'Onze inzet was om waar mogelijk de pijnpunten voor natuur en landschap er uit te halen' Met Robbert Trompetter (Programmamanager RO Landschap bij ZMf) praten we over vier projecten als voorbeeld voor de vele ontwikke lingen die in het Veerse Meer gebied spelen. Zilveren Schor Harbour Village Arnemuiden Jaarrond verstoring Waterpark Veerse Meer Arnemuiden Paardekreek Kortgene Zuidvlietpolder Wolphaartsdijk Waar vroeger de groepsaccommodatie 'Het Zilveren Schor' stond, zijn nu 78 luxe vakantiebungalows gebouwd. Deze zijn verkocht aan vermogende particulieren en worden deels recreatiefverhuurd. 'Wat daar mis mee is?' luidt de retorische wedervraag als we Robbert Trompetter vragen of dit een gewenste ontwikkeling is. 'Het is een versteende rand van het meergeworden. Niet bepaald fraai. De mensen gaan die grijze rand benade ren vanuit het gevoel dat het een privaat gebied is in plaats van publiek gebied. Ze gaan er omheen varen en rijden. Wat van ons allemaal was, is nu slechts van enkelen. Tegenwoordig noemen we dat 'het landschap consumeren in plaats van creëren.' Dat is hier heel sterk gebeurd. Ik zie liever dat we een mooi landschap versterken en er hooguit enkele recreatiewoningen in zetten.' Trompetter noemt tevens de aantasting van de natuur. 'De bungalows staan grotendeels dicht op de oever en zitten daarmee in het Vogelrichtlijngebied. Er isjaarrond verstoring. Een enkele verstoring is niet zo erg. Maar als je alle locaties met ontwikkelingen rond het Veerse Meer optelt, dan is er sprake van een forse recreatiedruk op de natuur. Het is bekend dat het met de vogelstand van een aantal soorten niet goed gaat. Die zitten nu op 20a30% van de instand houdingsnorm.' Voor Trompetter was Harbour Village de trigger om nieuwe ontwikkelingen scherp te gaan volgen. 'Hier hebben de natuurorganisaties on voldoende opgelet. Ik baal ervan dat het zo gelopen is.' Op de plaats waar voorheen camping 'De Witte Raaf' was, heeft ontwikkelaar 'Driestar' een park voor 800 recreatie woningen en 22 appartementen gepland. Trompetter heeft zich vrij intensief met de planvorming bemoeid. 'Het was een vaststaand gegeven dat Driestar met een goedgekeurd bestemmingsplan in de hand verworven rechten bezat. Onze inzet was om waar mogelijk de pijnpun ten voor natuur en landschap er uit te halen. Dat is deels gelukt. We gingen terug van 1.200 naar 822 eenheden. De groene rand langs het meer blijft intact en openbaar toegankelijk. Er komen veel waterpartijen. Al met al ben ik aardig tevreden. Als het zo gerealiseerd wordt dan kan het een voorbeeld zijn voor andere projecten. In deze situatie hebben we er voor de natuur alles uitgehaald wat maar mogelijk was.' Er ligt nu een ontwerp bestemmingsplan. 'ZMf heeft een zienswijze ingediend maar als die positief behandeld wordt dan gaan we akkoord. Deze zomer zal het vastgestelde bestemmingsplan er moeten zijn.' Over dit plan wordt al een jaar of drie gesproken. De eigenaar van camping en villapark 'De Paardekreek' wil een pier van 250 meter in het Veerse Meer aanleggen met daarop 23 vakantiehuizen. Over alles is goed nagedacht: circulaire en duurzame bouw en natuurlijk energie neutraal. 'Toch heeft de ZMfgrote moeite met het plan', legtTrompetter uit. 'Het past niet in de hoofdvisie om de randen van het meer vrij te houden van bebouwing. Bovendien is het daar Natura-2000 gebied.' Ondanks veel overleg met de onder nemer en aanpassing van het plan (2 kortere pieren) is er geen compromis bereikt. Desondanks heeft de gemeente Noord-Beveland het bestemmingsplan goedgekeurd. Het ligt nu bij de Raad van State. Na de zomer volgt een hoorzirtng. Boer Bastiaan van 't Westeinde (bekend van Boer Zoekt Vrouw) bezit de Zuidvliet polder bij Wolphaartsdijk inclusief de dijk langs het Veerse Meer. Hij heeft een plan voor 28 ecolodges in de dijk aan de buitenzijde. Trompetter: 'Ook hier hetzelfde probleem namelijk van bebouwing in de rand van het meer. Ik heb de ondernemer gevraagd om te kijken ofer binnendijks kleinschalig gebouwd kan worden, bijvoorbeeld langs een nieuwe kreek. Dan creëerje landschap in plaats van te consumeren. Tot nu toe krijg ik geen applaus. Maar we zijn nog in overleg. Het plan ligt bij de gemeente Goes. Het mooiste zou zijn als gewacht wordt tot de Veerse Meer Visie klaar is. Dan weet iedereen waar hij aan toe is.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantij juli 2021 wantij juli 2021 (£11,

Wantij | 2021 | | pagina 6