuwachtig overleg: waar straks naar toe om te foerageren? Er zitten ook grote groepen hoog in de lucht, in de bekende V-vorm. Dit zijn echte trekkers op weg naar iets in het westen. De Sophiapolder, Waterdunen, inlagen bij Nummer Een, omgeving Damme in West-Vlaanderen, of trekken ze nog verder weg? Een Buizerd meldt zich om kwart over 8 en over mijn fototas kruipt inmiddels een Zuidelijke Boomsprinkhaan.Tijd om terug te gaan. De koffie is op. Intens kunnen genieten van de ontwakende natuur, het langzaam lichter worden, een landschap dat zijn kleuren krijgt en een ongekende stilte vol vogelgeluiden. Een groepje van 15 Staartmezen, 3 Sijsjes, wat Koperwieken en een Sperwer wijzen me de weg terug. Als laatste noteer ik tegen 9.30 uur nog een Kneutje. Hoog in de toppen van een populier. In de Delta-aanpak Waterkwaliteit wordt door verschillende partijen samen gewerkt om er voor te zorgen dat alle wa- terkwaliteitsdoelen van de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) in 2027 gehaald zijn. Op zoek naar stille, verlaten plekjes. Een bankje, uitzichtpunt, rustpunt. En vooral: ergens middenin de natuur. Om je te verwonderen en stil te staan. Vandaag: Braakman-Noord. Referenties: Monique Mul e.a.: Emissiereductie naar het oppervlaktewater van antivlooienmiddelen voor honden. CLM, juni 2021. www.helpdeskwater.nl De Steltkluut winter 2022 -

de Steltkluut | 2022 | | pagina 6