Nieuwe directeur ZMf Ira von Harras DE VOETAFDRUK J Goes - Als Coördinator Duurzaamheid van Scalda was Ira von Harras al bekend met het verschijnsel voetafdruk. Ze liet studenten door middel van het meten van hun voetafdruk zien dat hun manier van leven invloed heeft op de wereld. Zelf deed ze ook mee. Niks nieuws dus. Toch maakt het nieuwe direc teurschap van de ZMf haar extra bewust van het belang hiervan. Test zelf je voetafdruk Dekentje Vlees Vliegen Eerlijke voetafdruk mondiaal 1,8 ha. Gem. voetafdruk mondiaal 2,7 ha. Gem. voetafdruk Nederlander 6,3 ha. www.voetafdruk.nl Gerda Spaander Met haar score van 3,5 ha hoeft ze zich niet te schamen. Eigenlijk scoort ze op veel punten zeer laag. Het helpt dat ze veel plezier beleeft aan winkelen via Marktplaats. Bijna al haar kleren en spullen in huis koopt ze op die manier, dus tweedehands. Af en toe samen met haar dochter van 14, op de bank met ieder een laptop, om te kijken wat Marktplaats te bieden heeft. Eerst wilde haar dochter alleen nieuwe kleren van een bekend merk, maar dat hoeft niet meer. Zuinigheid komt ook naar voren bij het CV-beleid: eerder een dekentje pakken dan de thermostaat hoger zetten. 'En gezellig tegen mijn man aankruipen, dat helpt ook. Al staat onze thermostaat niet op 17 graden, zoals bij sommige vrienden.' Ook het papiergebruik is minimaal. Alleen een papieren krant op zaterdag, veel digitaal leesvoer, en boeken deelt ze tegenwoordig. 'Maar dat moest wel wennen, ik heb moeten leren om boeken af te kunnen staan. Eigenlijk zijn boeken me heilig, maar ik vind dat ik dat ook moet loslaten, tenminste voor een deel.' Dat Ira von Harras niet helemaal op een minimale score zit komt door twee dingen: vlees en vliegen. 'Ik zou graag vegetariër willen zijn, maar in tijden dat ik geen vlees at merkte ik dat ik er echt soms naar hunkerde. Ik zou willen dat het niet zo was. Dus we eten een paar keer per week vlees, behalve mijn vegetarische dochter. Overigens kost vleesloos eten me in een restaurant geen moeite, als daar met passie wordt gekookt.' En dan het andere 'guilty pleasure', het vliegen. Jaarlijks gaat Ira wel ergens in Europa met het vliegtuig op vakantie. 'Ibiza is op een andere manier toch moeilijk bereikbaar. En binnenkort heb ik een bruiloft in Barcelona. Eigenlijk kan het niet, maar ik ga er wel naar toe.' Daartegenover maakt ze weinig autokilo meters en pakt ze als het even kan de trein. Maar ze weet nog niet precies hoe ze naar de ZMf-ledenvergaderingen her en der in de provincie zal gaan. Toch maar een elektrische auto leasen? 28 wantij mei 2017

Wantij | 2017 | | pagina 28