aai DOSS LE» Keil DB INSIDERS Het dossier Reimerswaal roept de vraag op, hoe het zover heeft kunnen komen? Deze vraag legden we voor aan een vijftal mensen, die goed thuis zijn in de bestuurlijke cultuur van de gemeente Reimerswaal. Dat zijn: Mieke van der Jaet. journaliste van de PZC. Marian de Koster, statenlid voor de PvdA, daarvoor jarenlang gemeenteraadslid in Reimerswaal. Harrv Raad, lid van de Planologiewerkgroep De Bevelanden, een werkgroep van natuurbeschermers die zich bezighoudt met de lokale politiek. Hij is 10 jaar geleden in de planologie geïnteresseerd geraakt door zijn betrokkenheid bij de geluidshinder van een bedrijf in de gemeente. De heer F. Welling, inwoner van Kruiningen. Hij heeft 6 jaar geleden een huis aan de Zanddijk gekocht om er zijn oude dag door te brengen. Hij voert actie samen met de andere bewoners van de Zanddijk tegen de uit breidingsplannen van het bedrijf Lamb-Weston/Meijer. De heer Izaak Vogelaar, fractievoorzitter van de VVD in de gemeente Reimerswaal zag, na eerdere toezeg gingen, af van een bijdrage wegens tijdgebrek. Stemmingmakerij De eerste vraag die we aan hen voorlegden was, of zjj zich herkenden in de bevindingen van de inspectie, of is er eerder sprake van stemmingmakerij, zoals de burgemeester suggereer de? Mieke van der Jagt reageert als door een wesp gestoken: "De krant is stemmingmakerij ver weten, maar die drijfveer is bij ons niet aanwezig. Eerst was er rook en er werd heel geheimzinnig gedaan over het vuur. Toen al werd de PZC stemmingmakerij verweten. Uiteindelijk bleek de zogenaamde mug wel degelijk een olifant, maar het verwijt bleef dat we sensatiebelust waren." De anderen waren niet echt verrast door het inspectierapport. De Koster: "Met de inmiddels bekende interne richtlijnen begaven het gemeentebestuur en de gemeenteraad zich bewust op glad Ijs. De meerderheid van de raad heeft met het volle ver stand deze regels vastgesteld. Men wist dat het buitenwettelijke maatregelen waren. Het gehanteerde Reimerswaalse motto is: de burger ter wille zijn. Oké, maar wat goed is voor de één, is het juist niet voor de ander. En dat laatste willen de verantwoordelijken in Reimerswaal niet zien." Ze noemt als voorbeeld de verplaatsing van het uienbedrijf Van Houte. Het bedrijf was geves tigd in de bedryfskern van Waarde. Het bedrijf groeide en wilde een groter onderkomen. Er waren nogal wat argumenten om Van Houte op het bedrijventerrein Stationsgebied te vesti gen. Daar past het prima, de infrastructuur is uistekend en dichtbij liet station. Het bedrijf mocht zich van de meerderheid van de gemeenteraad midden in het buitengebied vestigen, de smalle wegen en het zware vrachtverkeer ten spijt. Cultuur De bestuurscultuur kan mogelijk verklaren waarom het gemeentebestuur zo handelde. Welling is tevreden over de wijze waarop hij op het gemeentehuis wordt ontvangen en behandeld. Harrv Raad kenschetst de cultuur op het gemeentehuis als 'informeel'. Ook anderen geven aan dat het ambtenarenapparaat open staat en bereid is alle informatie te geven. De Koster: "De meeste ambtenaren oefenen hun vak goed en met de beste intenties uit. Ze 10

Wantij | 1999 | | pagina 34