Eendenkooi Eendenkooi St. Philipsland gekocht door Het Zeeuwse De kooi Zeeland 7 Landschap Het is nacht Enkele eenden verlaten het thuiswater om hun soortgenoten uit de wijde omgeving op te zoeken. Ze zijn door hun baas, de kooiker, af gericht en lokken nu de wilde eenden mee naar de plaats waar hij een ver nuftige inrichting heeft voor de een denvangst Daar aangekomen, ver schijnen de andere afgerichte een den om hen naar de uiüopers van de kooiplas - de vangpijp - te lokken. Als ze daar zijn beland, verschijnt plotse ling het kooikershondje. Even later verdwijnt het weer tussen de slim ge plaatste rietschermep langs de vang pijp. Dit spelletje herhaalt zich enige malen. De nieuwsgierige eenden zwemmen de vangpijp in. De kooiker dirigeert onzichtbaar voor de eenden zijn hond. Hij heeft een rokende turf bij zich om moge lijke mensengeur te verdrijven. Door een kleine spleet in de rietmat volgt hij nauwkeurig alle verrichtingen en z'n hond en eenden. Gedekt door de rietmatten verplaatst de kooiker zich 'op het juiste moment naar de ingang van de vangpijp en vertoont zich daar plotseling in volle lengte. De wilde eenden schrikken en vlie gen in paniek nog verder de met gaas afgeschermde vangpijp in, die steeds nauwer toeloopt en uiüoopt in een klein vanghokje. De afgerichte staleenden en de ge kortwiekte lokeenden hebben hun taak volbracht en zwemmen rustig te rug; klaar voor hun volgende op dracht U leest nu over het beroep van de kooi ker, een vakman die men niet elke dag tegen zal komen. Het kooikersvak stamt uit de middeleeuwen. Eenden kooien zijn een typisch Hollandse uitvinding. In Nederland zijn ca. 1000 ligplaatsen van oude kooien terugge vonden. Meestal blijkt de ligging alleen nog uit historische archieven. Het be roep moet in vroeger jaren lucratief ge weest zijn. Tegenwoordig wordt er nau welijks meer gevangen voor het gewin. Eendenkooien zijn nu natuur- en cul tuurelementen waar in hoofdzaak nog gevangen wordt voor het wetenschap pelijk ringonderzoek. De gevangen een den worden voorzien van een ring rond één der poten en vervolgens weer in vrijheid gesteld. De meldingen van later teruggevonden ringen geven goede in formatie over het leven van de vogels. Een eendenkooi bestaat uit een water plas (de kooiplas) die in elke hoek uit loopt in een gebogen vangpijp. De vangpijp is overdekt met een constructie van bogen en gaas en afgeschermd met rietmatten. Rond de kooiplas ligt het kooibos en aansluitend meestal nog een rietkreek. Bos en rietland leveren het materiaal dat de kooiker nodig heeft. De eenden die gevangen worden zijn in hoofdzaak afkomstig uit noordelijke streken. Na het broedseizoen doen zij ons land aan op hun trek naar het zuiden. De trek begint al in de zomer en is in de herfst en winter vooral afhankelijk van het weer. De meeste eenden verblijven in ons land als het vriest in het noorden en er bij ons nog open water is. Hier vinden de eenden dan hun voedsel dat zij 's nachts opnemen. Overdag rusten ze in beschutte en vooral rustige wateren. Vanouds Eggen eendenkooien dan ook aan de randen van hun voedselgebieden. In het vroege voorjaar trekken ze weer terug naar hun broedgebieden; de kooiker heeft dan tijd om in zijn kooi het nodige onderhoudswerk te verrichten. In de tijd dat de eenden in ons land ver- bhjven, is absolute rust op de kooi nood zakelijk. En niet alleen op de kooi. Ook in de omgeving dient het rustig te zijn. Hiermee zijn we gekomen op het zo genaamde afpalingsrecht. Dit zijn oude rechten die op de gronden rond een eendenkooi zijn gevestigd, altijd in de vorm van een cirkel rond het midden der kooi. Op deze gronden mogen geen ac tiviteiten plaatsvinden die de rust in de kooi verstoren. Zo mag er bijvoorbeeld niet worden gejaagd. Het afpaEngsrecht is dan ook geregeld in de jachtwet. Om dit recht te handhaven, is het wel nood zakelijk dat de kooi wettelijk is geregis treerd. Dit houdt onder meer in, dat de kooi ook werkehjk als vangkooi kan functioneren. In de provincie Zeeland bevinden zich nog vier eendenkooien: twee kooien in de duinen (bij Oostkapelle en Renesse) en twee kooien in het polderland (bij Nieuwerkerk en St. PhiEpsland). In geen van deze kooien vormt de vangst nog een wezenHjke inkomstenbron. De eendenkooi op St. PhiEpsland is kort geleden door de Stichting Het Zeeuwse Landschap aangekocht en daar ee de enige Zeeuwse kooi waarvan het voortbestaan met de daaraan ver bonden rechten voldoende verzekerd is. Deze kooi is op het nog jonge voorma lige Oosterschelde-eiland aangelegd rond de eeuw-wisseling in een oud kre kensysteem. Op basis van de kadastrale kaart uit 1867 is nog precies te recon strueren hoe van de oude kreken ge bruik is gemaakt bij de aanleg van de kooi. Het kooibos bestaat uit opgaand loofhout met veel wilg, es, els, popuher De ligging van de eendenkooi op St. Philipsland rietschermen DOOR ROBERT WILLEMS

Wantij | 1984 | | pagina 7