Actie voor vlinders De groene golf Steek de loftrompet voor wat wel het paradepaardje van de vlinderstichting genoemd mag worden. In 1989, het „jaar van de vlinders" wordt met het boek, „Actie voor vlinders" de snel achteruit hollende dagvlinder stand aan de kaak gesteld. Deze op zich trieste vaststelling heeft de samenstellers niet kunnen weerhouden een voor het oog zeer aantrekkelijk, leesbaar, leerzaam en volledig werk af te leveren. Het boek begint met een algemene inleiding. Verschillen tussen dag- en nachtvlinders, de de gedaantewisseling, voortplan tingsgedrag, fysiologische levensvoorwaarden, oriëntatie op vegetatiestructuren en over winteringsstrategieën zijn zaken die de revue passeren. De in leiding eindigt met een korte schets van de problematiek rond het voortbestaan van de vlinders en wat wij er aan moeten doen. In de volgende hoofdstuk ken is „Actie voor vlinders" te beschouwen als een op de Nederlands/Vlaamse situatie toegespitste versie van dat soortbeschermingsplan. Elk hoofstuk behandelt een biotooptype met twee steeds terugkerende thema's. In de eerste plaats de oorzaken van achteruitgang en huidige - vaak miserabele - condities van een landschap. Op de tweede plaats de mogelijkheden om herstel van de typische vlinderfauna te bewerkstelligen. Zo vlinderen we van natuurlijk landschap als de duinen naar steeds sterker door de mens gemaakte en beïnvloede „biotooptypen" als steden en dorpen. ^Actie voor vlinders" kunt u op verschillende manieren ge bruiken - als een aantrekkelijk plaatjes kijkboek met onderschriften die elke illustratie in een ecologische of ethologische context plaatsen - als een encyclopedie om in een verloren moment ergens open te slaan. In omkaderde stukken tekst staat dan iets over bijvoorbeeld de eigenaardige levenswijze van één bepaalde soort, de rol van mimicry of de vlinder fauna van een heel bijzonder biotoop als het rivierdalbos; - of als het boek dat een goed inzicht geeft in de oecologie van onze vlinders, en dat tegen de achteruitgang van deze wonderschone dieren in het huidige landschap, reële mogelijkheden voor herstel geeft. Actie voor vlinders. Hoe kunnen we ze redden. Door JosefBlab, Thomas Ruckstuhl, Thomas Esche, Rudi Holzberger en Jan van der Made. Uitgave: Vlinderstichting Wageningen (08370-11220), Wereld Natuurfonds Zeist en M&P Boeken in Weert. 192pagina's met 362 illustraties in kleur f 60,--. Maxcel Rekers De milieubeweging heeft gelijk gekregen 1 Is onze rol nu uitge speeld en moeten we het behar tigen van milieubelangen over laten aan de overheid en de po litieke partijen In het boek „De groene golf' steltJaqueline Cramer dat die konklusie te voor barig is. Zij pleit er wel voor dat de milieubeweging haar positie heroverweegt. De groene golf beschrijft de geschiedenis en toekomst van de milieubeweging. Het boek beperkt zich tot die, met name landelijke aktiegroepen die vanaf het midden van de jaren zestig in ons land ontstonden. In de be schreven decennia onderscheidt de schrijfster vier fasen(1) de opkomst van het milieuakti- visme in de jaren zestig; (2) de periode van bewustmaking ('69-'7 3); (3) de politisering binnen de milieuorganisaties ('74-'80) en (4) de periode van bezinning en heroriëntatie ('81- '88). Van elke periode geeft ze de gangbare visie (wereld beeld, technologie-opvatting en visie op wetenschap) en de acties die de verschillende milieuorganisaties gebruikten om hun politieke doelen te bereiken („politieke strategie"). De groene golf is geen gemakkelijk, theoretisch boek dat op overzichtelijke wijze een beeld geeft van de geschiedenis van de milieubeweging op lande lijk nivo. Echt boeiend is het laatste hoofdstuk waarin de schrijfster haar visie geeft op waar we als milieubeweging naar toe moeten. De groene golf, geschiedenis en toekomst van de milieubeweging door Jacqueline Cramer. Uitgeverij Jan van Arkel, Utrecht, 1989. 144 pag. f 20,-. Karen Fortuin.

Wantij | 1989 | | pagina 20