'Planten zijn de belangrijkste ingenieurs om Zeeland boven water te houden' g Bruinvissen Dominant Zelfstandig rechtspersoon Model Schorren Zeemansgraf Alleen een gezamenlijke toekomst ZMf wil natuurlijke klimaatbuffers Voor meer informatie: Darko Lagunas (1987), stadssocioloog en etnografisch onderzoeker tmifi"1' lrms«*r Foto: Universiteit Utrecht. De Metronooi Maarten Kleinhans (1972), hoogleraar rivieren, estuaria en delta's bijvoorbeeld op het spoor van kunstenaar Marinus van Dijke uit Burgh-Haamstede. 'Hij heeft een bijzondere relatie met het duinlandschap waar hij is geboren, getogen en bijna iedere dag doorheen wandelt. Hij belichaamt de kennis die verbonden is met hoe het landschap beweegt. Meestal zijn het ingenieurs en economen die je hoort als het om de inrichting van het landschap gaat. Zijn manier van kijken komt niet vaak ter sprake. Deze kunstenaar belichaamt een weinig gehoorde stem van de duinen die het waard is om naar geluisterd te worden.' Karelse noemt een ander voorbeeld. 'Zelf kom ik uit Zeeland en heb in Borssele vijfentwintig jaar lang op enkele honderden meters van bruinvissen gewoond. Maar daar ging het nooit over. Je zag wel eens een dode bruinvis op het strand van de Kaloot liggen en dat was het dan. Hoe ervaart de bruinvis de menselijke aanwezigheid in het landschap? Om daar meer over te weten te komen zijn we in gesprek gegaan met Stichting Rugvin. Ik heb geleerd dat bruinvissen zeer sensitief zijn. Wat doet bijvoorbeeld het geluid van windmolens op zee met hen, wanneer durven ze door de openingen in de Oosterscheldekering te zwemmen?' 'Allemaal kennis die vergaard wordt en bij de Ambassade ingebracht kan worden. Er is nu een eerste inventarisatie gedaan naar het leven in de onderwaterwereld. Wij mensen zijn heel dominant en kennen van veel soorten planten en dieren hun 6 wantij december 2021 Kleinhans vult aan: 'In sommige landen zijn de woongebieden van inheemse volkeren, zoals riviervalleien, als zelfstandig rechtspersoon aangemerkt. Dat zou je ook met bijvoorbeeld de zee kunnen doen. Het idee is dat jij als mens zorg draagt voor de rivier omdat die jou ook iets geeft, bijvoorbeeld schoon water, voedsel en vruchtbare grond. Zo'n onderlinge afhankelijkheid is de basisgedachte zoals verwoord door de filosoof en socioloog Bruno Latour.' Kleinhans onderzoekt op de Universiteit gedrag niet. Veel van onze natuur zit opgesloten in reservaten. Maar zeg nu zelf: leer je de echt mens kennen als je alleen zijn gedrag in een vluchtelingen kamp onderzoekt? Dat is een heel pijnlijke en confronterende omgeving die niet representatief is voor het totale menselijk gedrag. Dat geldt wellicht ook voor de dieren en planten in een natuurreservaat. Gaan ze zich anders gedragen als ze in vrijheid zijn?' van Utrecht hoe rivieren, estuaria en delta's zich gedragen. Dan kom je al gauw in Zeeland terecht. In het laboratorium heeft hij een schaalmodel gebouwd van 20 meter lang en 3 meter breed. Aan de ene kant stroomt rivierwater in, aan de andere kant de zee. Door de bak te kantelen kan eb en vloed nagebootst worden. Zo zie je hoe in de natuur een estuarium ontstaat. Met zijn studenten heeft hij bijvoorbeeld zo de gevolgen van het baggeren voor de Westerschelde onderzocht. Nu is hij bezig met de invloed van planten en dieren op het landschap. 'De begroeiing met schorren en de aanwezigheid van schelpenbanken bevorderen de sedimentatie en zo de aangroei van land. Het Zeeuwse landschap lag drieduizend jaren geleden veel hoger dan nu. Het slibde van nature op en planten zorgden ook nog voor veengroei. Het Land van Saeftinghe, ondergelopen omdat de dijken doorgestoken werden, is nu door diezelfde processen het hoogst gelegen deel van de provincie, op de duinen na dan. Dat lijkt wonderlijk maar komt omdat het buitendijks ligt en daar nog steeds opslibbing plaatsvindt.' 'In feite groeven we ons eigen zeemansgraf door de opslibbing stop te zetten met de bedijking. Daar komt de bodemdaling bijvoorbeeld door de veenwinning vroeger nog eens bovenop. Zeeland is in een badkuip veranderd waar van de randen steeds hoger gemaakt moeten worden om niet te overstromen. Dat kun je op termijn door de klimaat verslechtering en de daaraan gerelateerde zeespiegelstijging niet volhouden.' Kleinhans pleit ervoor om 'naar de planten te luisteren' en deze de kans te geven hun natuurlijke werk dat de sedimentatie bevordert, opnieuw te laten doen. 'De huidige stroken schor voor de dijken zijn te smal om de planten dit nuttige werk te laten uitvoeren. Planten zijn de belangrijkste ingenieurs om Zeeland boven water te houden. Daar moet de ruimte voor gevonden worden.' 'Er bestaat niet zoiets als een uitsluitend menselijke toekomst. Er is alleen een gezamenlijke toekomst, waarbij wij mensen weer deel worden zoals schrijver Paul Kingsnorth zegt van 'Het Grote Gesprek' met het leven op planeet Aarde. We hebben daarin allerlei vormen van observeren, luisteren en veldwerk nodig. En diversiteit in het debat. Op zijn minst betekent dat in ons geval interdisciplinair werken en luisteren naar niet-menselijke actoren. Daar komen natuurwetenschappen, sociologie en kunst samen.' 'Als Zeeland slim is, neemt ze nu maatregelen, zodat we de gevolgen van klimaatverandering verminderen of zelfs voorkomen. ZMf wil daarom volop aandacht vragen voor de urgentie van klimaatadaptatie en zet actief in op het ontwikkelen van natuurlijke klimaatbuffers. Dit zijn gebieden die van belang zijn voor o.a. de kustbescherming en de waterhuis houding en waarin natuurlijke processen optimaal worden ingezet. De natuur krijgt er de ruimte. Als we haar op de juiste manier voor ons laten werken, kan ze de krachtige bouwer en beschermer zijn die we zo hard nodig hebben! Onze Ambassadeurs Natuur lijke Klimaatbuffers hebben veel kennis van natuurlijke klimaatbuffers en kunnen adviseren over de concrete aanpak ervan. Meer weten? Kijk op zmf.nl/project/klimaatadaptatie-en- natuurlijke-klimaatbuffers.' www.ambassadevandenoordzee.nl/ projecten/toekomst-van-de-delta zmf.nl/project/klimaatadaptatie-en- natuurlijke-klimaatbuffers https://www.youtube.com/ watch?v=bF1gJQWQ0EE Bruno Latour. Het parlement van de dingen, 192 blz. Uitgeverij Boom, 2020. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. V s Bruinvis voor de kust van Zierikzee. Foto: Frank Zanderink. Stichting Rugvin.

Wantij | 2021 | | pagina 4