ordening. Maar dat is volop onderwerp van debat. Eén ding is handhaving. Wie wat gaat doen moet nog vorm krijgen, ziet duidelijk het belang in van handhaving. Bij de fundamentele wijziging van de wet krijgen de provincies meer mogelijkheden. Handhaving krijgt een veel centralere rol. Dat spoor vind je ook terug in de 5e nota op de Ruimtelijke Ordening, die volgend jaar wordt gepresenteerd. Het ruimtelijke ordeningsbeleid moet duidelijker en inzichtelijker als het gaat om het verkeer tussen overheden." Heeft de actie effect gehad? "Ik denk het wel. De zaak Reimerswaal zorgt ervoor, dat veel gemeentebesturen zich nu afvragen, hoe doen wjj het nu eigenlijk? Je zou het 'het mevrouw Leemhuis effect' kunnen noemen. Iedereen gniffelt, omdat Zuid-Holland te kijk staat, maar tegelijkertijd stelt men zichzelf de vraag: maar doen wij het eigenlijk wel beter?" Hebt u veel reacties gehad op de actie? "Veel, ook van burgers, in de trant van: kom ook maar eens bij ons kijken. Het signaal is duidelijk, we moeten handhaving serieus oppakken. Het gaat er om, dat de grondhouding verandert. We leven in een vol land. Als Nederland moeten we zorgvuldig met de ruimte omgaan. Dat credo slaat aan. Het mag niet zo zijn dat degene die het hardst schreeuwt, of de beste contacten met de burgemeester heeft of het grootste bedrijf in de gemeente bezit, het voor het zeggen heeft." Is dit een nieuwe aanpak van het ministerie? "Hierin zie je zeker ook de hand van minister Pronk. Hij voelt de tijdsgeest heel goed aan. Toen hij na jaren buitenland terugkeerde in Nederland, was zijn reactie: ik zie een hoop din gen in Nederland die ik niet begrijp. Het is echt nodig om de parels die we hebben zorgvuldig te koesteren, en daar hoort Zeeland zeker ook bij. Wie daar met z'n handen aan wil komen, moet wel een hele goede afweging maken." Aan de Weelweg by Waarde is onder bet mom van een agrarisch bedryf een grondverzetbedryf verrezen 8

Wantij | 1999 | | pagina 32