20 22 23 24 iHnf Meer beroep doen op collectieve wijsheid Inhoud Si 'De aarde staat niet in dienst van ons' Inhoud en colofon Meer beroep doen op collectieve wijsheid De Noordzee en het leven in de zee is van zichzelf Is zeewier het voedsel van de toekomst? Helft Zeeuwse natuur ligt onder water Glowfarms: het boeren van de toekomst Beloon boeren voor meer biodiversiteit De transformatie van de Zeeuwse industrie #hoe dan? Martine Verweij Zeeuwse zichtlijnen: podcasts en meetup Opinie. De juiste vraag stellen ZMf biedt voortaan ook lidmaatschap voor jongeren aan De voetafdruk. Niets is zo rebels al een maaltijd koken van weggegooide groenten Colofon 'Ooit las ik ergens een motto dat ik op dat moment voor mijn leven lang geadopteerd heb: 'earth is what we all have in common'. Mens, dier, boom, plant, organis men en elementen, we zijn allemaal onderdeel van het ecosysteem aarde. Ergens onderdeel van zijn betekent wat mij betreft samenwerken en samenleven' Antropoceen Ira von Harras Willem de Weert Guido Krijger Willem de Weert Peter Louwerse Willem de Weert Peter Louwerse Guido Krijger Gabi Sinke Gerda Spaander DECEMBER 2021 nummer 145 jaargang 38 nr. 3 Het wantij is 'de draaiing of stilstand in het water, waar vloedstromen elkaar ontmoeten.' Wantij is een uitgave van ZMf. Het blad wordt naar de leden van ZMf verstuurd. Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van ZMf weergeven. Redactie: Lineke Keizer (secretariaat), Bouke Kromhout van der Meer, Peter Louwerse, Guido Krijger, Gabi Sinke en Willem de Weert (eindredactie). Met medewerking van Gerda Spaander. Redactiesecretariaat: ZMf, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg T. 0118 - 654 180 E. wantij@zmf.nl Vormgeving en productie: Nilsson, Goes. Voorpaginafoto: Loes de Jong. LOTERIJ! MIX Papier van verantwoorde herkomst WWW.f»C,OfS FSC® C143672 wantij december 2021 Ira von Harras Alles binnen het systeem komt tot zijn recht en mag en kan gebruik maken van alles wat de aarde te bieden heeft, zonder dat de balans verstoord wordt. Het betekent dus niet dat je alles naar je hand mag zetten, ongebreideld mag nemen zonder terug te geven. De aarde staat niet in dienst van ons. Dat is niet voor iedereen vanzelfsprekend. Een deel van de samenleving is de mening toebedeeld dat natuur belangrijk is, maar wel om de mens te dienen. Ondertussen zijn we beland in het Antropoceen. Dit is het geologisch tijdperk waarin de mens de meest invloedrijke factor is in de veranderingen van de atmosfeer, de biosfeer en natuurlijke systemen. We beïnvloeden niet alleen het klimaat, maar ook de geochemische cycli van de planeet, de vermindering van sediment en de zuurtegraad van oceanen. De oppervlakte natuur neemt drastisch af door landbouw en verstedelijking, waardoor biodiversiteit zo ernstig wordt aangetast dat we het inmiddels over massa-extinctie hebben. wantij december 2021

Wantij | 2021 | | pagina 2