KORTE BERICHTEN ■■■■ra Co n t r i b ut ie2023 Nieuw in 2023: Florastarter 50/50 Jubileum Uitleensysteem gereedschap en materieel Goessche Diepfondsprijs voor Alex de Smet Korte berichten Korte berichten si Bericht van de plantenwerkgroep Meer info of vragen: Plantenwerkgroep@Steltkluut.NL Het bestuur Vermeld s.v.p. ook de naam van het lid als die niet overeenkomt met de tenaamstelling van de rekening Dat voorkomt ons een hoop puzzelwerk. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) zet zich al 40 jaar in voor behoud en bescherming van typisch Zeeuwse landschapselementen. Voor het behoud van deze landschapselementen is de inzet van vrijwilligers onontbeerlijk. Doordeweeks zijn veel vrijwilligers in de gehele provincie actief. In het weekend zijn ook nog eens veel vrijwilligers actief voor natuurverenigingen in Zeeland. Voor dat werk is gereedschap en materieel nodig. Een doorsnee knotgroep heeft al voor heel wat kapitaal nodig aan zagen, tangen en ladders. Dat gereedschap en materieel wordt veelal ter beschikking gesteld door SLZ. Maar Landschapsbeheer Zeeland heeft nog veel meer dan alleen maar tangen en zagen. Enkele jaren geleden is er een link op de website geplaatst die je leidt naar een uitleensysteem. Dit systeem is gekoppeld aan de magazijnen van Landschapsbeheer. Daardoor is het voor werkgroepen van natuurverenigingen mogelijk om tijdelijk iets te lenen. Velen willen meer over wilde planten leren, maar hoe start je en waar? Voor de beginnende plantenliefhebber is er daarom in 2023 een eenvoudig aanbod van de Plantenwerkgroep: Florastarter 50/50. Je kan 50 soorten planten binnen een jaar (50 weken) leren kennen, en er 50 waarnemingen van invoeren. Daarvoor nemen leden van de plantenwerkgroep je gespreid over het jaar mee. Met hen bezoekje in vijf fijne wandelingen vijf verschillende biotopen en zo kan je als deelnemer daar heel laagdrempelig enkele plantensoorten leren kennen. Bij deze vijf wandelingen in eigen streek bezoekje bos, berm, schor en dijk, grasland, stoep en stad. Houd De Steltkluut agenda goed in de gaten en doe gewoon mee. en sleg geleend worden. En er zijn persoonlijke beschermingsmiddelen te leen zoals lieslaarzen, waadpakken en helmen. Voor zoogdieronderzoek zijn er batdetectors en cameravallen ter beschikking. Via het uitleensysteem kan je een aanvraag doen. Als de aanvraag is goedgekeurd krijg je inloggegevens en zijn de voorraden in Terneuzen en Goes in te zien. Indien een verzoek is ingediend en goedgekeurd kan het gereedschap en/of materieel opgehaald worden bij één van de werkplaatsen. De link is te vinden op de website van SLZ onder vrijwilligers: https:// landschapsbeheerzeeland.nl/ vrijwilligers/gereedschapsuitleen Als je een bloemetje van schijfkamille kneust, dan ruik jeananas! Foto Nathalie De Somer Op 9 november 2022 ontvingen Alex de Smet en Peter Boelee de Goessche Diepfondsprijs voor hun werk aan Steenuilen in Zeeland. Peter is actief op Zuid-Beveland en Alex in Zeeuws- Vlaanderen. Alex is tevens de regiocoördinator Zeeland van de landelijke werkgroep voor bescherming van en onderzoek naarde Steenuil. Alex organiseert sinds 2003 elke vier jaar een gebiedsdekkend onderzoek naar de Steenuil in Zeeuws-Vlaanderen. Dit onderzoek wordt gedaan door leden van de vogelwerkgroepen van De Steltkluut en 't Duumpje. Op dit moment is hij voor het zesde keer waarnemers aan het werven. Het eerstvolgende onderzoek vindt namelijk plaats in het vroege voorjaar van 2023. Bij het eerste onderzoek in 2003 werden 394 paren opgespoord en bij het tweede onderzoek in 2007 419. Het aantal broedparen voor geheel Zeeuws-Vlaanderen werd door hem toen geschat op 420-450. Dat was fors meer dan tot dan toe werd aangenomen. Alex toonde aan dat dat niet het gevolg van een toename was, maar van beter