3 gebied van natuurbescherming, planologie en milieu met raad en daad bijgestaan. De ZMF trad verder op als vertegenwoordiger van de Zeeuwse natuur- en milieubelangen in lande lijke overlegorganen en in diverse provinciale kommissies. 2.5. Financiën De problemen ontstaan door stijgende personeels lasten zijn ondervangen doordat de provincie heeft toegezegd om voor vier jaar, vanaf januari 1989, bij de subsidieverlening rekening te houden met de werkelijk gemaakte loonkosten. Bovendien zijn door de provincie de gemaakte kosten voor de ATV-herbezetting over de jaren '85 en '86 gedekt. Onze aanvraag om over het jaar 1988 het exploitatietekort, ontstaan door de meer dan trendmatige groei van de salariskos ten vanaf 1985, op te vangen is echter afgewe zen. Hierdoor is een probleemsituatie ontstaan. Er zal ingeteerd worden op het beperkte eigen vermogen van de ZMF. Hoewel de exploitatie over 1989 een klein overschot vertoont, is de finan ciële situatie van de ZMF per saldo hierdoor beduidend verslechterd. Als bezuinigingsmaat regel is in 1989 de km-vergoeding voor vervoer met de auto naar beneden gebracht en is besloten om vanaf 1990 Wantij vier in plaats van vijf maal per jaar uit te brengen. 3. AKTIVITEITEN 3.1. Algemeen In 1989 verscheen ons tijdschrift Wantij zoals gebruikelijk vijf maal. Het blad bevatte een grote variatie aan natuur- en milieugerichte artikelen: Milieumanagement, schaapskudde in Saeftinge, scheepsongevallen, natuur in kuituur landschap, kunststofverpakkingen, kreken enz. De edukatieve vouwbladen, waarmee in 1987 begonnen is, zijn ook dit jaar in Wantij in gevoegd en via extra oplagen naar diverse doelgroepen verspreid. De thema's waren: natuur- gerichte rekreatie, wonen en milieu, energiebe sparing en water in het huishouden, steeds uit gewerkt naar mogelijkheden voor milieubewust handelen door burgers. Ook dit jaar werd in diverse "huis aan huis"- bladen een veertiendaagse milieu-voorlichtings rubriek verzorgd. Alle regio's in Zeeland krijgen nu op deze manier ZMF-informatie direkt aan huis geleverd. Onderwerpen waren o.a. schar relvlees, spaarlampen, klachten, kosmetica, tuin en luchtverontreiniging. In 1989 is er een regio-avond verzorgd op de Bevelanden. De bedoeling van zulke avonden is om de ZMF-achterban te tonen wat de ZMF voor de individuele leden en aangesloten verenigingen kan betekenen. Tevens bood de avond de aange sloten verenigingen de mogelijkheid zichzelf aan anderen te presenteren. Via promotiestands deden we mee aan het Schaaps- scheerdersfeest in Nisse en het Straatfestival in Ovezande. Het blijft moeilijk de stands te bemensen. In de eerste helft van 1989 heeft de PR-kommis- sie i.s.m. Albert Doorenbos gewerkt aan een PR- notitie. Deze PR-notitie moet de basis vormen van het PR-beleid voor de komende tijd. Voorheen was de PR-kommissie tamelijk ad hoe bezig. De belangrijkste punten uit deze notitie waren: 1. Nadrukkelijker aandacht voor PR in dagelijkse aktiviteiten. 2. PR meer koppelen aan akties van de ZMF (b.v. symposia, presentatie van plannen) om de naambekendheid te vergroten en/of een goede reputatie te verkrijgen. 3. Het maken van een ledenwerfplan. We vinden een stabiel ledental belangrijk. Het streven voor de korte termijn is een aanwas tot 2000. De ledenontwikkeling toont de laatste jaren een negatieve tendens. Die proberen we dus door ledenwerving om te buigen. 4. Het versterken van het kontakt met aange sloten groepen (b.v. d.m.v. een bezoek aan de besturen) In de tweede helft van 1989 is de PR-kommissie gestart met het opzetten van een ledenwerfplan. Als eerste is de ZMF-stand grondig herzien. Voor 1990 wordt gezocht naar een persoon die het PR-beleid van de ZMF verder kan uitwerken. 3.2. Milieu en energie Evenals in het vorige jaarverslag worden weer de belangrijkste onderwerpen beschreven waaraan in 1989 aandacht werd besteed. Er is niet gestreefd naar volledigheid. Zo zijn allerlei kleinere zaken waar de ZMF zich mee bezig hield door het uitbrengen van reakties, advies of voorlichting onbesproken gelaten. Milieu (algemeen) Milieuwerkgroepen van de ZMF zijn de Kanaal zonewerkgroep, Werkgroep milieubeleid Walcheren, Milieuwerkgroep Zeeland. Daarvan heeft de laatste enkele kleinere groepen gevormd. Dit zijn: de Afvalwerkgroep, Werkgroep bodemveront reiniging en Industriewerkgroep. De oprichting van de Milieuwerkgroep Hulst/Hontenisse kreeg dit jaar zijn beslag en een nieuwe werkgroep op de Bevelanden is in voorbereiding. De ZMF bracht hiermee haar streven ten uitvoer om te komen tot een goed netwerk van regionale (natuur- en) milieugroepen in Zeeland. De Kanaalzonewerkgroep onderhoudt kontakten met bewonersgroepen en volgt het provinciale projekt "Gebiedsgerichte benadering Kanaalzone" op de voet. Aandacht bestaat vooral voor: stankbele vingsonderzoek, afvalverwerkingsplannen, lucht kwaliteit, Axelse Vlakte, baggerspecieberging, extern veiligheidsonderzoek (gevaren buiten de bedrijfsterreinen) en vergunningen. De Werkgroep Milieubeleid Walcheren is een sterk