o Bijzondere waarnemingen en weetjes Zeldzame doodshoofdvlinder gevonden Brede wespenorchis (Epipactis helleborine subsp. helleborine) -dl y Bijzondere waarnemingen Bijzondere waarnemingen Ingrid Smit (tekst) en Eveline D'Hoore (foto's) Brede wespenorchis Brede wespenorchis Bert Vanden Berg he (tekst foto) De doodshoofdvlinder heeft een doodshoofd op zijn borststuk Ook de opvallend felgekleurde rupsen van de doodshoofdvlinder worden wel eens in Nederland gevonden, vooral op aardappelplanten maar ook op andere soorten uit de Nachtschadefamilie. Om te verpoppen kruipen deze rupsen in de grond. Als dat vlak voor de winter gebeurt, zullen ze nooit een vlinder worden. Het is hier te koud. Daarnaast blijken vrouwtjesvlinders die in noordelijke gebieden 's zomers uit de pop kruipen 'Ligt daar een vogel op straat te spartelen of is het een vleermuis?', dacht Eveline D'Hoore aanvankelijk toen ze op een regenachtige dag een verzwakte en verkleumde doodshoofdvlinder vond. Die verwarring is niet zo vreemd. De doodshoofdvlinder is een van de grootste pijlstaartvlinders met een voorvleugellengte van 52 tot 60 millimeter, waarmee hij wel 54 kilometer per uur kan vliegen. Zijn naam ontleent de vlinder aan een op een doodshoofd lijkende tekening op zijn borststuk. Deze rubriek biedt ruimte voor korte bijdragen en anekdotes over leuke, opvallende, zeldzame of bijzondere waarnemin gen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto, sturen naar redactie@steltkluut.nl Eveline wist niet goed wat zij met de zieltogende doodshoofdvlinder aan moest. Zij zette hem in een emmer met wat olijftakjes, ging op internet op zoek naar informatie en plaatste een vraag op de app van de Insectenwerkgroep. Moest ze haar vondst hier laten overwinteren en hem voeren met honing of hem toch maar weer de vrijheid geven? Jens Bokelaar, die bij de Vlinderstichting werkt, antwoordde dat de volwassen vlinders met bijvoeren nog 4 tot 5 weken leven, dus de winter zou de vlinder niet doorkomen. Daarbij zou de vlinder in een kleine ruimte ook nog eens zijn vleugels kunnen beschadigen. Bokelaar dacht dat het toch het beste zou zijn de vlinder vrij te laten. Mogelijk, zou hij zuidelijker streken bereiken, al was dat niet te garanderen. Eveline besloot zijn advies op te volgen. Ze verzorgde de doodshoofdvlinder nog een paar dagen en toen hij weer wat levendiger werd, gaf ze hem de vrijheid terug/lk wilde hem niet in gevangenschap laten sterven, maar hem nog een kans geven op een paar mooie vluchten.'Op een zonnige dag in oktober liet ze hem vrij. vaak onvruchtbaar. Als vlinder kunnen ze de Nederlandse winter nog niet overleven. Hoewel deze inheemse orchidee op het eerste zicht niet zo heel hard opvalt, is het toch een bijzondere plant. Net als veel andere orchideeën houdt die name lijk insecten voor de gek. de schimmel veel beter dan de plant uit de grond weet te halen. Net als in onze mensenwereld zijn de 'handelspo- sities' niet altijd evenredig verdeeld. Zo profiteren orchideeën vaak meer van de diensten van de schimmel dan dat ze er iets voor terugdoen, zeker als de plantjes nog jong zijn. binnen in de bloem op de vorm van een wesp. Bovendien produceert dit plantje geurstoffen die precies hetzelfde zijn als de feromonen van een vrouwtjeswesp! Aangelokt door deze feromonen proberen de mannetjes met de bloem te paren. Tijdens die pogingen krijgen zij stuifmeelklompjes op de kop geplakt, met een stofje dat even goed werkt als secondenlijm. Bij het bezoek aan een volgende bloem blijft een deel van het stuifmeel achter op de stamper. Zo wordt de orchidee bestoven. (Bronnen van de tekst: ecopedia.be, Oecologische flora van Nederland, wikipedia) Maar voor ik dat uitleg, eerst even iets over.schimmels! Want ook die komen hier om de hoek kijken. Dat zit zo: de meeste orchideeën zijn erg veeleisend qua groeiplaats. Dat komt omdat in de meeste gevallen de ultrafijne zaadjes pas ontkiemen nadat ze contact hebben gemaakt met specifieke schimmels in de bodem. Deze schimmels staan op hun beurt in contact met bepaalde planten in de buurt, en zorgen voor een uitwis seling van voedingsstoffen. Vaak zijn dat suikers die de plant via fotosynthese produceert, in ruil voor mineralen die Orchideeën stonden vroeger vrijwel allemaal op de rode lijst, maar sinds de nieuwe Natuurwet van 2012 zijn veel plantensoorten, inclusief vele orchideeën niet langer beschermd, ook de wat meer algemene Brede wespenorchis niet (meer). Toch hopen we dat deze soort het goed blijft doen. Aan de ene kant profiteert de soort van zachte winters, maar de verdroging van de bodem is nadelig voor de schimmels die de soort nodig heeft, en daardoor blijken veel Naast dit voedselnetwerk zijn orchideeën orchideeën toch vroegtijdig af te sterven, ook vaak gespecialiseerd in één bepaalde bestuiven Ze imiteren met hun bloem het lijf van een insectenvrouwtje. Bij wespenorchissen lijkt de tekening De doodshoofdvlinder leeft als standvlinder in het diepe zuiden van Europa en in delen van Afrika en Azië. In het voorjaar kunnen deze vlinders lange trektochten naar het noorden maken en worden dan tot in Scandinavië gezien. Het aantal vlinders dat ons land bereikt wisselt van jaar tot jaar. Hij wordt niet vaak gespot. Voor 2022 staat de teller van waarnemingen.nl op negennegentig. De doodshoofdvlinder heeft een handige manier gevonden om zijn forse lijf te voorzien van voldoende voedsel. Hij haalt niet alleen zelf nectar uit bloemen, maar kruipt ook in bijennesten waar hij precies tussen de raten past. In die raten boort hij vervolgens gaatjes en zo kan hij van de honing slurpen. Geheel zonder risico is dit niet, want bijen steken indringers meestal dood. De doodshoofdvlinder heeft een truc om dit te vermijden. Hij produceert dezelfde feromonen (geurstoffen) als bijen, waardoor de bijen de honingdief vaak niet opmerken. De Steltkluut winter 2022 4 /V'

de Steltkluut | 2022 | | pagina 9