- 38 - HET FORT VAN VLISSINGEN De Schelde als internationaal twistpunt' tussen de Entente mogendheden, Frankrijk - Engeland, en het neutrale Nederland. Na het aftreden van Bismarck in maart 1890 nam de li berale Willem II in Duitsland het heft in handen. Hij gooide het verdragensysteem,dat Bismarck ontwikkeld had, totaal uit elkaar. Hij trad zeer agressief op, "bijv. tij dens de Marokkokwestie in 1906. In 190? was er reeds een 2e vredesconferentie in Den Haag. Alle 4? deelne mende staten waren voor ontwapening, vooral Duitsland. Maar de Duitse keizer vroeg voor Duitsland een uitzon dering, daar het Duits nationaal gevoelen niet zonder militair vertoon kon bevredigd worden. In het jaar 190? werd nog de Triple Entente gesloten tussen Rusland, Engeland en Frankrijk. De "Eihkreisung" van Duitsland, door Bismarck zo gevreesd, was voltooid. En in 1908/1909 kwam de Bosnische kwestie de toestand nog verergeren, dooödat Duitsland Oostenrijk de hand boven het hoofd hield en dreigend de vinger opstak naar Rusland. _Het is in deze jaren van accuut oorlogsgevaar, dat de idee van het fort van Vlissingen tot stand komt. In Nederland was het voor het eerst naar boven gekomen tijdens het ministerie Kuyper, 1901 - 1905. Dr. Kuyper v/as pro-Duits en stond bij de mogendheden in een slecht blaadje. Tijdens zijn ministerie werd het kustverdedigings plan in studie genomen. De Engelse en Franse pers schre ven het plan- van het fort van Vlissingen toe aan Duitse invloeden. Ze vreesden een verdediging van de Neder- landse kust door de Duitsers i.v.m. Kuypers sympathieën. In 1909 v/aren de militaire deskundigenvan Frankrijk en Engeland het er over' eens, dat België niet verde digd zou kunnen worden, wanneer ze langs de Schelde geen hulp zouden kunnen bieden.. Want hoe zou het moge lijk zijn, Antwerpen te kunnen bevoorraden, als de Duit sers het omsingeld hadden? Dus zouden ér ter eventuele verdediging van Antwerpen Engelse en Franse schepen in Vlissingen gestationneerd moeten worden. Maar hiertegen heeft Nederland zich kost wat kost" vet zetdaar die stationnering een schending zou betekonen van de Neder landse neutra] .teit. - 39 - In 1910 komt er tijdens het ministerie Th. Heemskerk, I9.O8 - 1913? v/eer een kustverdedigingsplan ter sprake, Th. Heemskerk was anti-Duits. Tegen dit plan kwamen pers en politici van Engeland en Frankrijk in fel ver zet? het plan werd gevoeld##als zijnde tegen de Entente De Duitse dreiging werd reëel. Weer werd het gevaar accuut, dat de Schelde versperd zou v/orden. De Franse gezant in Nederland ging intrigeren bij de oppositie in de Tweede Kamer. De regering van Neder land weigerde ilog steeds een toenadering tot de En- tente. Colijn weet echter over dé behandeling van het plan uitstel to krijgen. Hij wilde nl. een goede ver standhouding met Engeland. - In. 'zijn. koloniale tijd had hij geleerd, hoe belangrijk dat was. Colijn heeft aldus het hele plan laten'lopen en het probleem verloor z'n actualiteit Een interpellatie in de "'''Franse kamer;', prikkelde echter v/eer de Nederlandse regering. Het antwoord van Nederland was "Frankrijk mag zich niet met de binnenlandse aaigelegenheden van Nederland be moeien l Bij de 2e LIarokko-crisis, die van de '.'Pantersprong'2 in 1911 toen een Frans - Duitse oorlog aanstaande was was Nederland direct bedreigd. De Nederlandse rege ring -trof aanstonds enkele maatregelen? 1. de herhalingsoefeningen van de lichtingen 190? - 1908 worden verlengd? 2. de infanuerie te Vlissingen en tó Den Helder bleef in garnizoen. Men was tot het uiterste verzet besloten, wanneer er een Duitse opmars kwam. Aldus slaagde Nederland erin, het .wantrouwen, dat bij de Entente bestond, te over winnen en zelfs- de overtuiging te vestigen,- dat Neder land in ieder geval onzijdig zal'blijven. - "In 1911 was Nederland weer betrouwbaar geworden Engeland en Frankrijk waren ervan overtuigd, dat Neder land zijn neutraliteit handhaafde. Het bewees, niet in de richting van Duitsland, maar in de 'richting pro'- Entente te gaan. In 1913 werd een goedkoper plan van kustverdediging aangenomen, maar dit is door het uitbreken van de oorlog in 1914 niet uitgevoerd. Het Fort in Vlissingen is'nooit voltooid l /----

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 5