regionaal gerichte groep. Zij besteedde aandacht aan voorbereiding voor de oprichting van een milieuinformatie en -edukatiecentrum op Walcheren (Middelburg) en aan de uitworp van CFK's door de Vitrite in Middelburg. De Milieuwerkgroep Zeeland houdt zich bezig met meer algemene Zeeuwse milieuzaken, zoals de toekomstige afvalverwijdering met aandacht voor: afvalpreventie, hergebruik en nuttige toepassin gen, komposteren gft-afval en uiteindelijk storten of verbranden. De afvalstudie van DHV voor de provincie Zeeland met daarin argumenten voor een keuze tussen de afvalverbranding in het Sloegebied of Moerdijk werd bekritiseerd. Daarbij is aangedrongen op toepassing van eerdergenoemde mogelijkheden om de afvalstroom drastisch te verkleinen. Een afval-enquête onder de Zeeuwse gemeenten naar de gescheiden inzameling van de verschil lende opnieuw te gebruiken frakties in het huishoudelijk afval werd afgerond met een brochure die op ruime schaal werd verspreid. Alle gemeentelijke en provinciale politieke partijen ontvingen daarover een vouwblad. Andere zaken die in 1989 tot de aktiviteiten behoorden: - deelname aan de landbouwwerkgroep energiepro- duktie uit gewassen; - medewerking met een flink aantal personen aan FNV-avonden diskussie-projekt Milieu; - verzorging kursus "Milieu bij huis" ter versterking en scholing van de werkgroep milieu en huishouden Sas van Gent; - overleg met enkele gemeenten over afval en alternatieven in gebruik bestrijdingsmid delen; - verzorging van diverse lezingen op natuur- en milieugebied; - behandeling van tientallen klachten/vragen op natuur- en milieugebied. Westerschelde De ZMF heeft samen met de aktiegroep "Redt de Schelde" en de Belgische milieuorganisatie BBL en de Stichting Reinwater dit jaar verder ge stalte gegeven aan de Scheldeloop: een voet tocht voor een Schone Schelde van 3 weken van Breskens tot aan de bron van de Schelde in Noord-Frankrijk welke start op 9 april 1990. Natuur- en milieuorganisaties langs de Schelde zullen natuur- en milieuaktiviteiten verzorgen tijdens de loop. Het Westerscheldebeleidsplan werd van kommen- taar voorzien. Voornaam aandachtspunt in het kommentaar is, dat het internationale en natio nale natuurbelang van de Westerschelde nauwe lijks uit de verf komt in het beleidsplan, dat de scheepvaart en industrie de overhand hebben en dat de eisen en maatregelen op water- en waterbodemkwaliteit achterlopen bij landelijk beleid. Ook de onderwaterbodems en de waterkwa liteit krijgen te weinig aandacht in vergelij king met de hoofddoelstelling scheepvaart en industrie. Gepleit is voor een overleg tussen de Scheldeoeverstaten over verbetering van de waterkwaliteit in plaats van voor de huidige aanpak via de waterverdragen. Bodemsanerino Het ontwerp-bodemsaneringsprogramma 1990 van de provincie Zeeland werd doorgelicht. Feitelijke aanpak van de problemen blijft achter bij de plannen. Een totaalvisie is gewenst voor alle bodems, die nog voor onderzoek en sanering in aanmerking komen. Niet alle vervuilde terreinen zijn nog in kaart gebracht. Waterbodemvervuiling Naar aanleiding van diverse saneringsprojekten van onderwaterbodems in Zeeland is landelijk overleg gevoerd over de gewenste aanpak. De konklusie daaruit is dat de milieuorganisaties vasthouden aan het uitvoeren van de best be staande technieken om vervuilde en schone baggerspecie te scheiden en verdere reiniging van de vuile specie toe te passen. Daarvoor moet meer financiële inspanning door het Rijk worden opgebracht. In deze zin werd door de ZMF beroep ingesteld tegen de door RWS (Rijkswaterstaat) verleende vergunning voor baggerspecieberging in de voormalige buitenhaven Hansweert, waar vervuilde specie uit te saneren Oosterschel- dehavens wordt gedumpt. Met de hoofddirektie RWS Zeeland is overleg geweest, dat echter weinig opleverde. De behandeling van het ingediende schorsingsverzoek bij de Raad van State was niet positief. Het verzoek werd afgewezen. Nadere informatie leert dat toch enkele extra proeven werden genomen met beperkte scheidings- en reinigingstechnieken. RWS is niet erg te spreken over de opstelling van de ZMF en SNM (Stichting Natuur en Milieu) bij de vele slibbagger en -bergingsaanvragen. Visies botsen vooral t.a.v. de door milieuor ganisaties geweigerde terugstorting verontrei nigde (klasse 2-specie) in de Oosterschelde Ook het uitblijven van definitieve oplossingen voor slibberging en toepassing van bestaande reinigingstechnieken zorgt voor verschil in inzicht Op de provinciale Startnotitie MER (Milieu Effekt Rapportage) voor baggerspecieberging in Zeeland werd uitvoerig gereageerd met gebruik making van adviezen van deskundigen uit het Del- taoverleg en de Milieuwerkgroep Zeeland. Energie Door vertegenwoordiging in het bestuur van Zeeuwind en middels de nauwe kontakten op de werkplek, steunt de ZMF deze stichting die zich bezig houdt met het bevorderen van windenergie in de provincie. De opening van de molen in Oostburg was een markant moment. De voortgang

Wantij | 1990 | | pagina 30