AMBASSADEURS NATUURLIJKE KLIMAATBUFFERS AAN HET WERK De akkers op Tholen liggen er verzorgd bij. Boeren inspecteren hun velden met onder andere aardappelen, bieten, uien en tarwe. Toch is akkerbouw hier niet overal vanzelfsprekend. Neem de Weihoek tussen Poortvliet en Sint-Annaland, de laagst gelegen polder van Tholen. Een natte boel. Soepbord Tradities Willem de Weert 'Het water in de sloten ligt op een aantal plaatsen maar net onder het maaiveld. Voor akkerbouw te nat. Deze polder zou bij uitstek geschikt zijn als klimaatbuffer,' zeggen Gerard Westerweel en Rob van der Laan. 'Ons klimaat verandert. Het is tegenwoordig al gauw te droog of te nat. Het weer wordt extremer: warmer met langere periodes met droogte en hevigere regenbuien. Daarnaast neemt de biodiversiteit schrikbarend af. Er worden steeds minder soorten wilde planten, vogels en insecten geteld.' Aanpassing en andere inrichting 'Dat vraagt om aanpassing en een andere inrichting van ons landschap,' zeggen Gerard Westerweel en Rob van der Laan. Beide zijn als vrijwilliger bij ZMf actief als Ambassadeurs Natuurlijke Klimaatbuf fers. 'Wij gaan op Tholen in gesprek met boeren, burgers en buitenlui om hen te motiveren mee te denken over een andere inrichting van de leefomgeving. Wat ons betreft met meer groen en water en minder verstening zodat we ons op tijd aangepast hebben aan de klimaatverandering.' Als voorbeeld nemen we een kijkje in de Weihoek, hartje Tholen. Kronkelende dijken met populieren, wilgen en notenbomen. Watervogels in de sloten die goed gevuld zijn. Hobbelige weitjes met schapen. Een idyllische plek, maar niet uit het oogpunt van landbouw. Westerweel zegt: 'Het eiland Tholen is, net als de andere Zeeuwse eilanden, een soepbord. De rand wordt gevormd door de jonge polders, die hoger zijn opge- slibd, en de hoge dijken langs de Oosterschelde. Door inklinking zijn de oudere polders juist dieper weggezakt en vandaar dat de Weihoek, als onderdeel van de Poortvlietpolder, dieper ligt dan de omgeving. Daar staan we nu, enkele meters onder zeeniveau. Dit is oud land, eeuwen geleden ingepolderd toen de zeespiegel lager stond dan nu. Het omringende land is hoger opgeslibd toen het bedijkt werd. Ook is hier veen gedolven waardoor het maaiveld nog dieper kwam te liggen. Om het land hier droog te houden moet je continu flink bemalen en dat kost een hoop geld. Moet je dat met zijn allen blijven betalen 20 wantij juni 2022 om het kweken van de laatste aardappel mogelijk te maken?' Zoetwaterbuffer In de optiek van Westerweel en Van der Laan is de Weihoek daarom uitermate geschikt als klimaatbuffer. 'Technische oplossingen kosten veel geld. Laat de natuur het werk doen. Dat houdt in dat je het wegpompen van het water vermindert of helemaal stop zodat bepaalde lage delen van de Weihoek een natuurlijke waterstand krijgen. In de winter zal het land dan mogelijk onder water komen en in de zomer nat blijven en geschikt voor extensieve beweiding. Dat zou een enorme winst voor de biodiversiteit zijn. De Weihoek kan dan een zoetwaterbuffer vormen in droge tijden. Vooral voor de landbouw van belang omdat de garantie van een zoet Volkerak maar tot 2050 geldt (klimaatverandering plus fossiele zoutlast uit de bodem). Bijkomend voordeel is dat als de grond nat blijft, het veen niet oxideert zodat de inklinking stopt en bovendien CO2 opgeslagen wordt. Drie vliegen in één klap.' Toch is lang niet iedereen overtuigd dat dit de juiste weg is. 'Tradities zijn diep geworteld, vooroordelen gauw geveld. Toch staan wij niet tegenover de land bouw, maar moeten samen een oplossing zoeken omdat het klimaat verandert,' aldus de Tholenaren. Het is de bedoeling dat in heel Zeeland deze ambassadeurs aan het werk gaan. Ook belangstelling? Neem contact op met ZMf. Voor meer informatie: www.zmf.nl/ zmf-ambassadeur-natuurlijke-klimaatbuffers. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij juni 2022 21

Wantij | 2022 | | pagina 11