De landbouw heeft de natuur zelf ook hard nodig Uitstervingscrisis Verdienmodel Rekenmodel 'Nooit meer honger.Maximaal produceren tegen minimale kosten.' Dat kregen onze boeren mee na de Tweede Wereldoorlog. Het werd een daverend succes: Nederland werd de tweede agrarische exporteur ter wereld! De keerzijde was een dramatisch verlies aan biodiversiteit. Samenwerking Top Gebieden Strokenteelt Voor meer informatie: Grote belangstelling voor symposium ''Samen op weg naar een dkkerbouw' op Praefooerd in CoJijnspjaatdFoto: <vjv -■ De overtuiging dat het anders moet én kan, leeft steeds breder. In ieder geval bij de honderd deelnemers aan het symposium 'Samen op weg naar een natuurinclusieve akkerbouw', dat gehouden werd in Colijnsplaat. Samen wil zeggen: Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, Proefboerderij Rusthoeve, Provincie Zeeland, Delphy en DLV Advies, Het Zeeuws Landschap en ZMf. Een gemengd gezelschap van 'boeren, burgers en buitenlui'. 'Om biodiversiteit in stand te houden is natuurbescherming alleen niet vol doende,' stelde Natasja Oerlemans van Wereld Natuur Fonds (WNF). 'De landbouw heeft de natuur zelf ook hard nodig: voor een gezond bodemleven, water, bestuiving enzovoorts.' Volgens WNF dringt de tijd 'want er is op dit moment sprake van een uitstervingscrisis. Deze keer niet veroorzaakt door de inslag van een meteoor of een ijstijd, maar door de mensheid zelf. Het voordeel is dat de mens er zelf wat aan kan doen. Neem bijvoorbeeld de omschakeling naar een fossielvrije economie.' Hoe zit dat met de landbouw? 'Beloon en waardeer de boer niet alleen voor het produceren van voedsel, maar ook voor vergroting van de biodiversiteit', zegt WNF. 'Het is een gezamenlijke verantwoordelijk heid, niet enkel van de boeren, maar ook van de overheid, waterschappen, banken, grondeigenaren en marktpartijen, om een nieuw verdienmodel te ontwikkelen ten gunste van de biodiversiteit. Daarvoor is een monitor gewenst die de versterking van de biodiversiteit meet op basis waarvan beloning en waardering kan plaatsvinden.' Oerlemans sprak over de ontwikkeling van 'Kritische Prestatie Indicatoren'. Dit was uitgewerkt in een rekenmodel door Frank Verhoeven van Adviesbureau Boerenverstand. In zijn schema zitten diverse indicatoren voor biodiversiteit zoals de variatie aan gewassen, de organische stofbalans, het stikstof overschot, de hoeveelheid gebruikte gewasbeschermingsmiddelen, de uitstoot van broeikasgassen en het percentage land dat gebruikt wordt voor natuur en landschapsbeheer. 14 wantij december 2021 Willem de Weert boeren voor meer biodiversiteit 'Voor elke geleverde prestatie ontvangt de boer een aantal punten. Zo boeren belonen gebeurt al op kleine schaal, met subsidie van de Provincie, in Drenthe en Noord-Brabant. Vooralsnog gaat de beloning om maximaal 2.500,- per bedrijf. De Rabobank is bezig om de biodiversiteitsmonitor samen met WNF verder te ontwikkelen voor de melkveehouderij. Beloning is bijvoorbeeld een betere melkprijs en rentekorting bij de bank. Naast de beloning zou de boer in de toekomst ook een vorm van waardering kunnen ontvangen van de overheid, bijvoorbeeld door vrijstelling van bepaalde regels.' Biologische boeren zijn in Zeeland dun gezaaid. Op Noord-Beveland is Kees Steendijk de enige. Hij teelt er o.a. biologische aardappelen en uien. Om aan biologische mest te komen is hij zelf geiten gaan fokken. Verder heeft hij samen werking gezocht met Staatsbosbeheer (SBB). Hij betrekt maaisel en compost uit hun nabijgelegen natuurgebieden om zo het verlies aan nutriënten door de oogst aan te vullen. Theo Bakker (SBB) zegt samenwerking met de akkerbouw te zoeken om het natuurinclusief boeren te stimuleren. In Zeeland lopen enkele projecten om de biodiversiteit in de akkerbouw te bevorderen. Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Landschap zei dat haar organisatie zogenaamde Top Gebieden wil. Dat zijn akkerbouwgebieden die direct grenzen aan een natuurgebied en waarin de biodiversiteit actief door de boer bevorderd wordt. 'Denk dan aan gebieden van minimaal 500 hectare waarin al een basispopulatie van (akker-) vogels aanwezig is. Het liefst ziet Het Zeeuwse Landschap dat in deze gebieden biologisch of in stroken geboerd wordt.' Als voorbeeldboeren werden Huub Remijn en Kees Steendijk genoemd. 'We zijn met 50.00 hectare de grootste verpachter van het land en schakelen graag boeren in bij het onderhoud van onze terreinen. Maar de natuur doelen staan altijd voorop. We bieden pachtcontracten van twaalf jaar om de bedrijfscontinuïteit te waarborgen. Desgevraagd helpen we met het schrijven van plannen om de biodiversiteit op de boerderij te vergroten.' Huub Remijn is geen biologische boer, maar pacht grond van Het Zeeuwse Landschap in Burgh-Haamstede. Als tegenprestatie legt hij daar akkerranden en bloemblokken aan, maakt beperkt gebruik van chemie, gebruikt ruige stalmest voor bodemverbetering, doet aan niet-kerende grondbewerking en houdt ruimte voor overhoeken waarin het wild kan schuilen. Ook doet Remijn aan strokenteelt. 'De gewassen worden in stroken van 33 meter breed (de reikwijdte van mijn spuitmachine) naast elkaar verbouwd. Naast meer biodiversiteit moet dit minder ziekten en plagen opleveren.' Remijn is een 'gewone boer' zoals hij zelf zegt. 'Als het geen economisch rendement oplevert, vind ik het als ondernemer niet interessant.' In elk geval bleek uit een telling dat op de natuurinclusief bewerkte percelen meer akkervogels aanwezig zijn dan in het aangrenzende natuurgebied. Het symposium in Colijnsplaat toonde aan dat de boeren er niet alleen voor staan. Alle partijen spraken ondersteuning uit en willen samenwerken om de biodiversiteit op het platteland terug te winnen. Dat alleen al is winst. https://zmf.Nl/project/naar-een- toekomstbestendige-landbouw-in- zeeland-strokenteelt/ Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij december 2021 (15

Wantij | 2021 | | pagina 8