Drie sleutels voor versnelde industriële transformatie Thermphos 1. Lokale relaties bouwen 2. Moreel kompas activeren Yara Aanspreken op een menselijke manier Kolencentrale Borssele Respectvol afscheid nemen En waterstof dan? 3. Respectvol afscheid nemen Mi A* kukite irntntnntnbtnf rw*iqnnr1c»tn-([iKrtiJiJtl nfhug SAEFTIHGHE is om aardgasvrij te worden. Er is een afscheidsfeest voor aardgas en het is duidelijk per wanneer jouw huis op een alternatieve manier verwarmd moet worden. Ik zie je in gedachten al langsgaan bij die buurman met een warmtepomp, en de aannemer bevragen wanneer hij kan komen isoleren. Zodra we iets werkelijk loslaten, ontstaat ruimte voor vernieuwing. Wat als we in Zeeland meer manieren vinden om met respect afscheid te nemen van fossiele, lineaire industriële processen, die de ecosystemen waar we van afhankelijk zijn, verder uit balans brengen? Stel je eens voor wat een ruimte voor vernieuwing er ontstaat. Het voormalig Thermphos terrein (een fosforfabriek die de afgelopen jaren is ontmanteld en gesaneerd) is een mooi voorbeeld van een open ruimte in het Sloegebied, waar nu groene, circulaire ideeën voor ontstaan. Misschien komt er een waterstoffabriek? Misschien iets anders. De leegte spreekt tot de verbeelding. Laten we de grote en middelgrote Zeeuwse industrie ondersteunen bij het leggen en versterken van lokale relaties opdat een circulaire bedrijfsvoering, ingebed in de lokale omgeving die hier ook van profiteert, realiteit wordt en geen papieren plan blijft. Laten we de industrie erkennen voor wat die voor ons heeft betekend en vervolgens veel duidelijker aanspreken op haar morele kompas. Tot op het niveau van vragen over takken van sport die een valse belofte bleken. Dat kompas is er echt wel. Maar het vraagt om verdere activering. wantij december 2021 Zonnetrein in Landschapspark Groot-Saeftinghe. Foto: Sven Dullaert. een maatschappelijk veld dat de industrie hierop aanspreekt. Want hoe kan een bedrijf als 3M producten blijven produceren die PFAS bevatten, als het weet dat de eigen medewerkers deze stoffen weer binnenkrijgen in hoge doses, bij het eten van eieren uit eigen tuin? Dat is moreel onhoudbaar. Waar 3M zich slecht laat aanspreken, en het bedrijf nu door de Vlaamse omgevingsdienst terechtgewezen wordt, is de windindustrie al een stuk ont vankelijker. Want waarom zou het 'oké' zijn dat bladen van windparken voor de kust bij Borssele, geproduceerd worden met een materiaalcomposiet dat niet hergebruikt kan worden? De wind- industrie trekt zich dit aan en werkt inmiddels aan circulaire bladen, misschien wel met materialen ontwikkeld door de Zeeuwse vestiging van een bedrijf als Arkema. Zo logisch, maar lange tijd niet vanzelfsprekend, en daarmee is dit een hoopvolle ontwikkeling. De tijd lijkt rijp voor nóg fundamentelere vragen. Vragen die gaan over het bestaansrecht van hele industrieën. Industrieën die een valse belofte bleken. Om een voorbeeld te noemen: we weten allemaal dat ons huidig voedselsysteem onhoudbaar is en herstel van biodiversiteit en ecologische draagkracht cruciaal. Het is ook evident dat dit vraagt om een zeer serieuze, tot zo goed als volledige afname van'gewasbeschermingsmiddelen' en gebruik van kunstmest. Lukt het 'ons' (eenieder die zich hier zorgen om maakt, in gezamenlijkheid, misschien wel met hulp van ZMf die ons bij elkaar brengt) om een bedrijf als Yara aan te spreken op haar verantwoordelijk heid om binnen niet afzienbare tijd te stoppen met de productie van kunstmest? En ondertussen te werken aan een ecologisch verantwoord productaanbod, dat bijdraagt aan een gezond voedsel systeem. Niet evident. Maar de tijd is er meer dan rijp voor. Tijd voor circulaire groene kunstmest. Totdat we volledig zonder kunnen. Let op: dit moreel kompas activeren vraagt allereerst erkenning van wat de industrie maatschappelijk gezien heeft proberen te bereiken. Anders gebeurt er wat ook gebeurt als we pubers aanspreken op hun telefoongedrag, zonder eerst te vragen of ze een goede dag hebben gehad en hen te bedanken dat ze hun jas op de kapstok hebben gehangen. Bedrijven zijn net mensen. Dan een laatste punt. Ik zie een groeiende beweging van mensen die beseft hoe belangrijk respectvol afscheid nemen is, om transformatie uit te nodigen. Zeeland lijkt hier ook eerste stappen in te maken. Landschapsarchitect Dirk Sijmons vertelde me twee jaar geleden over zijn betrokkenheid bij het project 'Pop down Melt Up', van Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland, waarin de sloop van kolencentrale Borssele werd benut om een baanbrekend moment te markeren in de energie- en klimaattransitie. Bewust en respectvol afscheid nemen is in mijn ervaring een van de meest krachtige manieren om transformatie uit te nodigen. Helderheid over dat waar we mee stoppen, creëert een ongelooflijk aanlokkelijke leegte, een vacuüm zelfs, dat automatisch vernieuwing uitnodigt. Probeer het maar eens in gedachten. Stel je voor dat jouw wijk geselecteerd Voor dit artikel ging ik ook fysiek op pad, naar plekken in Zeeland waar de industrie zichtbaar en voelbaar is. Zo kwam ik dichtbij Borssele (op het terras van Restaurant Landlust) bij toeval te spreken met de gebroeders Geleijnse van Bulk Terminal Zeeland, die liever sneller dan langzaam verduurzamen. Hoopvol vonden ze de productie van waterstof op Zeeuws grondgebied. Toch heb ik daar in dit artikel geen aandacht aan geschonken. Ik zie waterstofproductie ook als kans, in combinatie met energie van wind op zee dicht bij de Zeeuwse kust. Maar ik zie het ook een afleidende werking hebben. We zullen onze consumptie radicaal moeten verminderen en industriële processen moeten herontwerpen om te kunnen stoppen met fossiele bronnen en lineaire processen. In de energievraag die overblijft, kan waterstof een goede rol vervullen. wantij december 2021 (f 191 En zeker niet in de laatste plaats, laten we de komende jaren op allerlei manieren ceremonieel en respectvol afscheid nemen van lineaire, fossiele industriële processen. Opdat er in Zeeland zeeën van ruimte voor vernieuwing ontstaan. Martine Verweij is programmaleider Maatschappelijk-Verantwoord-Innoveren Topsector Energie.

Wantij | 2021 | | pagina 10