De Noordzee en het leven in de zee is van zichzelf Samenwerking tussen natuurwetenschap, sociologie en kunst 'In deze Wantij staan veel verhalen van mensen die mij aan het denken zetten en die me inspireren. Verkennend, soms moedig in kwetsbaarheid en allen met de intentie om daadwerkelijk bij te dragen aan een gezonde aarde. En dat delen we met elkaar.' n Open gesprek Collectieve wijsheid Westerschelde In 2018 is in Den Haag door een groep wetenschappers en kunstenaars 'De Ambassade van de Noordzee' opgericht. Deze vindt dat de belangen van de Noordzee niet alleen door de aangrenzende staten zoals Nederland behartigd kunnen worden. In feite schiet de representatieve democratie tekort, want wie vertegenwoordigt de planten, dieren en dingen in en rond de zee? 'Alle dingen hebben zelfbeschikking.' De Ambassade wil daar een politieke stem aan geven. Araucaria Stemmen in de Delta Resultaten van wetenschappelijk onderzoek openen steeds meer onze ogen en we raken ervan doordrongen dat wij ook degenen zijn die onze verantwoordelijkheid moeten nemen. Echte dialoog is dus nodig. Over wat wij moeten doen en moeten laten om dit tij te keren. Niet vanuit overtuigingskracht, niet radicaliserend of polariserend, maar in een open gesprek. Natuur en kunst zijn een ingang tot een rechtvaardige en duurzame wereld. Creativiteit en verbeeldingen creëren ruimte om op een andere manier te gaan kijken. Buiten onze vaste structuren en patronen om. En dat lijkt nodig om de klimaat ontwrichting tegen te gaan. Daarnaast ben ik ervan overtuigd dat we meer beroep moeten doen op de collectieve wijsheid. Ik denk dat die verder gaat dan de formele en vaak afvinkbare burgerparticipatie. We zouden meer vrije ruimte moeten creëren om de 'wisdom of the crowd' ten volle te kunnen benutten. Door gesprekken tussen mensen van verschillende generaties, door te luisteren naar de oorspronkelijke bewoners van gebieden die de omgeving goed kennen, naar mensen die leven vanuit de leer meester natuur. Maar ook praten met experts op het gebied van innovaties of juist de vakman/vrouw. Diversiteit in de dialooggroep dus. Dit klinkt eenvoudig, maar hiervoor moeten we eerst heel veel loslaten. Ons ego en zelfbelang. Er is een andere houding nodig. Een open houding. Vanuit oprechte nieuwsgierigheid en niet oordelend van aard, waarbij het maatschappelijk belang voorop staat in plaats van het individuele gewin. Om onze omgeving leefbaar te houden zouden we niet-menselijke entiteiten een daadwekelijke stem kunnen geven. Er zijn voorbeelden te noemen uit andere werelddelen waarbij niet- menselijke entiteiten een juridische status toegekend hebben gekregen. In onze regio zou dat bijvoorbeeld de Westerschelde kunnen zijn. Dit is een van de belangrijkste estuaria van de Zuidwestelijke Delta. De Westerschelde wordt zwaar belast met scheepvaart, verdieping op verdieping om nog grotere schepen door te kunnen laten, industrie, kerncentrale, lozingen van PFAS, visserij. Alle factoren maken gebruik van dit water of doen er afbreuk aan. Ondertussen neemt dus het leefgebied en foerageer- gebied voor veel diersoorten af en holt de biodiversiteit achteruit. Als de Wester schelde zelf een serieuze speler zou zijn in het dynamische veld, is er meer recht voor de niet-vertegenwoordigde niet- menselijke entiteiten. Ira von Harras is directeur van ZMf. Ira von Harras. Foto: ZMf. 4 wantij december 2021 Willem de Weert Zeeland is als kustprovincie nauw verbonden met de Noordzee. Namens de Ambassade van de Noordzee is hier het projectteam 'Toekomst van de Delta' actief. Dit team bestaat uit Darko Lagunas (stadssocioloog en etnografisch onderzoeker), Theun Karelse (kunstenaar) en Maarten Kleinhans (hoogleraar rivieren, estuaria en delta's). Zij zijn bezig met de eerste fase in het traject van de Ambassade: 'Hoe kunnen we het beste luisteren naar de diverse gemeen schappen in de Delta en hoe kunnen we in dialoog treden met niet-mensen'. Ze doen dat via verkenningen en veldwerk op locatie in de Delta. Lagunas heeft veldwerk gedaan in Latijns-Amerika en onderzocht daar hoe inheemse volkeren in en met het landschap leven. 'Een voorbeeld is de relatie die de inheemse Mapuche Pewenchebevolking onderhoudt met de Araucaria araucana, een coniferen soort. Dit is voor hen niet zomaar een boom. Het allerbelangrijkste voor hen is dat zij mét deze bomen leven alsof het een familielid is, in wetenschapstermen: in symbiose. Maar dit gaat verder dan de biologische benadering. Wij westerlingen zien de wereld in cijfers: meten is weten. Maar er zijn meerdere vormen van kennen en weten. De boom in zuidelijk Chili is een 'spirit' en een ooggetuige die 1.500 jaar oud kan worden en dusdanig gewaardeerd en gerespecteerd wordt.' Voor het Delta project is Lagunas op zoek naar niet-menselijke stemmen in het Zeeuws landschap. Dat bracht hem Opname uit video van Darko Lagunas in gesprek met kunstenaar Marinus van Dijke. Bron: vimeo.com480783637. wantij december 2021 5

Wantij | 2021 | | pagina 3