zo belangrijke burgterrein een winkelcentrum te bouwen. Zo ver is het gelukkig nooit gekomen en de burg werd uiteindelijk door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op de lijst van wettelijk beschermde monumenten ge plaatst. Er zijn nu plannen ontworpen om de burg van Souburg aan de hand van opgravingsgegevens gedeeltelijk te reconstrueren om zo het cultuurhistorisch belangrijke monument een wat sprekender aanzien te geven. Om financiële redenen zal de uitvoering van de plannen nog wel enige tijd op zich laten wachtende gemeente Vlissingen, waartoe Oost- en West-Souburg sinds 1966 behoren, ziet voorlopig geen kans de geldmiddelen voor de reconstructie en het jaarlijkse on derhoud bijeen te krijgen. Luchtfoto van het ronde burgterrein in de kern van het dorp Oost-Souburg; foto Slagboom 30763-81. Tijdens de opgravingen in 1939 en in 1969-1972 waarbij 2/5de deel van de burg werd onderzocht, is gebleken dat het grondplan van het oorspronkelijke verdedigingswerk te Souburg nog goed was te achterhalen. Ofschoon van de aarden ringwal en van een gracht in het veld niets meer was te zien - de wal is waarschijn lijk reeds in de 12de/l 3de eeuw geslecht en de gracht gedempt - bleek de basis van het wallichaam in de bestudeerde vlakken en profielen nog duidelijk aanwezig. Het talud van de wal was gemaakt van stevige kwelderzoden. Aan de buitenvoet van de wal werden resten van dicht tegen elkaar staande palen aangetroffen die tot een palissade of een oeverversterking hebben behoord. De burg van Souburg is evenals de meeste andere Zeeuwse burgen aangelegd op een hoge kreekrug waarvan de top ligt op circa 1.50 meter boven N.A.P., dat is - buiten het gebied van de duinen - op Walcheren in de 9de eeuw een van de hoogste plaatsen. 48

Walacria | 1989 | | pagina 50