KIEVITTE-POLDER AANGEKOCHT SHIPTRONIC y SAMENWERKING METCOLLEGA- ORGANISATIES BULLDOZERS DOOR DE HOOGENBOOMLAAN Ruim 10 jaar geleden waren er plannen om in de duinen van de Zeeuwsvlaamse Kievittepolder zomerwoningen te bouwen. Een gedeelte van deze plannen werd gerealiseerd. Een ander gedeelte van dit prachtige reservaat was reeds in gedeelten verkocht aan particu lieren; als bouwgrond wel te verstaan. Het voortbestaan van deze duinen, welke direct aan het Zwinreservaat grenzen, leek toen een verloren zaak. Mede dankzij inspanningen van onze Stichting kon echter bereikt worden, dat het nog niet bebouwde gedeelte onder de werking van de Natuurbeschermingswet werd gebracht. Niet zo leuk voor de Oude luchtfoto van de Kievittepolder die onlangs door de Stichting werd aangekocht particulieren die hier al (speculatief) bouwgrond hadden aange kocht, want bebouwing was hiermee onmogelijk geworden en de grond was duur gekocht. Voor de natuurliefhebbers was het een succes: een belangrijk reservaat was van de directe ondergang gered. Een kroon op dit succes zou de verwerving van het gebied door Het Zeeuwse Landschap zijn: dan zou ook het noodzakelijke beheer van het natuurgebied met zijn struwelen, orchideeênweitjes en zeldzame boomkikkerpopulatie veiliggesteld worden. Dat bleek echter geen eenvoudige opgave. Het terrein was sterk in eigendom versnipperd en de potentiële verkopers hadden hoge prijzen betaald. Met verlies verkopen doe je nu eenmaal niet zo snel. De vele aankooppogingen liepen dan ook stuk. Er was één uitzondering. Een veedrinkput met daarin een populatie van boomkikkers werd in 1972 aangekocht. De oppervlakte bedroeg twee are, een aankoop die werd betaald uit bijdragen van de donateurs. Als gevolg van de dijkversterkingswerken ter plaatse kwam een deel van het gebied in handen van het Waterschap. Het overgrote resterende gedeelte werd aangekocht door.... een projectontwik kelaar. Enige jaren geleden ging dezeprojectontwikkelaar failliet en het natuurgebied kwam terecht in de failliete boedel. Enkele delen uit dit bezit waren inmiddels alweer opgekocht door aangrenzende eigenaren. Het nu resterende deel was nog circa 5 ha groot en vormde feitelijk de kern van het reservaat. Na moeizame onderhandelingen lukte het de Stichting Het Zeeuwse Landschap eindelijk toch een optie op dit deel te verkrijgen en op 30 maart j.l. vond de aankoop plaats. Provincie en Rijk verleende subsidie op deze verwerving. VMZ heeft bij de gemeente Bruinisse een bezwaarschrift ingediend tegen een aangevraagde hinderwetvergunning door Shiptronic Int. B.V. Deze is van plan om op het jachthaven complex Aqua Delta door middel van het natstralen met grit het onderwatergedeelte van schepen te gaan schoonmaken. De werkzaamheden moeten in een bestaande loods 14 (vroegere schilderswerkplaats) gebeuren. Verwacht moet worden, dat het gebruik van een zware diesel-luchtcompressor een enorme geluidsoverlast zal opleveren, temeer omdat die loods daar totaal ongeschikt voor is. Voorzieningen voor de opvang van vuil afvalwater en nat slib zijn ook (nog) niet getroffen. Uit de bij de aanvraag gevoegde informatie mag worden opgemaakt, dat het droog stralen met grit niet is uitgesloten, wat een geweldige stof overlast voor omgeving teweeg zal brengen. Dergelijke werkzaamheden horen niet in een recreatie gebied thuis en moeten naar het industrieterrein worden verwezen. LANDSCHAP Zoals bekend heeft elke provincie haar eigen provinciale landschap s- stichting. Elf stichtingen vormen te zamen met Natuurmonumenten en Vogelbescherming de particuliere terreinbeherende natuurbe schermingsorganisaties in Nederland. Uit een oogpunt van doelmatigheid, effectiviteit en kostenbe sparing, werken deze organisaties in toenemende mate met elkaar samen. Kortgeleden hebben ze een beginselverklaring ondertekend waarin de gemeenschappelijke uitgangspunten zijn omschreven en een aantal afspraken tot samenwerking zijn vastgelegd. Naast de landelijke samenwerking vindt ook op provinciaal niveau een toenemende samenwerkingplaats. Zo houden bijvoorbeeld de opzichters van Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap in een aantal reservaten toezicht voor elkaar en worden machines uitgeruild, zodat een efficiënte inzet mogelijk is. Ook in de aankoop sfeer zijn er goede onderlinge afspraken, waarbij de organisaties elkaar over en weer attenderen op aankoopmogelijkheden in el kanders aankoopgebieden. Een samenwerkingsvorm, waarbij de organisaties gezamenlijk naar buiten treden, is de Week van het Landschap. In Zeeland is deze week de laatste jaren een groot succes geweest. Midden 1983 publiceerde de gemeente Westerschouwen haar Struktuurschets. Een lijvig boekwerk, waarin na vele jaren van ad hoe maatregelen om de recreatie te stimuleren, een poging gedaan werd een samenhangende planologische visie te for muleren. Belangrijkste reden was, dat ook het gemeentebe stuur inzag dat de natuur en het landschap te veel te lijden hadden van de recreatieve wildgroei. Het ZCO en ook de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland hebben - on danks kritiek op een aantal onderdelen - het verschijnen en de inhoud van de struktuurschets toegejuicht. Eén van de punten waarop onze kritiek zich richtte, was de manier waarop het gemeentebestuur het fietsen wil stimuleren. Op zichzelf is meer ruimte voor de fiets een prima zaak, zeker als het de auto- druk in het duingebied van de Kop van Schouwen kan vermin deren. Maar we zijn gekant tegen nieuwe doorsnijdingen van bijvoorbeeld het Vroongebied tussen Haamstede en Renesse. Een goed voorstel in de Struktuurschets was het opheffen van de parkeerplaats bij het Watergat - één van de drukste duinovergangen - die voornamelijk gebruikt wordt door ge bruikers van nabij gelegen campings. Daardoor zou de Hoo- genboomlaan 'autoluw' kunnen worden en een prima fiets route ontstaan. Maar helaas. De gemeenteraad was het met B en W oneens. De auto's mogen niets in de weg worden gelegd. Nu is viahetbefaamde artikel 19 een plan voorgesteld voor een geheel nieuw fietspad naast de bestaande weg. Wèg hout wallen en elzenmeten, die nu van het volgen van de Hoogen- boomlaan een schitterende belevenis maken. Zowel de Na-

Wantij | 1984 | | pagina 14