Verwerving Rechten Inspanningen Kooiker van Herk bij het einde der vangpijp waarin eenden gevangen worden. en eik. In de struiklaag komt veel vlier voor. De kruidenbegroeiïng is kenmer kend voor voedselrijke gronden. Er staat veel fluitekruid. Op plaatsen met weinig lichtinval domineren mossen zoals fijn laddermos en bleek dikkopmos. Op vochtige plaatsen komen natuurweten schappelijk waardevolle moerasvegeta ties voor met soorten als cyperzegge, moeraszegge, driedelig tandzaad, wolf- spoot en gele lis. De broedvogelstand is rijk en gevarieerd. In 1983 broedden er onder meer koolmees, pimpelmees, zwartkop, tuinfluiter, fitis, kleine kara- kiet, bosrietzanger, roodborst en ransuil. De verwerving van de ca. 7 ha grote kooi met toebehoren verliep niet geheel pro bleemloos. Er waren meerdere kapers op de kust. Eén der kapers had het voor nemen de kooi te verwerven met het doel de oude rechten te laten vervallen. Hierdoor zou een uitgestrekt jachtge bied vrijkomen en kon op effectieve wijze landbouwschade bestreden wor den. Het Zeeuwse Landschap besefte zeer goed, dat bij het verdwijnen der rechten en het vervallen der registratie deze kooi voor eeuwig verloren zou zijn. Maar de Stichting zat in tij dnood, want zij had slechts tot een bepaalde datum het recht van koop verworven en de finan ciering was nog niet rond. Met behulp van garantiestelling door een particulier fonds en de prijzenswaardige inzet van de Rijksoverheid kon de Stichting toch op het laatste nippertje de kooi van haar ondergang redden. Het afpalingsrecht beslaat een cirkel van 625 meter uit het midden der kooi en bestrijkt daarmee een oppervlakte van 123 ha. Dit recht is gevestigd door de familie del Campo genaamd Camp. Deze familie heeft het noordelijk deel van het eiland in 1847 ingedijkt. Bij de verkoop van haar eigendommen heeft zij een aantal bepalingen in de verkoop akten laten opnemen, die bij elke vol gende koper meegaan. Zo mag er door eigenaren en gebruikers binnen het af palingsrecht niet „worden geschoten of vuurwerk afgestoken of op het veld met stoom gedorschen of op andere wijze geraas gemaakt worden of wild bemach tigd of de vlucht daarvan belemmerd worden..." Ook mag er niet gebouwd worden. Het kooikersvak wordt al vanouds uitgeoefend door de familie van Herk. De heer van Herk heeft met dit recht al heel wat van doen gehad. Zo kan hij vertellen dat zijn vrouw nog nooit een mattenklopper heeft gehanteerd en dat ook het lopen op klompen in zijn gezin taboe was. Dat alles zou de schuwe een den verstoren. Maar ook kon hij door middel van dit recht voorkomen, dat er binnen de afpalingskring gebouwd werd of de rust door bejaging te veel verstoord zou worden. Hier openbaart zich een levensprobleem van de rechtgeaarde be roepskooiker in een maatschappij van toenemende onrust en intensivering van omringende landbouwgronden. Bij de aankoop van de eendenkooi heeft Het Zeeuwse Landschap zich gereali seerd, dat er nog heel wat inspanningen nodig zijn om het achterstallige onder houd weg te werken en de kooi in een goede onderhoudstoestand te beheren. Bij toenemende bezuinigingen is dit geen eenvoudige opgave. De Stichting had hier eenvoudig niet het geld voor, zodat er dus naar andere wegen gezocht moest worden. Voor de noodzakelijk te verrichten werkzaamheden is daarom een project gestart dat het mogelijk maakt om met vrijwilligers 'met behoud van uitkering' te kunnen werken. In middels zijn reeds vier enthousiaste mensen met hun werkzaamheden be gonnen. De dagelijkse leiding heeft een medewerker die dankzij een speciale re geling tijdelijk kon worden aangesteld. V anzelfsprekend isookdekooiker nauw betrokken bij alle uit te voeren werken. In de komende maanden krijgt het kooibos een flinke opknapbeurt, wordt het riet gemaaid, zullen de vangpijpen en rietmatten geheel worden gerestaureerd en zal de beschoeiing langs de kooiplas worden vernieuwd. Als alles weer geheel in orde is, zal de Stichting overwegen om de kooi gedurende een bepaalde pe riode van het jaar open te stellen voor excursies, zodat ook u de gelegenheid kan worden geboden kennis te nemen van het boeiende kooikersvak, uitge oefend in een bijzonder fraai stukje Zeeuwse natuur. 8

Wantij | 1984 | | pagina 8