- 44 - we lijk s bewerkbaar was, maakte men nogal tamelijk hoge heelden. Men nam dan het kieënmes met 4. tanden, drukte dit dwars op het. hed, ongeveer 60 cm van elkaar (de hedden ?0 cm van elkaar) en plantte in elk gaatje een kieë. Sen kieë was een stuk wortelstok met "oogjes"; ze had zowat het uiterlijk van een bessenstek. Men droeg de kieën in een klein haggetje, het kieenhagget je, doopte ze dan in een emmer modder en drukte de kieen dan stevig in de gaatjes. Vervolgens werden de bedden opgeharkt met een tuinrijf je om elk spoor of oneffenheid teniet te doen. Hierna werd gewoon in gewied tot in het najaar. Dan hegon men de meekrap te dekken (aanaarden) met de meedekker, een lange spad.e, enigszins gehogen om niet al te krom te moeten staan. Men legde dan aan elke kant van het hed 2 rijen steken en één er hovenop zodat de zaak goed gesloten was. Bij tweejarige mee leg de men aan eikenkant 3 steken. Minder financiëel sterke hoeren rooiden in het daarop volgende najaar de meekrap. Kon men het goed uitzingen, dan liet men het gewas ook wel drie jaar groeien. Dat gaf minder arheid, men kreeg meer ponden opbrengst en naar verhouding hehere geldelijke uitkomsten. Vervolgens kwam dus het delven. Dit geschiedde als volgt-s '■■'p'. - Men maakte hij het begin van het hed een put van onge*- veer een meter diep, maar nu met de meespade,: een spade met rechtstaand, lemmet van 50 a 60 cm lengte. Staande in de put, stak men achter de krop met zijn vele en dik ke tengels of wortels, nam dan met de hand stevig de krop en schudde die flink uit, zodat de meeste grond van tussen de tengels viel. Men legde ze dan op hopen, om ze na enig drogen van het land naar de meestoven te vervoeren. Hier werden ze eerst met de vlegel gedorst om de laatste resten grond te verwijderen. Dan werden de tengels gemalen en op grote ovens gedroogd op pla- ■ten, waarin gaatjes waren. Was het drogingsproces ach ter de sfcug, dan deed men de gemalen mee in halen voor directe verzending. Voor speculanten die de mee soms enige jaren wilden opslaan alvorens te verkopen, deed men de mee in vaten van 1200, of 600, of 800 pond. Dit werd gedaan om het droog blijven te verzekeren, want het was een product dat snel vocht opnam. Hiervandaan ging de mee naar de fabriek, waar ze tot poeder werd verma- - 45 - len, om zodoende als een beste verfstof voor onze kle ren te dienen, vooral voor de boerenkleding, die met de tegenwoordige verfstoffen binnen 2 of 3 jaar vaak een rode kleur vertoont, terwijl dit vroeger met de natuurlijke verfstoffen nimmer het geval was, al droeg men ze 30 of 40 jaar. OVEZANDE P. PIJK Az. DAGBOEKBLADEN 1800 - 1846 (vervolg van hlz. 32) 1819 is mijn zoon geboren, A. Bakker. En ook binnen dit voorschreven jaar mijn zuster Levina getrouwd met H. de Regt. Tri 1820 heeft moeder Levina van Koelen een huijs ge- kogt binnen Neuzen, staande regt over de ^Hervormde kerk,' van H. Scheele, voor een som van éénduizend en één hondert guldens. In dit jaar 20 is moeder in dat voorschreven huis gaan woonen, de maand maarte. En ik bleef als pachter op aar hofstedeke in den Zuidpolder, mids aan moeder sjaarlijks te moeten betalen 598,voor pacht; een breete 46 gemeten tot gebruik; in genot ook Donker straat en aen gedeelte dijk. En mijn zwager H. de Regt nam in pacht ook van mijn moeder het klein steed je voor 150,omtrent 4i gemet. (Volgt hier de onverkwikkelijke kerkestrijd, die in Axel in de jaren 1816 - 1821 plaatsvond, waarbij een zekere Willem Vijgeboom vooral gekant was tegen de in gevoerde vernieuwingen. 1822 is mijn zuster Neelt je geoppereerd van een wert uit aaren als2 ja een knobbel met vlees uitgesneden ter groote een gewoon .hoenderei, door doktor lansen uit Axel, en Verbeek uit Gend; gekost 103,guMens. In het voorschreven jaar 1822 waaren alle granen en ook het volgende jaar zoo goedekoop een zak tarwe golde 4,25 cents en gerst 2 guldens. De winter tusschen twee en 1823^ heeft het buitengewoon gevrozen, zoodat bijna als het waar den oogst geheel weg was. Dus het wierd alles met gerst gozaid. Die lukte zeer goed, zooday er een overvloed van granen

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 8