Elk jaar zijn de Slikken van de Heen anders, mooier ook. - Schok Het is moeilijk voor te stellen dat hier vijfendertig jaar geleden een kaal en grijs slikkengebied lag dat tweemaal daags met zout water overstroomde. De Philipsdam (1987) sloot het Krammer-Volkerak af van eb en vloed. De natuur onderging een schok. Al het leven dat op zout gebaseerd was stierf af en vismigratie tussen de Oosterschelde, Grevelingen en het bovenstroomse rivierengebied was niet langer mogelijk. Het evenwicht was verstoord. In de jaren erna gingen in het water massaal blauwalgen groeien. Dit kwam omdat meststoffen, die uit de omliggende akkers spoelden, zich in het water ophoopten. De stank en overlast waren soms niet te harden. Er werd over gesproken om het Krammer-Volkerak opnieuw zout te maken. Maar zie, veel geduld, de komst van de quaggamossel en wat minder mest loonden. De natuur kwam de schok te boven. De Slikken van De Heen gingen een nieuw leven tege moet. Zoet in plaats van zout. Toch zijn de sporen uit de tijd van het getij nog te zien. Op de luchtfoto zie je hoe de vroegere kreken nog diep in het gebied reiken. Ze zijn nu gevuld met zoet regenwater in plaats van zout zeewater. In de lagere delen groeien nog zout- minnende planten zoals zeekraal. Dit komt ook door kwel vanuit de aan de andere kant van de dam gelegen Oosterschelde. Extreem vogelrijk 'De Slikken van de Heen en de Ooster schelde vullen elkaar mooi aan,' zegt Pepijn Calle. 'Als het hoogwater is, komen vogels hier uitrusten. Ze vinden er zoet water om te drinken en zich te wassen.' Hij haalt zijn telescoop tevoorschijn. We kijken mee en zien onder andere grote zilverreiger, kuifeend, brilduiker, pijlstaart, wintertaling, tafeleend en talloze ganzen. Op een eilandje in de verte nestelt een kolonie lepelaars. Het is hier extreem vogelrijk. Spectaculaire zeearend Het meest spectaculair in de kijker is toch het nest van de zeearenden. Het is zo groot dat we het met het blote oog kunnen zien. Wat voor de wisenten onder de zoogdieren telt, geldt voor de zeearend onder de vogels. Die behoort tot de grootste van West-Europa. De spanwijdte van de vleugels bedraagt ruim twee meter wat hem de bijnaam vliegende deur bezorgt. Vroeger werd er op de zeearend gejaagd waardoor die uitgestorven was. Nu is de vogel beschermd en vanuit Oost-Europa teruggekeerd naar Nederland. Er broeden in ons land ongeveer twintig paartjes, waarvan dus één op de Slikken van de Heen. Volwassen zeearend heeft geen natuurlijke vijanden afgezien van de mens en elkaar. Ze broeden alleen in heel rustige gebieden, vandaar dat de omgeving van het nest niet toegankelijk is. In het water bij het eilandje waar de zeearenden hoog in de boom hun nest hebben, is een kabel gespannen zodat bootjes met (argeloze) recreanten niet te dichtbij kunnen komen. Windpark Krammer Als we op de uitkijktoren staan, overzien we de wijde omgeving. Om het Windpark Krammer op de Philipsdam, het grootste van Zeeland, kijk je niet heen. Het windmolenpark ligt midden tussen Natura 2000 gebieden die Europees beschermd zijn. Is dat niet gevaarlijk voor de vogels? 'Ja zeker,' zegt onze gids. 'Maar daar is iets op verzonnen: een detectiesysteem. Camera's op de molens speuren de omgeving af. Als die vliegende objecten registreren zoals vogels of vleermuizen, worden de windmolens in de buurt direct stop gezet. Een knap staaltje techniek dat veel vogellevens spaart en een voorbeeld is voor andere windparken. Wat ook helpt is dat de windmolens hier heel hoog zijn zodat de meeste vogels er onder door vliegen. Ook is de opstelling van de molens zo gemaakt dat er een vrije corridor is waardoor de vogels zich veilig van het ene water naar het andere kunnen verplaatsen. Verder investeert het windpark jaarlijks in de natuur in de omgeving. Zo is bijvoorbeeld met hun bijdrage een eiland voor visdieven gerealiseerd.' Hoe hoopvol is het dat de natuur zich weet te herstellen na de zware klap van de afdamming in 1987. Pepijn Calle zegt daarover: 'Natuurlijk zijn er soorten verdwenen, maar er zijn vele andere voor in de plaats gekomen. De nieuwe natuur is nog steeds volop in ontwikke ling. We kijken bijvoorbeeld uit naar de komst van de otter, de bever, de das en de visarend. Elk jaar zijn de Slikken van de Heen anders, mooier ook.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Wandelroutes Slikken van de Heen Over de Slikken van de Heen valt nog zoveel meer te vertellen. Ga liever zelf eens kijken in dit onbekende stukje Zeeland langs de Philipsdam. Het Zeeuwse Landschap heeft in het ruige natuurgebied (laarzen!) twee wandelroutes uitgezet: Verrekijkerroute (2,5 km) en Torenroute (3,5 km) ook te combineren tot 6 km. Een route leidt naar het vogelkijkscherm, de andere naar de uitkijktoren. Het beginpunt is op de hoek Philipsdam-Campweg waar op de dijk informatiepanelen staan. En mocht je de wisenten tegenkomen, houdt minimaal 50 meter afstand. wantij juni 2022 19 Aalscholvers in het Krammer-Volkerak. Foto: Edwin Paree.

Wantij | 2022 | | pagina 10