onderzoek. In de jaren daarna ging het met de Steenuil in Zeeuws-Vlaanderen bergafwaarts; 30% minder in 2019. Beter onderzoek komt niet zomaar uit de lucht vallen. Het is het gevolg van een degelijke voorbereiding en een duidelijke instructie. Daarbij hoort wat betreft Alex, voor hen die nog niet vertrouwd zijn met het onderzoek, een instructie in het veld. Uitreiking van de Goessche Diepfondsprijs op 9 november 2022. Van links naar rechts Alex de Smet, Peter Boelee, Anika Keijzer en Han Polman. Anika is ambtelijk secretaris en Han voorzitter van het fonds, Het fonds wordt beheerd door het Prins Bernhard Cultuurfonds. Foto Chiel Jacobusse. Hierbij een vriendelijk verzoek om de contributie voor 2023 te voldoen. Het minimumbedrag is 25 euro. Een hoger bedrag is welkom. Graag vóór 1 februari betalen op: NL81 RABO 0136605540 (BIC: RABONL2U) Ten name van Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Kwaliteit staat bij hem immers voorop. Gebieden waar geen waarnemer voor te vinden is, neemt hij zelf voor zijn rekening. Of die bij Retranchement of Nieuw Namen liggen doet er niet toe. Steenuilen zijn holenbroeders. In Zeeuws-Vlaanderen broeden er nogal wat op woonerven. Ze vinden er natuurlijke broedholtes in knotwilgen, hoogstamfruitbomen en oude gebouwen en kunstmatige holtes in nestkasten. Vaak denken mensen er te zijn met het plaatsen van een nestkast, maar er is meer nodig. Er moet namelijk ook gegeten worden en wel dichtbij huis. Steenuilen eten muizen, insecten en regenwormen. Die heb je vooral op erven met een gevarieerde beplanting, een afwisseling van kort en lang gras, ruige overhoekjes, houtstapels etc. Aan een glad geschoren gazon of een raaigrasveld hebben ze niets. De Steenuil wordt als een ambassadeur voor het kleinschalige landschap beschouwd. In Alex hebben ze een prima vertegenwoordiger. Als Alex in verband met het onderzoek naar de Steenuil op een erf komt, heeft hij het steevast met de bewoners over de waarde ervan. In verband met de uitreiking van de prijs werd Alex naar een bijeenkomst met presentaties over de Steenuil gelokt. Door de sprekers werd naar het moment toegewerkt. Toen verscheen ook zijn naaste familie. Die had meegekeken en -geluisterd in een naastgelegen ruimte. Dat die er ook waren, kreeg Alex toen pas in de gaten. Weet hij ook eens wat het is om ergens naar toe gelokt en vervolgens bespied te worden. Bij de Steenuilen doet hij immers niet anders. ii We hadden bedacht dat september een mooie periode zou zijn voor een jubileumfeest Meestal is het dan immers mooi weer. De meeste mensen zijn weer terug van vakantie en hopelijk zijn we de volgende uitbraak van Corona voor. Qua weer hadden we ons duidelijk vergist en hadden we beter voor eind oktober kunnen kiezen. Ondanks het weer was het een mooie dag waar oude en nieuwe leden elkaar (weer) zagen en we konden genieten van interessante lezingen én heerlijke taart. De geluiden die we opvingen over de dag waren dan ook positief. Het feit dat veel evenementen de afgelopen jaren niet konden doorgaan had daar zeker mee te maken. We danken iedereen hartelijk die heeft bijgedragen om dit feest tot een succes te maken. Het komende jaar zuilen we proberen een aantal focuspunten te formuleren. Als het goed is heeft u daar in de Algemene Ledenvergadering meer van gehoord. We wensen u goede feestdagen en hopen dat 2023 een mooi jaar wordt voor u en voor de vereniging. T..M Alex showt drie bijna vliegvlugge Steenuilen. Philippine Mosselpolder26 juni 2007. Foto Henk Castelijns. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om voor bepaalde amfibieprojecten amfibiefuiken, paddentrek overzetset of schepnet te lenen. Voor aanplant van bomen kan een grondboor, spade Jaap Verhelst (tekst foto) Henk Castelijns (tekst) F

de Steltkluut | 2022 | | pagina 8