'Als Zeeland slim is koestert ze-haar groen en ruimte' Rinus Spruit Zuurstof De Wonderdokter Foto: Rachel van Westen. Geboren en woonachtig in Nieuwdorp, 1946. Prijs van de Zeeuwse Boekhandel (2013) en Zeeland Refinary Cultuurprijs (2016). en 'schotevisjes' of stekelbaarsjes, ik zie ze weinig meer', zegt Rinus. De welvaart heeft volgens hem veel voordelen, maar het verdringt ook het karakteristieke natuurlijke. 'Van die lelijke stalen loodsen op de boerenerven ofaan de randen van de steden bijvoorbeeld. Ze passen niet in de groene omgeving. Als Zeeland slim is, houdt ze oog voor wat haarjuist zo uniek maakt en koestertze haargroen en ruimte.' Voor Rinus betekent buiten zijn letterlijk zuurstof. Daarom loopt hij tussen de bloeiende meidoornstruiken over de Valdijk bij Nisse, gaat hij op in de stilte die hangt overde zinderende percelen suikerbieten bij Oud-Sabbinge en drinkt hij koffie bij een strandtent in debuurtvan Terneuzen, waar de schepen vlakvoorje neusvoorbij varen. Voor het boekwaar hij nu aan schrijft moet hij af en toe in Gent zijn. Een prachtige oude stad die, naar Rinus' mening, vanuit Zeeland eigenlijk veel beterontsloten zou moeten worden. Het liefst zou hij vanuit Terneuzen op een permanente rechtstreekse trein- of busverbinding naar Gent stappen. En dan kijken en kijken, hoe het landschap achter de ruiten voorbij glijdt. Gabi Sinke is lid van de Wantijredactie. In zijn nieuwste boek De Wonderdokter schijnt Rinus Spruit nieuw licht op het werk en leven van de legendarische maar bijna vergeten Zeeuwse dokter Albert Willem van Renterghem. Het geeft een unieke doorkijk op de periode vanaf halverwege de negentiende eeuw tot begin twintigste eeuw, waarin radicale veranderingen plaatsvonden op het gebied van (medische) wetenschap, hygiëne en geloof en hypno- en psychotherapie hun intrede deden in de behandelwijze. De wonderdokter. Uitgeverij Cossee, 2019. wantijj oktober 2020 (f 9

Wantij | 2020 | | pagina 9