DE HEREN VAN HET OUDE RILLAND Zoals bekend is het huidige Rilland ontstaan na de indijking van de Reigerbergse polder in 1773. Het daarin gestichte dorpje kreeg de naam Rilland, aldus genoemd naar de oude heerlijkheid Rilland uit de Middeleeuwen, -die tengevolge van de "grote water vloeden in 1530 en volgende jaren het lot onderging van Reimerswaal en vele andere plaatsen, gelegen in het thans nog Verdronken Land van Zuid Beveland. Deze vroegere heerlijkheid, gelegen ten oosten van de heerlijkheden Valkenisse en Maire, was eertijds groot 1781 gemeten, 71 roeden en 8 voet. De plaats waar dit oude Rilland lag bevindt zich thans buiten dijks. Op het afgebeelde kaartje (bladzijde 3), da terend van 1575, is duidelijk te zien waar het oude Rilland en de andere verdronken heerlijkheden en plaatsen, o.a. Reimerswaal, waren gelegen. Tevens^ krijgt men'uit dit kaartje een indruk hoe omvangrijk de catastrofe van de watervloed (de z.g. St.Felix- vloed) van 1530 is geweest. 3an Reigersberg van Cort.gene die op het oude Noord-Beveland, dat in 1530 en 1532 eveneens ten on der ging, de ramp persoonlijk heeft meegemaakt geeft in zijn "Dye Cronycke van Zeelandt", gedrukt in Ant werpen in 1551, de volgende beschrijving: "Binnen den selven jare (=1530) den V dach van slachtmaent cp Sinte Felix dach, was 't eenen so "groten storm wten ncortwesten, ende 't water was "snoenens te XII uren so hooge ghevloeyt, dat d'water "over sommige straten ende dijcken liep, hoewel dat- "tet noch twee uren vloeyde daer na, eer 'r^vol zee "was. Ende opten selven saterdach, als sommigen "scrijven, overvloeyden in Hollant, Brabant j. Zeelandt "ende in Vlaanderen vier hondert ende vier prochien. "Nochtans leedt Zeelandt die meeste schade, met Hol landt, als hier naer volgt. Also men in dese naer- volgende rijmen ende dichten horen mach. 1 Kaartje van het Verdronken Land van Zuid Beveland, daterend van 1575. ar jc ojf

Varia Zeelandiae | 1985 | | pagina 3