steden afgelegen, dat een séjour voor slechts korten tijd afstuit op de lange reis die men er voor maken moet", schreef Elout aan het einde van het seizoen van 1929- „Naar onze meening is dan ook het eenige middel om tot verlenging van het sei zoen te komen uitbreiding van de Golflinks tot achttien holes enaanleg van waterleiding, doch noch het een noch het ander hebben wij de in hand". Degolfheeït nu, in het jaar 1988, nog steeds negen holes, maar de genoemde waterleiding kwam er in 1933. Aan het begin van 1930 constateerde Elout„Het seizoen is weer begonnen men hoort weer vreemde talen spreken, men ziet weer vreemde gezichten en.... vreemde dingen ook dames die - vrijwel als man verkleed - met lange broeken over straat loopen, een mode die ons allesbehalve kan bekoren- wat wij er van zagen, althans, was zeker niet gracieus te noemen. Domburg is weer gereed zijn zomer gasten te ontvangen....". Maar ook de laatste mode kon Domburg zijn oude grandeur niet teruggeven. De Domburgse hotels golden in die dagen als zeer be hoorlijk, een geduchte concurrent kregen ze echter in de vele pensionnetjes die overal in het dorp verschenen en eerder aan de eisen van wat „de toerist" zou worden tegemoet leken te komen. De Golfbaan lag er steeds vaker verlaten bij, de exploitatie ervan ging in 1923 van de Domburgsche Zeebadinrichting over op de Dom- burgsche Golfclub. Het aantal bezoekers van de badplaats was nog steeds hoog, de bestedingen evenwel werden steeds kleiner. Zo deden de crisisjaren ook in Domburg hun intrede, naast nieuwigheden als de auto en de radio. Europese gebeurtenissen kwamen dichterbij, vanaf 1935 werd de dreiging van de tweede wereldoorlog gevoeld. Na de Duitse inval van mei 1940, schreef Mies Elout-Drabbe begin juli van dat jaar nog in haar dagboek ,,'t Bad is geopend. En wij hopen op een wel heel kalm, maar toch een beetje seizoen". Al gauw zou de situatie veranderen. Er kwam een Duitse bezetting van Domburg en in 1943 werden het strand en de duinen tot verboden gebied verklaard. Walcheren kwam uiteindelijk, aan het einde van 1944, gehavend uit de bevrijdingsstrijd, maar het herstelde zich snel. In Domburg zou het zomertoerisme weer langzaam op gang komen, vooral voor een nieuwe badgastde kampeerder en de zonaanbidder. De Domburgsche Zeebadinrichting maakte in 1950 plaats voor de Stichting Badplaatsbelangen Domburg, met als eerste doelstelling de exploitatie van de stranden. Nu heeft deze gemeentelijke instelling een uitgebreidere taak, een algemeen belang functie. Het toerisme floreert in Domburg evenwicht is daarbij van groot belang, de juiste accommodatie op het gebied van hotels, pensions en kam- peergelegenheden. Het Badhotel sloot in 1978 zijn deuren op het ogenblik werkt men aan een grootscheepse wederopbouw ervan. Er is meer vraag ontstaan naar Kurort-voorzieningen, het lichamelijk welzijn staat, weer, in het middelpunt van de belangstelling. De eerste wereldoorlog sloot voor Domburg een tijdperk af. De nieuwe eeuw lijkt, na een onzekere start vanaf het einde van de eerste wereldoorlog en wat turbulente jaren in en rond de tweede wereldoorlog, nu in rustiger vaarwater te verkeren, en, ondanks hedendaagse dreigingen als milieuvervuiling en te grote technische ontwikkelingen, zeker in Domburg waar ook het grote beweeg altijd eenvoudig was, nog perspectieven te bieden. 106 Illustraties Coll. Francisca van Vloten.

Walacria | 1989 | | pagina 110