LESJE... Antifouling Uw bijdrage? Alternatieven Huurders Uw bijdrage? Algenaangroei den, zullen regeringen van ontwik kelingslanden onder enorme druk staan om de bossen te kappen. Tropisch hardhout wordt onder an dere toegepast voor kozijnen, deu ren, parketvloeren, multiplex, meu belen, tuinschuttingen en paaltjes in de weg- en waterbouw. Al deze produkten kunnen veelal goedko per en van vergelijkbare kwaliteit geleverd worden in Europees hout. De belangrijkste alternatieven zijn vurehout, grenen en douglas. Deze houtsoorten zijn niet duurder dan bijvoorbeeld meranti en meestal van even goede kwaliteit. Het is he laas een trend om naar hardhout te vragen. Zolang er geen waterdichte garanties zijn dat het tropisch hout uit duurzaam beheerde bossen af komstig is, verdient het aanbeve ling hardhout selektief en liefst he lemaal niet te gebruiken. Vraag le veranciers naar alternatieven. Architekten en woningbouwvereni gingen kunnen als konsument het meest bijdragen aan vermindering van het gebruik van tropisch hout. Huurders hoeven echter niet stil te zitten. Een huurster in Middelburg heeft er bij de Woningbouwvereni ging Middelburg en de gemeente op aangedrongen af te stappen van tropisch hardhout. Dit heeft er toe geleid dat de woningbouwvereni ging op dit moment opnieuw een af weging maakt. Dus huurders klim in de pen! In het Sloegebied produceert Elf flto- Chem Atochem organotins. In de wa tersport worden die gebruikt om aangroei van algen op de scheeps wand te weren. Het organotin weekt zich in het water langzaam uit de verf los en zorgt zo voor ver ontreiniging. In de landbouw ko men organotins in bestrijdingsmid delen voor. Het tin, dat Atochem als halffabri kaat aangeleverd krijgt, komt oor spronkelijk uit Indonesië, Maleisië, Bolivia, China en Brazilië. In deze landen ontstaan grote milieupro blemen door de delving en verwer king van het tinerts. Rivieren wor den vervuild, tropisch regenwoud verdwijnt en mijnwerkers sterven op jonge leeftijd. In Nederland is de lozing van mi lieugevaarlijke stoffen op de Wes- terschelde de laatste jaren door Atochem verminderd. De uitstoot naar de lucht moet, om aan de richtlijnen te voldoen, de komende jaren met circa 60 procent terugge bracht gaan worden. De ideale antifouling die de aan groei van algen stopt en snel af breekbaar is, bestaat nog niet. De nieuwe tinvrije antifouling bevat meestal koperverbindingen. Die zijn weliswaar minder schadelijk, maar niet onschadelijk voor het mi lieu. Ook de koper- en tinvrije anti fouling die Sikkens op de markt brengt, Ruwa Chloorrubber Anti fouling 2000, bevat een bestrij dingsmiddel waarvan de effekten op het milieu nog onvoldoende be kend zijn. De stof is in elk geval gif tig voor vissen. Er is wel een coating zonder gifstof fen, de VC Liquid Speed van Inter national. Die is geheel op teflonba- sis. Deze "antikleeflaag" is zo glad dat aangroei gemakkelijk te verwij deren is. Nadeel is dat bij een klei ne beschadiging de hele laag ver wijderd moet worden. Ook is de produktie van teflon allesbehalve milieuvriendelijk. Tegenwoordig heeft Sikkens een antifouling op waterbasis, de VC Aqua 12. De gif stoffen verschillen niet van andere antifoulings. Het voordeel is dat er geen oplosmiddelen in zitten. Wie veel in zoet water vaart en een enkele keer naar zout water gaat, kan de aangroei gemakkelijk ver wijderen. Door de verandering van zoet naar zout water sterven de al gen af. Andersom, van zout naar zoet, geldt hetzelfde.

Wantij | 1992 | | pagina 15